logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Rafał Masaczyk SDS
Pytania egzystencjalne odc. 3: ”O krzywdzie”
katolik.tv
 


Kim jestem? Po co żyję? Dokąd zmierzam? To tylko kilka z tych pytań, na które każdy człowiek pragnie uzyskać odpowiedź. Cykl "Pytania egzystencjalne" powstał z myślą o osobach wątpiących, poszukujących i wierzących.

Czym jest pycha, a czym jest uzasadniona duma i ile wspólnego mają ze sobą? Jak chrześcijaństwo odnosi się do tych zjawisk? Czy człowiek rzeczywiście może robić wszystko, co chce z wyjątkiem krzywdzenia innych? Co powoduje ten akt niesprawiedliwości?
 
Pytania te nie są wcale łatwe, gdyż odnoszą się nie tylko do naszej fizyczności, ale i duchowości...
 
Wszystkie te aspekty rozważa Rafał Masarczyk SDS – wykładowca i historyk filozofii, w kolejnym, trzecim odcinku Pytań Egzystencjalnych pt. "O krzywdzie".
 
Zapraszamy do oglądania!

 


 

Pytania Egzystencjalne


odcinek 1 – "Zabili Sokratesa?"
W pierwszym premierowym odcinku "Pytań egzystencjalnych"
ksiądz Rafał Masarczyk, sam będąc wykładcą filozofii,
przybliży nam postać Sokratesa  – uznawanego za ojca filozofii.

***


odcinek 2 – "Mądrość chrześcijańska"
Kolejny odcinek z cyklu "Pytania egzystencjalne"
tym razem w opraciu o św. Tomasza z Akwinu i Karla Jaspersa,
ks. Rafał Masarczyk SDS wyjaśni czym różnią się od siebie inteligencja, mądrość, roztropność...
 
Zobacz także
Bartosz Wieczorek
Nie ma tu przypadku: postawa sokratejska i chrześcijańska zakłada istnienie wspólnej natury ludzkiej oraz prawdziwego celu życia, którego osiągnięcie pozwala nazwać człowieka szczęśliwym i wolnym. Ten cel to naturalne dążenie człowieka do prawdy, dobra i piękna, które tak zalecał Ateńczykom Sokrates, a dwa i pół tysiąca lat później inny filozof – Jan Paweł II...
 
Agata Szweda
Moja praca jako muzyka będzie miała sens tylko wtedy, jeśli piekarz, który znajdzie się na moim koncercie, postanowi lub choćby zamarzy o tym, żeby od jutra w jego piekarni zaczęły powstawać najlepsze bułki na świecie.
 
O pasji do muzyki, zachwycie nad drugim człowiekiem i zdumieniu Bożym planem mówi Jan Budziaszek, perkusista jazzowy związany z zespołem Skaldowie, pomysłodawca i współorganizator rzeszowskiego koncertu „Jednego Serca, jednego Ducha” oraz autor m.in. „Dzienniczka perkusisty”, w rozmowie z Agatą Szwedą.
 
Ks. Henryk Kroll
Jako jeden z nielicznych księży proboszczów uczę religii w szkole, mimo że mam już 60 lat. Moje odczucia są takie: czuję się w szkole dobrze, a nawet nie wyobrażam sobie, bym mógł nudzić się na plebanii, czy ciągle być w rozjazdach, zamiast katechizować dzieci. W pokoju nauczycielskim, jak dotąd, czuję się świetnie, niemal jak w rodzinie, i to mimo różnic światopoglądowych...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS