logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
„Querida Amazonia” ukazuje powołanie każdego z nas do głoszenia Ewangelii
 


Nie jest to dokument rewolucyjny, o którym marzyliby ci, którzy chcieliby, żeby wszystko było inaczej. Jest to dokument, który ukazuje powołanie każdego z nas do głoszenia Ewangelii, do tego, żeby być czynnym podmiotem dzieła ewangelizacji – mówi w komentarzu wideo o najnowszej posynodalnej adhortacji papieża Franciszka o. Stanisław Tasiemski OP – tłumacz papieskiego tekstu i wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.


W dniach 6-27 października 2019 r. w Watykanie odbywało się Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii. Prezentacja posynodalnej adhortacji papieża Franciszka „Querida Amazonia” miała miejsce 12 lutego br. Porusza ona „cztery marzenie papieża Franciszka”. – „Querida Amazonia” mówi o marzeniach społecznych, kulturowych, ekologicznych i kościelnych – zauważa o. Tasiemski.

 

Wielu oczekiwało, że będzie to dokument przełomowy, który pozwoli, aby odpowiednio przygotowani, żyjący w rodzinach mężczyźni mogli przyjąć święcenia, spełniać posługę kapłańską. Czwarty, najdłuższy fragment adhortacji, mówi właśnie o marzeniach kościelnych. – Są one może najbardziej ciekawe, ale cały synod jak również uwaga papieża dotyczy całego regionu Amazonii i różnych jego problemów – zauważa o. Tasiemski. Ojciec Święty zwraca uwagę m.in. na barbarzyńskie potraktowanie przyrody oraz ludzi. Przeprasza za zło, które było dziełem Kościoła, ale wskazuje również, że to właśnie ludzie Kościoła bronili ludów pierwotnych.

 

– Trzeba powiedzieć, że Ojciec Święty widzi potrzebę posługi, potrzebę tego, żeby Ewangelia była sprawowana wszędzie, żeby wszyscy mieli do niej dostęp – mówi wiceprezes KAI. Papież zauważa też pewną gorycz. Nawet jeżeli w Amazonii pojawiają się powołania, to osoby te wolą wyjechać do Stanów Zjednoczonych lub Europy. – To jest pewien paradoks, pokazujący, że posługa Kościoła nie jest wcale taka prosta, jakbyśmy sądzili – komentuje o. Tasiemski. Ojciec Święty wskazuje również na to, że ten Kościół musi być ze swojej natury oparty na świeckich. To oni mają głosić Słowo Boże, to oni mogą czynić to wszystko do czego nie są potrzebne święcenia. W podobny sposób papież zwraca uwagę na rolę kobiet w Kościele. Wskazuje, że w tym kontekście to one podtrzymywały wiarę przez wiele wieków, one ukazywały piękno wiary i znowu mają pełnić te wszystkie funkcje, do których nie są potrzebne święcenia. Franciszek dodaje, że do wypełniania pewnych misji konieczna jest zgoda biskupa.

 

Nie jest to dokument rewolucyjny, o którym marzyliby ci, którzy chcieliby, żeby wszystko było inaczej – zauważa o. Tasiemski. – Nie jest to dokument, który odpowiadałby postulatom, które pojawiają się w Niemczech w ramach tzw. Drogi Synodalnej. „Querida Amazonia” to dokument, który może być pomocą do refleksji, nie tylko dla duszpasterzy pracujących w Amazonii, ale także dla całego Kościoła. – Może poszerzyć nasze spojrzenie, ukazując powołanie każdego z nas do głoszenia Ewangelii, do tego, żeby być czynnym podmiotem dzieła ewangelizacji – podsumowuje wiceprezes KAI.


www.nowaewangelizacja.org