logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rekolekcje Kapelanów Wojska Polskiego
 


Księża w mundurach posługujący na co dzień jako duszpasterze Wojska Polskiego, kapelani Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Policji oraz Biura Ochrony Rządu rozpoczęli w poniedziałek, 19 września jasnogórskie rekolekcje. W tym roku nauki rekolekcyjne głosi ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier. Rekolekcje księży kapelanów Ordynariatu Polowego potrwają do czwartku, 22 września. 
 
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier to prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, historii prawa, prawa amerykańskiego, duszpasterz prawników Archidiecezji Warszawskiej. Od 2007 profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownik Zakładu, obecnie Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Wykłada także na Uniwersytecie Warszawskim. 
 
„Temat rekolekcji jest to swoista prowokacja, ale rekolekcjonista ma prowokować nieco, temat brzmi: ‘Błogosławieni sprytni’. Wyjaśniam, że spryt rozumiem jako praktyczką stronę roztropności. Oczywiście takiego błogosławieństwa nie znajdziemy w Piśmie Świętym, ale dary Ducha Świętego i wezwanie do tego, żeby być roztropnym, żeby być mądrym - opowiada ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier – Jestem niezwykle wdzięczny księdzu biskupowi polowemu za zaproszenie do tych rekolekcji, bo tak naprawdę do uczestnictwa w tych rekolekcjach razem z wszystkimi. A z drugiej strony spełnienie małego marzenia”. 
 
„Jesteśmy tutaj w Królestwie naszej Hetmanki i Hetmanki Wojska Polskiego, a kapelani są tymi, którzy żołnierzom towarzyszą, są szczególnie powołani. Pamiętajmy, że to jest wybranie Boże, to jest oczekiwanie ludu, ale zwróćmy uwagę, że to oczekiwanie ma instytucjonalną formę w postaci Ordynariatu polowego i tego,, że Państwo i wojsko oczekuje od kapelanów konkretnej posługi, aby byli prawdziwie od towarzyszenia, prawdziwie kapłanami, przewodnikami duchowymi” – podkreślał ks. rekolekcjonista. 
 
Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa o godz. 15.00 przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego. 
 
„Stajemy przed obliczem Matki Bożej w Jej jasnogórskim Wizerunku. Przychodzimy do Niej, aby się od Niej uczyć. Chcemy w tej godzinie miłosierdzia rozpocząć nasze rekolekcje, bo Maryja najpierw przyjęła Jezusa, ‘Oto ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według Słowa Twego’, Ona przyjęła Jezus, ale nie po to, by go zatrzymać, ale po to, aby Go nieść innym - mówił podczas rozpoczęcia rekolekcji bp Józef Guzdek – Po co my tu przychodzimy? Dlaczego decydujemy się na ten czas spędzony tu, u Matki? Przychodzimy po to, by przyjąć Chrystusa w Słowie i sakramentach, by zaprzyjaźnić się z Chrystusem, by przemyśleć razem z Chrystusem naszą kapelańską posługę. I potem nieść Chrystusa do garnizonów na terenie całego kraju, ale także daleko poza granice naszej Ojczyzny: do Afganistanu, do Kuwejtu, do Iraku, do Kosowa, do Brunson, do Mons, do Brukseli, ale także jak wiemy wielu kapłanów pełniło posługę na okrętach i to trwającą wiele miesięcy, nawet cały rok”. 
 
„Prośmy o dary Ducha Świętego, o światło Ducha Świętego, o otwarcie naszych serc i umysłów wszystkich kapelanów, księży, wszystkich zgromadzonych w tej godzinie na modlitwie w Kaplicy jasnogórskiej, bo jesteśmy zobowiązani, by nieść Chrystusa. Ale wiemy , że z pustego i Salomon nie naleje, trzeba najpierw przyjąć Bożą mądrość, po to by sie nią można było się dzielić” – podkreślał bp Guzdek. 
 
W programie dnia: Msza św. w przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 8.00, cykl konferencji głoszonych w Domu Pielgrzyma, na koniec dnia - Apel Jasnogórski. We wtorek, o godz. 15.00 księża kapelani odprawią Drogę krzyżową na wałach jasnogórskich. Zakończenie rekolekcji nastąpi 22 września, po porannej Mszy św.w Kaplicy Matki Bożej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com