logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rekolekcje Wielkopostne Bożogrobców
 


Doroczne rekolekcje wielkopostne Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli Bożogrobców, trwają w dniach 12-14 lutego na Jasnej Górze. Tegoroczne nauki rekolekcyjne, głoszone w Domu Pielgrzyma, prowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 
 
W rekolekcjach uczestniczy ok. 160 osób - członkowie Zakonu wraz z rodzinami. Obecny jest Karol Szlenkier, zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, komandor z Gwiazdą. „Spotykamy się u stóp Pani Jasnogórskiej, żeby dziękować, składać swoje życie zakonne w podzięce, jednocześnie wkraczając w okres Wielkiego Postu” – wyjaśnia Karol Szlenkier. 
 
„Zakon Rycerski zajmując się codzienną pracą na rzecz naszych chrześcijan braci, cierpiących w Ziemi Świętej, skupia się na wszystkich dziełach charytatywnych, modlitewnych i formacyjnych dla nagłaśniania sytuacji, jaka panuje w Ziemi Świętej. I tak upływa nasz rok, na licznych spotkaniach w naszych regionach, wszędzie tam, gdzie mieszkamy, na terenie wszystkich diecezji w Polsce – opowiada zwierzchnik Zakonu - Jest to wyzwanie dla każdego katolika być w Zakonie, jest to przede wszystkim dawanie świadectwa swoją postawą osobistą, i również praca codzienna na terenie swojej parafii, swojej diecezji, a w wypadku zwierzchnika na terenie całego kraju, żeby reprezentować nasze zwierzchnictwo na forum międzynarodowym, ponieważ nasz Zakon rozlega się na cały świat, kilkadziesiąt krajów, jest nas na świecie ponad 30 tys. kawalerów i dam”. 
 
Ks. Mirosław Pstrągowski z par. św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy jest kandydatem do Zakonu Bożogrobców. W czerwcu br. podczas inwestytury w Pelplinie otrzyma odpowiedni strój i prawa do wspólnoty. „Ta wspólnota istnieje od 20 lat w Polsce, ale była założona wcześniej, w 1099 roku w Jerozolimie. Należało do niej 20 osób i bronili Bożego Grobu w Jerozolimie – tłumaczy ks. Mirosław Pstrągowski - Później przeniosła się do Polski, do Miechowa. Tam został założony Zakon Bożogrobców, który bardzo prężnie się rozwijał. Następnie poprzez zabory, zamieszki wojenne była kasata tego Zakonu i 20 lat temu na nowo odżył w Polsce. Ten Zakon jest na prawach papieskich. Jest na całym świecie. U nas w Polsce do tego Zakonu należą duchowni, osoby świeckie, panowie i panie, kawalerowie i damy. Należy 260 osób”. 
 
„Umiłowałem Ziemię Świętą – wyznaje ks. Pstrągowski - Wiele razy pielgrzymowałem do ziemi Boga i człowieka, za mną jest 27 pielgrzymek. Kiedy tam przybywamy, to wspieramy chrześcijan. Głównym zadaniem Bożogrobców w dzisiejszych czasach to jest dbanie o pamiątki w Ziemi Świętej i wspieranie chrześcijan, którzy jeszcze tam są. Kiedy tam pielgrzymujemy, to modlimy się o pokój w Ziemi Świętej i modlimy się za tych wszystkich, którzy tam wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa”. 
 
Podczas jasnogórskich rekolekcji pielgrzymi codziennie gromadzą się na Mszy św. odprawianej w Kaplicy Matki Bożej. W piątek, 12 lutego Mszy św. odprawionej o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce. Homilię wygłosił abp Wacław Depo. Słowa powitania wygłosił o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. 
 
„Kolejne dni, które zostały nam zadane jako czas modlitwy i rekolekcji, zwłaszcza we wspólnocie Zakonu Rycerskiego Bożogrobców, stanowią niejako preludium do całego okresu, którego istotą jest przygotowanie przez przemianę życia do świętowania tajemnicy pustego grobu Chrystusa, który jest rozświetlony miłością Chrystusa Zmartwychwstałego” – mówił podczas homilii abp Wacław Depo. 
 
„Święty Leon Wielki w swoje homilii podkreślił, że jest rzeczą świętą i ze wszech miar godną polecenia, aby z praktyką postu łączyć dzieła miłosierdzia wobec człowieka – mówił dalej metropolita częstochowski – Na niewiele się więc zdaje odejmowanie ciału pożywienia i narzucanie mu różnych praktyk i wyrzeczeń, jeżeli nie potrafimy dostrzec drugiego człowieka w jego potrzebie i nie stać nas, jak pouczył św. Jan Paweł II w swojej ostatniej pielgrzymce na ziemi polskiej, na wyobraźnię miłosierdzia, która przychodzi z konkretną pomocą. Po tej ostrej krytyce złego postu, prorok Izajasz opisuje fenomen postu dobrego, który jest miły Bogu. Taki post, mówiąc obrazowo, staje na dwóch nogach. Jedna to rozerwanie kajdan zła, odwrócenie się od grzechu, który więzi i zniewala nasze serca. (…) Drugą nogą dla postu są rzeczywiste uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. (…) Taki post przynosi nadzieję potrzebującym, a samemu poszczącemu światło i uzdrowienie, czyli dar zbawienia od Boga, polega ona na tym, że człowiek woła do Boga, a Bóg mu odpowiada dając poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty”. 
 
Na zakończenie Eucharystii kard. Kazimierz Nycz powiedział: „Jeżeli rekolekcje są potrzebne każdemu chrześcijaninowi, katolikowi, który żyje w parafiach i przeżywa te rekolekcje łącząc to z pracą codzienną, to wszelkim wspólnotom Kościoła takie oderwanie się na dwa, trzy dni jest potrzebne tym bardziej, zwłaszcza, że zadania i sprawy, które wam Kościół powierza, Ojciec Święty powierza, są niezwykle ważne i bez formacji, bez tego ciągłego duchowego zgłębiania prawd wiary, duchowości, nie da się tego wszystkiego zrobić w sposób pogłębiony i tak, jak tego zamierza konstytucja waszego Zakonu”. 
 
„Papież chce, używając słów Maryi, powiedzieć nam wszystkim, którzy przeżywamy Rok Miłosierdziaj byśmy byli sługami miłosierdzia, abyśmy robili wszystko, co w tym roku, i nie tylko w tym roku, każe nam czynić Jezus – kontynuował kard. Nycz – Sługa miłosierdzia to ten, który miłosierdzie Boże głosi, i to nie jest zadanie tylko biskupów i kapłanów. Sługa miłosierdzia to ten, który miłosierdzie Boga wyprasza, jak nas uczył św. Jan Paweł II, i sługa miłosierdzia to ten, który otrzymawszy i otwarłszy swoje serce na Boże miłosierdzie, miłosierdzie Boże czyni wobec innych ludzi, wtedy jesteśmy apostołami i świadkami Bożego miłosierdzia”. 
 
Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 roku w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w roku 1163 Jaksa z Miechowa. Członkowie Zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich Bożogrobcami lub Miechowitami – od Miechowa, gdzie znajduje się ich główna siedziba (Bazylika Grobu Bożego w Miechowie). 
 
 
Głównym zadaniem Bożogrobców jest pomoc dla Ziemi Świętej i chrześcijan, którzy ją zamieszkują. Bożogrobcy z całego świata dotują budżet patriarchy łacińskiego Jerozolimy, utrzymują i prowadzą w Ziemi Świętej blisko 100 szkół podstawowych i zawodowych, do których mogą uczęszczać dzieci niezależnie od pochodzenia i wyznawanej wiary.