logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Relikwie prosto z Rzymu. Parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym otrzymała relikwie św. Ignacego
 


Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Ignacego Loyoli do kościoła św. Huberta w Zalesiu Górnym. Relikwie ofiarował ks. Andrzej Koprowski SJ, do niedawna dyrektor programowy Radia Watykańskiego. Ks. Koprowski: "Ignacy uczy: rozeznawać, a nie ulegać kolejnym pragnieniom".
 
W niedzielę 18 lutego relikwie św. Ignacego Loyoli zostały uroczyście wprowadzone do kościoła św. Huberta w Zalesiu Górnym pod Warszawą. Są to relikwie pierwszej klasy, czyli kawałek kości założyciela jezuitów. Zostały one przywiezione z Rzymu i ofiarowane parafii przez ks. Andrzeja Koprowskiego SJ, byłego dyrektora programowego Radia Watykańskiego.
 
Ks. Andrzej Koprowski przypomniał w homilii, że duchowa droga Ignacego zogniskowana była całkowicie na Jezusie Chrystusie. Stąd zresztą nazwa założonego przezeń zakonu: Towarzystwo Jezusowe.
 
Zaznaczył, że czasy, w jakich żył Ignacy były podobne do naszych. Charakteryzowała je wielość idei, nasilające się konflikty polityczne, ale i religijne i kulturowe. Nastąpił wówczas podział chrześcijaństwa zachodniego na katolicyzm i protestantyzm. Dodał, że Ignacego obchodziły nie tyle ówczesne polemiki, ale to, co trzeba zrobić, aby ratować chrześcijaństwo.
 
A więc dziś idąc jego wzorem – podkreślił jezuita – winniśmy nie poddać się „anestezjologii mediów”, polegającej na uśpieniu nas wobec tego, co jest naszym zadaniem. A musimy sobie uświadomić, że najważniejszym zadaniem na dziś jest „właściwa droga ewangelizacji!”
 
Kaznodzieja tłumaczył, że Ignacy uczy przede wszystkim rozeznawać, a nie ulegać kolejnym pragnieniom. Uczy widzieć swoje życie nie w samotności, ale we wspólnocie, w stałej perspektywie Kościoła, który jest w drodze.
 
Duchowość ignacjańska – podkreślił – to osobista droga do aktywnej obecności w Kościele i świecie. Realizowana jest ona etapami, by osiągnąć konkretny owoc: „Tu i teraz”. „Droga, jaką proponuje Ignacy jest powrotem na drogę reintegracji życia zgodnego z zamysłem Boga, czyli według „sprawiedliwości stworzenia odkupionego” – wszystkiego, co dotychczas było zdeformowane przez grzech” – zaznaczył..
 
***
 
Św. Ignacy urodził się w 1491 roku w Kraju Basków. Do 30 roku życia prowadził swobodne życie na dworach hiszpańskich, jako rycerz walczył przeciw królowi Navarry i Francuzom w obronie Pampeluny. Kula roztrzaskała mu lewą nogę. Okres rekonwalescencji okazał się okresem autentycznego nawrócenia. Po powrocie do zdrowia zawiesił zbroję rycerska przed obrazem Matki Bożej w opactwie benedyktyńskim w Monserrat i oddał się samotnym rozważaniom w grocie pod Manresą. Tam spisał etapy swojej drogi duchowej i tak powstały Ćwiczenia duchowe, książeczka, która przez wieki jest przewodnikiem chrześcijańskiego nawrócenia i życia dla wielu osób. By zostać kapłanem studiował w Barcelonie, Alcala, Salamance i Paryżu. W Paryżu, z sześcioma przyjaciółmi, których pociągnął swym chrześcijańskim zapałem, i którym udzielił rekolekcji, w 1534 roku dał początek Towarzystwu Jezusowemu, zakonowi, którym kierował do śmierci, 31 lipca 1556 roku.
 
***
 
Parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym została erygowana 21 września 1978 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego z części parafii Jazgarzew. Ośrodek duszpasterski z Zalesiu Górnym istniał od 1956 roku.
 
Kościół pw. św. Huberta zbudował ks. Jan Albert Marcjan w latach 1985-1990 według projektu inż. arch. Joanny Gecewicz. W 1990 roku został konsekrowany przez kard. Józefa Glempa. Obecnie proboszczem parafii  jest ks. Krzysztof Grzejszczyk.
 
 
www.archwwa.pl