logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Relikwie św. Marka Ewangelisty na Jasnej Górze
 


Jego największą zasługą jest to, że zostawił nam napisany zwięzły opis życia i nauki Jezusa Chrystusa. Dziś święto św. Marka Ewangelisty. Jego relikwie znajdują się także w sanktuarium jasnogórskim.

 

24 września 2012 r. na Jasnej Górze Abonayoussef Khalil, zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego na Węgrzech przekazał o. Izydorowi Matuszewskiemu, generałowi Zakonu Paulinów relikwie św. Marka Ewangelisty, którego sarkofag znajduje się w katedrze koptyskiej w Kairze. Był to dar w podzięce za relikwie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, które koptyjski Kościół otrzymał od paulinów z Jasnej Góry.

 

„Sprawia mi wielką radość możliwość przybycia tutaj dzisiaj – powiedział wówczas Abonayoussef Khalil – Czuję wielki pokój płynący z tego miejsca. Może właśnie dlatego, że głównym patronem tego miejsca, jednym z patronów jest również św. Paweł I Pustelnik, pochodzący z Egiptu. Pragnę wyrazić moją wielką wdzięczność Bogu, jak również wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że ten sen, to marzenie, pragnienie, stało się rzeczywistością - ojcu Botondowi, ojcu Romanowi, i wszystkim, którzy przyczynili się do tej chwili”.

 

„Pragnę polecić również Egipt waszym modlitwom, specjalnie w tych dniach, kiedy chrześcijanie w Egipcie cierpią wiele – mówił dalej zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego na Węgrzech - Szczególne podziękowania za te wspaniałe dni, błogosławione, które będą wielkim znakiem w moim życiu, jak również mojego Kościoła”.

 

Założycielem Kościoła egipskiego był - według przekazów religijnych - św. Marek Ewangelista, autor najstarszej i najkrótszej z ewangelii. Koptyjski Kościół Ortodoksyjny wyodrębnił się w piątym wieku z patriarchatu aleksandryjskiego na skutek sporów narodowych i religijnych w Egipcie po soborze chalcedońskim. Kościół koptyjski należy do Światowej Rady Kościołów, włącza się też w działania ekumeniczne i współpracę kościołów chrześcijańskich.

 

www.jasnagora.com