logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rok dziękczynienia za bł. Prymasa Wyszyńskiego
 


Rok 2022 był na Jasnej Górze nadal czasem dziękczynienia za bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. W uroczystość Królowej Polski odbyło się narodowe uwielbienie Boga za beatyfikację tego wielkiego Pasterza i Polaka. W pierwsze liturgiczne wspomnienie błogosławionego, 28 maja, obok Cudownego Obrazu Matki Bożej umieszczone zostały jego relikwie. „Jezus spotyka Matkę swoją”, te słowa IV stacji drogi krzyżowej własnoręcznie napisane przez Prymasa Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., stanowiły motto tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

 

Przez cały rok z 27 na 28 dnia miesiąca odbywało się „Czuwanie z bł. Prymasem w Domu Matki”, w czasie których rozważane było jego 10 punktów „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”.

 

Ogólnopolska stacja dziękczynienia za beatyfikację Prymasa została wskazana przez Episkopat, jako jedna z trzech najważniejszych miejsc Kościoła w naszej Ojczyźnie. Abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas uroczystości 3 maja podkreślał, że bł. Prymas Wyszyński należy do grona najwybitniejszych Polaków, a zdaniem wielu był on również najwybitniejszym prymasem w historii Polski. Zwrócił uwagę na jego heroiczne umiłowanie Boga, Kościoła i Ojczyzny: „konsekwentnie bronił polskiej racji stanu, uznając dobro państwa za najwyższą normę działania. Służąc Kościołowi, służył Ojczyźnie, którą rozumiał jako wspólnotę ludzi zjednoczonych wiarą, kulturą i historią”. Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że Prymas Wyszyński tak wiele uczynił dla Kościoła i Polski „w imię Maryi i wspierany Jej pomocą”. Abp Gądecki podkreślił, że błogosławiony był „człowiekiem wolnym i uczył nas prawdziwej wolności i tego, że rzeczy Bożych na ołtarzach cezara składać nie wolno”. Ubolewał, że dziś żyjemy „na krawędzi czasu” i nie tylko odmawia się posłuszeństwa Bogu, ale nawet kwestionuje Jego istnienie. Zauważył, że śmierć i cierpienie są sprzeczne z wolą Bożą, a wojna jest wynikiem zwalniania się człowieka od wszelkich norm Boskiego prawa.

 

W pierwsze wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostały jego relikwie, które znalazły swoje miejsce przy Cudownym Wizerunku Maryi, obok znajdującego już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem. - Przez 80 lat ziemskiego życia serce bł. Prymasa Wyszyńskiego biło dla Boga i Maryi, którą wybrał na „Matkę, która nigdy nie umiera”, a od dziś jego relikwie przy Cudownym Obrazie Matki Bożej na Jasnej Górze przypominać będą, że „Maryja jest drogą Boga ku człowiekowi i drogą człowieka ku Bogu” - mówił przeor Jasnej Góry. Relikwiarz ma kształt kardynalskiego herbu i jest w nim zamknięty w szklanej płytce mikroskopowej materiał z elementami krwi bł. Prymasa. Przedstawia tarczę, na której widnieją: wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, srebrne lilie (herb kapituły gnieźnieńskiej - od 1948 r. Stefan Wyszyński był metropolitą gnieźnieńskim) i misa z głową św. Jana Chrzciciela (symbolizuje patrona archikatedry warszawskiej). Nad tarczą znajduje się kapelusz kardynalski i podwójny krzyż o dwóch poprzecznych ramionach, będący oznaką godności metropolity. Pod tarczą umieszczona jest wstęga z zawołaniem Soli Deo (Samemu Bogu). Relikwie zostały umieszczone na biało-czerwonym tle, to dla przypomnienia tego wielkiego Polaka, Ojca Narodu.

 

W ołtarzu Matki Bożej jest także srebrna plakieta wotywna podarowana przez kard. Wyszyńskiego tuż po wyjściu z niewoli po ponad trzech latach internowania przez władze komunistyczne. Są na niej wyryte nazwy miejsc, gdzie Prymas przebywał w tzw. odosobnieniu. 28 X 1956 r. kard. wrócił do Domu Arcybiskupów Warszawskich. Już 2 listopada przybył na Jasną Górę, gdzie wyraził wdzięczność za wszystkie modlitwy paulinów i wiernych w czasie jego więzienia. 3 maja 1957 r. przywiózł tu dar wotywny.

 

Trwająca przez cały rok nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana była tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. To nawiązanie do trwających tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka. Teraz w Kaplicy Matki Bożej gromadzili się przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot.


Nocne czuwania miały konkretny program oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” Błogosławionego. Dziesięć punktów Krucjaty to zdaniem świadków jego życia i posługi prymasowski testament na XXI wiek. - Jest to program realizowania miłości w relacjach międzyludzkich, który stanowi formę dotrzymania przyrzeczeń złożonych w Jasnogórskich Ślubach i jest konsekwencją Milenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości - wyjaśniał przeor klasztoru. „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje; Myśl dobrze o wszystkich; Mów zawsze życzliwie o drugich; Rozmawiaj z każdym językiem miłości; Przebaczaj wszystko wszystkim; Działaj zawsze na korzyść bliźniego; Czynnie współczuj w cierpieniu; Pracuj rzetelnie; Włącz się w społeczną pomoc bliźnim; Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół”, brzmią słowa Krucjaty, którą bł. kard. Wyszyński ogłosił w 1967 r. w liście pasterskim na Wielki Post.


Nocne czuwanie inaugurował zawsze Apel Jasnogórski, w czasie którego odmawiana była specjalna modlitwa o kanonizację Prymasa. Wystawiany był jego portret. Potem głoszona była konferencja, odmawiana była modlitwa różańcowa z rozważaniami kard. Wyszyńskiego przygotowanymi przez Jasnogórską Rodzinę Różańcową. O północy paulini celebrowali Mszę św.

 

Izabela Tyras
www.jasnagora.com