logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rozmowy o nieidealnej miłości
 


„Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości” Tomasza Nowaka OP i Magdy Frączek, wydanej przez  Znak to lektura rozmów o nieidealnej miłości, która naprawdę pomaga zrozumieć świat i siebie. Książka może być dobrym prezentem na zbliżający się Dzień Ojca lub takim bez okazji. Może też pomóc wychowawcom, spowiednikom i terapeutom spojrzeć  na historie z ich pracy oczami Biblii. Na pewno ułatwi zrozumienie siebie i innych, często tych najbliższych.
 
Idź na skróty
 
Zawiąż buty
 
Prosto siedź
 
Nie przeklinaj
 
Poczuj klimat
 
Wejdź w tę grę
 
Rozpuść włosy
 
Zamknij już oczy
 
Powiedz, że tak
 
Powiedz, że to
 
A tam na dnie
 
Między głową a przeponą
 
Duszę się tym
 
Duszę mam całkiem inną
 
(Piosenka pt. Weronika autorstwa Magdy Frączek)
 
Kobiety Biblii: Sara, Mikal, złożona w ofierze córka Jeffy, córki Lota, Olina, córka Jakuba. I jeszcze Miriam z Nazaretu. A w tle ich ojcowie i często wiele tragizmu. Czy opisane w Piśmie Świętym losy i zachowania mogą czegoś nauczyć  ludzi współczesnych? Wszak te historie wydarzyły się tak dawno. Gdy jednak przyjrzymy się dziejom biblijnych bohaterek, zauważymy łączące je podobieństwa. Poza jedną, wszystkie są naznaczone trudnym dzieciństwem. Niektóre potrafiły zmienić rzeczywistość, inne biernie poddawały się złu lub same zaczynały go czynić. Widać wyraźnie, że na ich życie wielki wpływ miała relacja łącząca je z ojcem.
 
Zainteresowanych tematem zachęcam do lektury książki „Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości” Tomasza Nowaka OP i Magdy Frączek, opublikowanej przez  Wydawnictwo Znak. Tomasz Nowak jest zakonnikiem, dominikańskim kaznodzieją, prowadzi na YouTube kanał STREFA WODZA.  Kiedyś na swej drodze spotkała go Magda Frączek, wokalistka, pianistka, kompozytorka i buntowniczka, stająca często w obronie praw kobiet. Ich książka ma formę dyskusji, którą toczą w oparciu o swoje życiowe doświadczenia i przemyślenia, odnosząc się do sytuacji opisanych w Biblii. Wnikliwie je analizują, odczytują psychologicznie rzeczy niedopowiedziane i pozwalają zajrzeć czytelnikom w głąb siebie. 

Zapisane rozmowy uświadamiają, że już w czasach antycznych zdarzały się trudne sprawy, byli toksyczni rodzice, zaburzone relacje i głupie decyzje. Można więc uczyć się na błędach lub uświadomić sobie, że nie tylko nam przytrafiło się coś trudnego do zrozumienia. Książka ukazuje też, jak wielki wpływ na życie córek mają dobrzy i mądrzy ojcowie. Tak pięknie kochający jak Joachim, który swoją miłością nauczył małą Miriam całkowitego zaufania do kochającego tatusia. Tatuś zawsze chce dobrze, wie lepiej, jemu nie mówi się nie. W decydującym momencie życia powiedziała więc: Fiat. Niech mi się stanie. Choć przecież to, co rodzice uważają dla dziecka za najlepsze, nie musi być takie w jego oczach. Siłą Maryi, Jej super mocą jest zdolność do podejmowania mądrych, samodzielnych decyzji. Nauczył Ją tego Jej ojciec.
 
Lektura rozmów o nieidealnej miłości naprawdę pomaga zrozumieć świat i siebie. Książka może być dobrym prezentem na zbliżający się Dzień Ojca lub takim bez okazji. Może też pomóc wychowawcom, spowiednikom i terapeutom spojrzeć na historie z ich pracy oczami Biblii. Na pewno ułatwi zrozumienie siebie i innych, często tych najbliższych.

Mariola Wiertek
www.franciszkanie.pl