logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rozpoczęcie Wielkiego Postu w Archidiecezji Katowickiej
 


Pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca w samo południe w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach sprawowano Msze św. pontyfikalną na rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu.
 
- Każdy z nas potrzebuje nawrócenia, aby korzystać z owoców męki, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela. Nawrócenie polega na odwróceniu się od zła i zwróceniu się ku Bogu - powiedział w komentarzu wstępnym ks. dr Grzegorz Śmieciński, ceremoniarz archidiecezjalny.
 
- Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię. Cieszmy się Bożym miłosierdziem (…) i bądźmy świadkami Bożego miłosierdzia wypełniając uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Niech ten czas Wielkiego Postu będzie czasem błogosławionym. Owocującym chrześcijańskimi postawami. Postawą miłosierdzia, solidarności, miłości - mówił na zakończenie Eucharystii Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc.
 
Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz katedry. Zwracając uwagę na charakter rozpoczynającego się okresu liturgicznego, który jest czasem nawrócenia i pokuty zaprosił wszystkich do przeżycia zmiany, metanoi, która „wyraża się z jednej strony zdecydowanym odwróceniem od zła, z drugiej zaś strony równie zdecydowanym pójściem w kierunku Chrystusa”.
 
Kaznodzieja przypomniał również treści, które papież Franciszek zawarł w Orędziu na Wielki Post. Przypomniał tym samym, że Bóg jest pełen miłosierdzia i objawił się światu w Jezusie Chrystusie. - Bóg pragnie dotrzeć do każdego grzesznika, nawet do tego, który najbardziej się oddalił. Chce dotrzeć do niego tam, gdzie się zgubił odchodząc od Boga. - mówił kaznodzieja. Zwracając uwagę na aspekt miłosierdzia dodał parafrazując papieskie Orędzie, iż „miłosierdzie Boga objawia się tym, że zostaje człowiekowi dana jeszcze jedna możliwość skruchy, nawrócenia i wiary”.
 
Ks. Gaweł zachęcił wszystkich zebranych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Zwrócił uwagę, że to właśnie w konfesjonale miłosierdzie Boga „dotyka nas w sposób najbardziej skuteczny”.
 
- Wezwani jesteśmy do głębokiej i trwałej przemiany życia. (..) Środki, które nam daje Ewangelia jako najbardziej skuteczne to modlitwa, jałmużna i post. Wszystkie one mają być wykonywane w duchu rozdartego serca, a nie szat. W duchu prostoty, niejako w ukryciu, (…) tam gdzie widzi Bóg sam - mówił kaznodzieja.
 
 
Obrzęd posypania głów popiołem sięga korzeniami do VIII wieku. Papież Urban II w XI w. uczynił ten znak obowiązującym w całym Kościele. Popiół pochodzi ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.