logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Samotność osób starszych - jak radzą sobie seniorzy?
 
fot. Abi Howard | Unsplash (cc)


Wiele starszych osób może odczuwać samotność. To jeden z głównych problemów, z którymi muszą borykać się seniorzy. Jednak istnieją pewne sposoby na aktywne spędzenie czasu w towarzystwie innych. Co mogą robić osoby starsze, aby nie czuć się wyobcowanym?

Wyzwania seniorów – z czym muszą się borykać?

 

Choć późny wiek ma liczne zalety, wiąże się też z wyzwaniami, z którymi należy się zmierzyć. Odejście na emeryturę może być pierwszym krokiem do samotności. To właśnie wtedy kontakt seniora z innymi zostaje ograniczony. Jeśli osoba starsza nie widuje się często ze swoją rodziną, a z domu wychodzi jedynie, gdy musi odwiedzić sklep czy aptekę, może poczuć się wyobcowana.

 

Starsze osoby szybciej się męczą i może brakować im energii. Ponadto pędzący świat powoduje niepokój, a czasami nawet lęk, przez co niechętnie opuszczają swoje cztery ściany. Samotność często doskwiera seniorom – nawet jeśli się do tego nie przyznają.

 

Oprócz tego mogą borykać się ze słabym stanem zdrowia. Gdy starsza osoba mieszka sama i coraz gorzej radzi sobie z codziennymi wyzwaniami, wsparciem może być opiekunka z zamieszkaniem. Taka dodatkowa para rąk w domu zajmuje się cięższymi obowiązkami. Zrobi też zakupy, przyrządzi posiłek, a do tego przypomni o wzięciu leków i zorganizuje ciekawe zajęcia.

 

Spadek sprawności fizycznej i umysłowej nie musi prowadzić do samotności. Istnieje wiele możliwości i inicjatyw stworzonych z myślą o seniorach. Co mogą robić osoby starsze? W jaki sposób radzą sobie ze swoim wiekiem?

Odkrywanie nowych zainteresowań

 

Nadmiar wolnego czasu nie wpływa dobrze na samopoczucie seniorów. Mogą więc wykorzystać ten okres na naukę czegoś nowego i rozwijanie wielu pasji. To nie muszą być bardzo wymagające zajęcia. Starsze osoby świetnie odnajdują się przykładowo w:


– wędkowaniu,
– rozwiązywaniu łamigłówek i krzyżówek,
– grach karcianych,
– gotowaniu,
– rękodziele.


Niektórzy zapisują się na specjalne lekcje, inni ćwiczą zdobyte umiejętności samodzielnie.

 

Każde zajęcie, które będzie bardziej angażujące od oglądania telewizji, to świetny pomysł spędzania czasu dla osób starszych. Przykładowo rozwiązywanie krzyżówek i sudoku przyczynia się do poprawy pamięci. To naprawdę ważne w obliczu często postępującej demencji u seniorów.

Dołączenie do wybranej społeczności

 

Łapanie ryb w towarzystwie innych wędkarzy lub spacerowanie z koleżanką z klatki obok to możliwość porozmawiania i nawiązania relacji. W obliczu samotności osób starszych każdy kontakt z drugą osobą jest ważny. Dlatego tak często podejmują się rozmów z nieznajomymi, np. w sklepie.

 

Co więcej, to nowe zainteresowania zachęcają często do interakcji. Dołączenie do klubu czytelniczego w pobliskiej bibliotece jest możliwe, nawet kiedy wzrok nie pozwala na zapoznanie się z lekturą. Osoby starsze mogą korzystać m.in. z licznych zasobów cyfrowych, gdzie udostępniane są audiobooki.

 

Ciekawą inicjatywą są kluby seniorów, czyli miejsca spotkań dla osób poszukujących miłej atmosfery. Zrzeszają liczne grona zainteresowanych nie tylko prowadzonymi zajęciami, ale także zwykłą wymianą zdań przy partyjce szachów. 

Kontakt z bliskimi za pomocą internetu

 

Wiek seniorów nie musi ograniczać ich umiejętności korzystania z internetu. Wiele starszych osób świetnie radzi sobie z technologią i używa jej na co dzień, jak każdy inny. Nie tylko komunikują się z bliskimi, ale także czytają wiadomości z całego świata czy reagują na posty zamieszczone w mediach społecznościowych.

 

Jeśli senior wykazuje chęć poznania nowych narzędzi, warto nauczyć go korzystać z podstawowych funkcji. W ten sposób nie musi być wykluczony z konwersacji rodzinnych, które odbywają się na czatach grupowych. Jednocześnie warto uczulić starszą osobę na wszelkie niebezpieczeństwa płynące z internetu – szczególnie różne formy oszustw.

Towarzystwo pupila

 

Kot lub pies może towarzyszyć seniorowi na każdym kroku, dzięki czemu poczuje się mniej samotny. Opieka nad pupilem będzie miłym obowiązkiem, który wypełni mu codzienność. Warto przy tym postawić na zwierzaka ze schroniska, a także zwrócić uwagę na to, żeby charakteryzował się raczej spokojnym uosobieniem.

 

Posiadanie psa wiąże się też z koniecznością wychodzenia z domu. To może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie aktywności seniora. Częstsze spacery, ale dosyć krótkie będą dobrym rozwiązaniem.

Sportowe zajęcia

 

Mimo swojego wieku seniorzy nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Wystarczy nawet niewielka ilość ruchu, aby skutecznie wspomóc pracę ciała. W ten sposób wspiera się koordynację ruchową i elastyczność kości, co może zminimalizować ryzyko powstania kontuzji, np. w chwili upadku.

 

Jeśli tylko stan zdrowia pozwala seniorowi na większy wysiłek, może wybrać się na basen lub spróbować swoich sił w nordic walkingu. Inną propozycją jest jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym. Oczywiście świetnie sprawdzi się też zwykły spacer czy kilkunastominutowe ćwiczenia rozciągające w domowych warunkach. Należy jednak zachować ostrożność i zbytnio nie przeciążać organizmu.

 

Seniorzy radzą sobie z samotnością na wiele sposobów. Wiele zajęć mogą wykonywać indywidualnie lub w większym gronie. Każda z możliwości jest kluczowa dla uniknięcia osamotnienia, dlatego warto aktywizować osoby starsze.


[artykuł sponsorowany]

 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS