logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Andrzej Zwoliński
Sekty w internecie. Jak nie dać się złapać w sieci.
materiał własny
 


Zapis czatu z dnia 9 stycznia 2008 r.
z ks. prof. Andrzejem Zwolińskim
 
 
 
 Ks. prof. Andrzej Zwoliński, kapłan diecezji krakowskiej. Ur. 18 marca 1957 roku w Radwanowicach. Profesor doktor habilitowany teologii (katolicka nauka społeczna). Święcenia kapłańskie otrzymał 16.05.1982 w Krakowie z rąk ks. kard. F. Macharskiego. Obecnie kierownik Katedy Katolickiej Nauki Społecznej w PAT oraz dyrektor Wydawnictwa Naukowego PAT. Autor bardzo wielu publikacji zwartych i artykułów naukowych.
 
Ostatnio nakładem Wydawnictwa Salwator ukazała się książka: "Sekty w internecie"
 
 
ks_Zwolinski: Witam i zapraszam do zadawania pytań
 
symphia: Witam księdza .... pytanie mam takie ..... jak polskie prawo definiuje pojęcie sekty ?
 
ks_Zwolinski: W Polskim prawie nie funkcjonuje pojęcie sekty. Prawo opisuje okoliczności destrukcji, ataku na dobro człowieka, na dobro kultury, na wolność obywateli. W konsekwencji na płaszczyźnie prawa można jedynie mówić o destrukcyjnych grupach.
 
Pan_Tadeusz: jak odróżnić sektę od prawdziwego kościoła?
 
ks_Zwolinski: Istotny jest element destrukcji przybierający najczęściej formę manipulacji. Ukrywa się prawdziwy cel na różne sposoby wykorzystując aktywność członków grupy.
 
Julianna: Co Kościół robi, aby je likwidować?
 
ks_Zwolinski: Kościół prowadzi działalności informacyjną. W dokumentach Kościołach nie ma wezwania do dialogu z sektami gdyż z założenia zawierają one element kłamstwa nie poszukują prawdy.
 
Baal_Szem: Czy należy obawiać się każdej jednej organizacji oferującej nam np zajęcia z Jogi za darmo, czy nie mogę traktować tego jak zabawy i dobrego sposobu na aktywność?
 
ks_Zwolinski: Nie każda oferta jogi musi być niebezpieczna bowiem często wynika ona z przedefiniowania pojęcia. Gdy jogę rozumiemy jedynie jako ćwiczenie gimnastyczne nie jest groźna lecz jednocześnie nie jest ona pełna, gdyż prawdziwa oferta jogi zakłada przyjęcie idei i filozofii Wschodu.
 
pirate: Czy jest księdzu znana ilość sekt internetowych w Polsce? Jak tak, to ile ich jest, i jak wygląda taka "internetowa sekta"
 
ks_Zwolinski: Statystyka wszystkich sekt jest niezwykle myląca, gdyż niektóre np. grupy Moona występują pod kilkunastoma nazwami. Tym bardziej w internecie oferty trudno powiązać z daną grupą sekciarską gdyż np. idee scjentologii mogą być obecne w zwykłych grach science-fiction.
 
Pan_Tadeusz:  Czy Kościół Zielonoświątkowy to sekta?
 
ks_Zwolinski: Kościół Zielonoświątkowy nie jest sektą lecz niektóre z grup zielonoświątkowców (grupy pentacostalne) łatwo mogą się przerodzić np. pod wpływem lidera w grupę izolowaną i manipulowaną.
 
art: Jak się ustrzec przed trafieniem do sekt?
 
ks_Zwolinski: Najlepszą "obroną" jest świadomość tego kim się jest a więc silne poczucie własnej tożsamości ze Wspólnotą Wyznaniową. Można więc powiedzieć: broni nas nasza wiara podbudowana i pogłębiana.
 
 
 
1 2 3 4 5  następna
Zobacz także
ks. Andrzejem Witko
Zapis czatu z księdzem profesorem Andrzejem Witko nt. Miłosierdzia Bożego
 
ks. Andrzejem Witko
ks. Paweł Łukaszka - kapłan archidiecezji krakowskiej, ur. w Nowym Targu w 1962 roku. Przed wstąpieniem do seminarium bramkarz hokejowy Podhala Nowy Targ oraz reprezentacji Polski. Wyświęcony na kapłana w 1987 roku; obecnie katecheta, kapelan i duszpasterz grup sportowych archidiecezji krakowskiej...
 
Emilia
Miałam niespełna osiem lat, kiedy po raz pierwszy zapukali do nas Świadkowie Jehowy. Przyjechaliśmy właśnie z wakacji. Rodzice zaprosili ich na rozmowę. Po kilku spotkaniach wyrazili zgodę na poznawanie ich nauk. W formie pierwszej zmiany rodzice postanowili zlikwidować choinkę. Wraz z bratem bezskutecznie próbowałam bronić dotychczasowych zasad...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS