logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Serce Eucharystii
materiał własny
 


Serce Eucharystii

Początkowo "łamanie chleba", "msza" odbywała się podczas prawdziwego posiłku zwanego agape. Dzisiaj trudno rozpoznać w naszych kościołach tę pierwotną postać wieczerzy Pańskiej, gdyż została ujęta w uroczyste ramy modlitwy i ceremonii.

To, co istotne, pozostało jednak w dzisiejszej mszy świętej takie samo jak w wieczerniku. Pośrodku stoi nakryty stół (wprawdzie często bogato zdobiony, a w średniowieczu otoczony malowidłami ściennymi). Dokładnie tak samo jak podczas ostatniej Wieczerzy wypowiada się nad chlebem i winem słowa, którymi posłużył się Chrystus; rozdziela się ten chleb i wino, je się i pije. Nad chlebem i winem wypowiada się modlitwę błogosławieństwa i mocą jej słów pod postaciami eucharystycznymi staje się obecny prawdziwie, rzeczywiście i istotnie Jezus Chrystus. Ta rzeczywista obecność Chrystusa stanowi niejako serce Eucharystii, sakrament, który wśród wszystkich innych zajmuje miejsce najgodniejsze - daje bowiem owoc zbawienia i uobecnia źródło zbawienia - samego Jezusa Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Tadeusz Stanisławski
Dlaczego po rozwodzie cywilnym nie można przystępować do sakramentów?
 
ks. Tadeusz Stanisławski
Wielu sprowadza katolickie zasady etyki narzeczeńskiej do zakazu fizycznego współżycia. Czy to jest nauka Kościoła?
 
Irena Świerdzewska

Zmartwychwstanie jest faktem, ale odbyło się poza historią. Jako takie, nie zostało namacalnie utrwalone czy zachowane w sposób pozwalający je zrekonstruować. W Ewangeliach znajdujemy dwie zasadnicze odmiany świadectw będących argumentami przemawiającymi za zmartwychwstaniem Jezusa: pusty grób oraz chrystofanie, czyli ukazywania się Zmartwychwstałego.

 

Z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim rozmawia Irena Świerdzewska

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS