logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sesje dyskusyjne i konferencje Dnia Papieskiego
 


Zgłębianie nauczania i przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II to jeden z elementów Dnia Papieskiego. W tym roku jest on obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – wychowawca młodych”, stąd wiele sesji naukowych podejmie właśnie temat relacji ks. Karola Wojtyły, później papieża Jana Pawła II, z młodymi i jego wysiłków duszpasterskich, sposobów wychowywania młodych do życia wartościami.

Już dziś (9.10) w Warszawie odbędą się dwie konferencje poświęcone Janowi Pawłowi II – wychowawcy młodych. Spotkanie u oo. dominikanów na Służewiu rozpocznie się o godz. 19.00. W panelu dyskusyjnym wezmą udział: dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II dr Piotr Dardziński, Szymon Hołownia - dziennikarz: religia.tv i Newsweek, dr Tadeusz Szawiel z Instytutu Socjologii UW i Paweł Głowacki - dyrektor gimnazjum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II.

Dyskusję panelową organizują także Klub Inteligencji Katolickiej, Przegląd Powszechny oraz Stowarzyszenie Przymierze Rodzin. Odbędzie się ona w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego przy ul. Rakowieckiej 61 – Bobolanum; początek godz. o 18.30. Jako motto dyskusji wybrano słowa, które Jan Paweł II skierował do uczestników Światowych Dni Młodzieży w Rzymie w 2000 r.: „Jeśli będziecie tym, czym macie być, zapalicie cały świat”. Jakim wzorem jest dla wychowawców młodzieży ten, który przez całe swoje życie - jako duszpasterz i wykładowca akademicki, biskup i wreszcie papież - podejmował trud wychowywania, kształtowania charakterów i budzenia sumień nie tylko młodych tego świata? Czy zawarta w słowach Ojca Świętego obietnica może być dla dzisiejszych młodych nadal atrakcyjnym programem na życie? Czy gotowi są wciąż podejmować formułowane przez Niego wymagania? – to pytania, na które będą odpowiadać: prof. Marcin Kula z Instytutu Historycznego UW, prof. Krzysztof Koseła z Instytutu Socjologii UW, ks. Grzegorz Michalczyk duszpasterz akademicki w parafii św. Jakuba, Marzanna Rymsza-Leociak – dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 oraz Adam Pietrzak - wiceprezes Stowarzyszenia Przymierze Rodzin.

Główna sesja naukowa Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – wychowawca młodych” odbędzie się 11 października o godz. 11.00 w auli starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Jej organizatorami są Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Uniwersytet Warszawski, a honorowy patronat objęli prymas Polski, nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita warszawski i rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow przywita zebranych gości, a następnie kard. Józef Glemp wygłosi słowo wstępne. Sesję uroczyście rozpocznie nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, on też wprowadzi w temat konferencji. Głównym prelegentem sesji będzie kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Od 1989 roku uczestniczy on w organizacji Światowych Dni Młodzieży, był więc świadkiem spotkań Jana Pawła II z rzeszami młodych. Dyskusję po referacie kard. Ryłki podsumuje abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Także w sobotę, 11 października, odbędzie się sympozjum w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Ks. dr hab. Marian Duda wygłosi referat „Jan Paweł II – ojciec pokolenia nadziei”, z kolei senator Czesław Ryszka podejmie temat „Wielkość Jana Pawła II”. Sympozjum rozpocznie się o godz. 9.30.

W Elblągu 15 października wykład otwarty „Budzić entuzjazm dla świata wartości – istota wychowania wg Jana Pawła II” wygłosi ks. prof. PAT dr hab. Tadeusz Panuś, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Odbędzie się on w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej im. K. Wojtyły o godz. 13.00.

Sympozjum naukowe dla nauczycieli, wychowawców i katechetów odbędzie się 16 października w Siedlcach. Poprowadzi je bp Henryk Tomasik. Referat otwierający sympozjum „Jan Paweł II – Wychowawca Młodych” wygłosi ks. prof. dr hab. Adam Skreczko, rektor seminarium duchownego w Białymstoku. O godności pracy nauczyciela w świetle nauki Jana Pawła II będzie mówił ks. dr Jacek Szostakiewicz z Instytutu Teologicznego w Siedlach. Ks. Paweł Siedlanowski, wygłosi zaś wykład „Jak mówić o Janie Pawle II”. Spotkanie odbędzie się w Sali Podlasie, początek o godz. 14.00.

W tym dniu w Olsztynie w ramach XIX Sympozjum Papieskiego prelekcje wygłoszą: Iwona Feszczyn – „Młodzież nadzieją Kościoła w nauczaniu Jana Pawła II” i Andrzej Taborski – „Młodzi nadzieją świata w nauczaniu Jana Pawła II”. Wykłady rozpoczną się o godz. 17.00 w siedzibie Instytutu Kultury Chrześcijańskiej.

Tematem sesji i dyskusji w ramach Dnia Papieskiego będą także inne zagadnienia związane z nauczaniem i świadectwem życia , m.in. personalizm chrześcijański, jego troska o życie, polskie korzenie pontyfikatu czy książka „Pamięć i tożsamość”, która od tego roku jest na liście lektur szkolnych.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.


Inne konferencje:

10 października
- Warszawa, Klasztor Dominikanów na Służewiu, godz. 19.00
Wykład "Ciało: droga do poznania głębi człowieka?" wygłosi o. dr hab. Jarosław Kupczak OP - dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II na PAT w Krakowie.

13 października
- Poznań, Biblioteka Uniwersytetu Adama Mickiewicza, godz. 11.00
Bp prof. Marek Jędraszewski wygłosi wykład Jan Paweł II o Oświeceniu.
- Siedlce, sala widowiskowa CKiS, godz. 10.00
Spotkanie dla młodzieży i panel dyskusyjny „Porozmawiajmy o Janie Pawle II”. Prowadzenie ks. Wojciech Hackiewicz i ks. Stanisław Chodźko.

14 października
- Warszawa, Pałac w Wilanowie, godz. 13.00.
Panel dyskusyjny: "Polskie korzenie pontyfikatu Jana Pawła II". Wezmą w nim udział: publicysta Adam Szostkiewicz, historyk idei Dariusz Gowin, ks. dr hab. Grzegorz Ryś oraz publicysta Zbigniew Nosowski. Organizatorzy: Instytut Tertio Milenio oraz Wydawnictwo Szkolne PWN.

16 października
- Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, godz. 17.00
Sympozjum pod nazwą „Jan Paweł II o cierpieniu w życiu człowieka” organizuje KIK, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Solidarność Nauczycieli.

- Warszawa, XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Norwida, godz. 11.00
Konferencja „Pamięć i tożsamość”. Dyskusja panelowa dla nauczycieli i uczniów warszawskich liceów, poświęcona książce „Pamięć i tożsamość”, która od tego roku będzie na liście lektur szkolnych. W dyskusji udział wezmą m.in. abp Kazimierz Nycz, prof. Aleksander Nawarecki, dr Piotr Dardziński. Centrum Myśli Jana Pawła II jest patronem honorowym konferencji.

18 października
- Kamienna Góra, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
„«Otoczmy troską życie». Jan Paweł II promotorem ludzkiego życia” – to tytuł sesji naukowej zorganizowanej przez Akcję Katolicką Diecezji Legnickiej.

24 października
- Rzeszów, Wyższe Seminarium Duchowne, godz. 14.00-17.00
"Personalizm chrześcijański" konferencja oświatowa organizowana przez PCEN w Rzeszowie w hołdzie Janowi Pawłowi II. W programie wykład ks. prof. Marka Dziewieckiego: „Personalizm chrześcijański. Założenia teoretyczne, aplikacje praktyczne” i panel dyskusyjny.

(md © Biuro Prasowe KEP 2008)