logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Siedlce, trwa czuwanie przy trumnie biskupa Jana Mazura, jutro uroczystości pogrzebowe
 


Biskup Jan Mazur, senior diecezji siedleckiej, zmarł 26 września 2008 o godzinie 17.00. Na prośbę biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego zgromadzeni na zebraniu plenarnym w Białymstoku hierarchowie modlili się w tym dniu za konającego biskupa.

Dzisiaj od południa trumna z ciałem Zmarłego wystawiona jest w gmachu kurii diecezjalnej siedleckiej. Tam wierni mogą wpisać się do księgi kondolencyjnej. O godz. 16.00 nastąpi wyprowadzenie ciała do katedry siedleckiej, gdzie godzinę później rozpoczną się nieszpory. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św., a po niej wierni zbiorą się na modlitewnym czuwaniu, które potrwa do godz. 21.00.

We wtorek o godz. 6.00 zostanie odprawiona Msza św. w katedrze, po niej rozpocznie się jutrznia.
Kilka godzin później zebrani odmówią godzinę przedpołudniową z Liturgii Godzin. Msza św. pogrzebowa z udziałem przedstawicieli Episkopatu rozpocznie się o godz. 11.00. Po niej ciało bp. Jana Mazura zostanie złożone w krypcie katedralnej.

Urodził się 5 czerwca 1920 r. w Płoskiem, w powiecie zamojskim (parafia Wielącza). Po ukończeniu szkoły średniej w Zamościu, jesienią 1944 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Lubelskiej, które wówczas mieściło się w Krężnicy Jarej, koło Lublina.

Po święceniach kapłańskich, które przyjął 26 czerwca 1949 r. w Lublinie, pełnił zadania wikariusza w parafii Bychawa. W roku 1952 rozpoczął studia z teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat, na podstawie rozprawy “Nauka św. Tomasza o udziale człowieka w rządach Opatrzności Bożej”, obronił 18 czerwca 1956 r. Już rok wcześniej został włączony do grona wykładowców Lubelskiego Seminarium Duchownego. Najpierw prowadził tam lektorat z łaciny, a od 1957 r. także wykłady z teologii  pastoralnej. Równocześnie gorliwie pracował w Wydziale Duszpasterskim Kurii Lubelskiej. W 1959 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Katedralnej Lubelskiej.

Dnia 25 kwietnia 1961 r. został mianowany przez Ojca św. Jana XXIII biskupem pomocniczym w diececji lubelskiej (tyt. bladyjskim). Jako zawołanie biskupie przyjął słowa Niepokalanej Dziewicy Maryi, Magnificat anima mea Dominum. Sakrę biskupią przyjął w katedrze lubelskiej, 6 sierpnia 1961 r. Głównym konsekratorem był biskup lubelski Piotr Kałwa, a współkonsekratorami biskup częstochowski Zdzisław Goliński i biskup olsztyński Tomasz Wilczyński.

Z wielką gorliwością podjął posługę pasterską w diecezji, pełniąc nadal wcześniejsze zadania w kurii i w seminarium duchownym. Dnia 6 czerwca 1965 r. został zastępcą przewodniczącego wydziału duszpasterstwa, a od 23 września 1967 r. przewodniczącym. Już wcześniej, bo od 9 września 1965 r. był równocześnie oficjałem sądu biskupiego. Pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Budowy i Odbudowy Obiektów Sakralnych oraz urząd wikariusza generalnego diecezji lubelskiej. Dużo czasu poświęcał organizowaniu nauczania katechetycznego. Został też wybrany przez księży prezesem Związku Kapłanów Diecezji Lubelskiej „Unitas”.

Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. W roku 1965, na miejsce zmarłego biskupa Strąkowskiego, został wybrany na przewodniczącego Konsulty ds. duszpasterstwa trzeźwości, przekształconej z czasem w Komisję Episkopatu Polski ds. Trzeźwości.

Dnia 24 października 1968 r. został mianowany przez Ojca św. Pawła VI ordynariuszem diecezji siedleckiej (czyli podlaskiej), po zmarłym biskupie Ignacym Świrskim. Tego samego dnia objął kanonicznie powierzoną diecezję, a uroczysty ingres do katedry siedleckiej miał miejsce 17 listopada 1968 r. Już w marcu następnego roku odbył pierwszą wizytę ad limina Apostolorum w Rzymie.

Od początku pasterzowania w diecezji siedleckiej, bp. Jana Mazura wspomagał biskup pomocniczy Wacław Skomorucha (†2001). W 1989 r. został mianowany drugi biskup pomocniczy, w osobie ks. Alojzego Orszulika, który pełnił swe zadania do 1992 r., do czasu objęcia posługi biskupa łowickiego. W 1993 r., na drugiego biskupa pomocniczego został konsekrowany ks. Henryk Tomasik.

Biskup Jan Mazur w całym okresie swojej posługi kładł wielki nacisk na rozwój duszpasterstwa w diecezji. Poza wizytacjami kanonicznymi, często wyjeżdżał na różne uroczystości do parafii. Organizował i przewodniczył wielu akcjom duszpasterskim, głosił płomienne kazania. Był także nieraz zapraszany do przewodniczenia w uroczystościach lub wygłoszenia kazania poza własną diecezją.

W okresie jego pasterskiej posługi odbywały się ważne uroczystości w diecezji, które miał wpływ na odnowę życia religijnego. Można tu wymienić: rocznicę 150-lecia diecezji siedleckiej (1969);  uroczystość 250-rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej w Kodniu (1973); misje Najświętszego Serca Jezusowego przeprowadzone we wszystkich parafiach diecezji, przez Ojców Jezuitów (1976-77); rocznicę 50-lecia powrotu Obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej z Częstochowy do Kodnia i Obrazu Matki Boskiej Leśniańskiej z Łomży do Leśnej Podlaskiej (1977);  peregrynację kopii Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej po wszystkich parafiach diecezji (1980-81), zakończona uroczystymi obchodami 350-lecia pobytu Cudownego Obrazu w sanktuarium kodeńskim (1981); koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem w Woli Gułowskiej (1982); trzysetną rocznica zjawienia się Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej (1983); koronację Obrazu Matki Bożej w Orchówku (1990) czy peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej (1996).

Szerokim echem w świecie odbiła się postawa bp. Jana Mazura w czasie obrony krzyży w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem k. Garwolina (1984). Biskup podjął głodówkę i aktywnie wsparł młodzież, która solidarnie zaprotestowała wobec działań władz komunistycznych, nakazujących zdjęcie krzyży z sal lekcyjnych. Bardzo wiele troski włożył też Biskup w sprawę rozwoju kultu męczeńskich unitów. W Rzymie toczył się proces beatyfikacyjny męczenników z Pratulina. Sama jednak uroczystość beatyfikacji miała miejsce już za czasów następcy na stolicy biskupiej w Siedlcach, biskupa Jana Wiktora Nowaka (06.10.1996).

W 28-letnim okresie posługi biskupa Jana Mazura w diecezji siedleckiej (1968-1996) wybudowano 54 nowe kościoły, 110 kaplic oraz 144 plebanie i domy parafialne. Sanktuaria w Kodniu, Leśnej Podlaskiej i Parczewie otrzymały tytuły bazylik mniejszych. Biskup erygował 23 parafie. Do gmachu seminaryjnego, przy ul. 1 Maja, w Siedlcach, dobudowano nowe skrzydło (obecnie studiują tu 2 roczniki alumnów WSD, mieści się też bursa dla chłopców i Katolickie Radio Podlasie). Były przeprowadzane także inne inwestycje w sferze gospodarczej. W 1990 r. została pomyślnie ukończona budowa nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu pod Siedlcami.

Na uwagę zasługuje działalność biskupa Mazura na polu trzeźwości. Już w liście pasterskim skierowanym do diecezjan w dniu ingresu, pisał: „Praca nad trzeźwością dzieci, młodzieży i rodzin jest i będzie szczególnie droga memu sercu”. Był wieloletnim przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi, współprzewodniczącym Zespołu ds. wychowania w trzeźwości i walki z alkoholizmem. Jest też autorem listów pasterskich, apeli zachęcających wiernych do abstynencji oraz protestów w tej dziedzinie, składanych wobec władz.

Za czasów pasterzowania biskupa Jana Mazura, w 1992 r., w ramach reorganizacji struktury Kościoła w Polsce, diecezja zmieniła nazwę siedleckiej czyli podlaskiej, na siedlecką i teren kilku dekanatów został włączony do diecezji drohiczyńskiej. Wymogło to także pewną reorganizację struktur wewnątrzdiecezjalnych.

Osiągnąwszy przewidziany prawem kanonicznym wiek, biskup Jan Mazur został przez Stolicę Apostolską zwolniony z urzędu biskupa diecezjalnego dnia 25.03.1996 r. Następcą został biskup Jan Nowak (†2002), a następnie obecny biskup Zbigniew Kiernikowski (od 2002). Biskup Jan Mazur jako biskup senior w dalszym ciągu śpieszył z posługą, zawsze gotów był wspomagać swoich następców. Od kilku miesięcy jednak stan zdrowia coraz bardziej ograniczał jego aktywność zewnętrzną. Do ostatnich chwil życia wykazywał zainteresowanie i troskę o sprawy Kościoła.  

Diecezja Siedlecka/ md