logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Śladami św. Jana Pawła II - Służebnice Pana i Dziewicy z Matara
 


Podążając śladami św. Jana Pawła II na Jasną Górę przybyły Siostry ze Zgromadzenia Służebnic Pana i Dziewicy z Matará. To jedno z najmłodszych i najszybciej rozwijających się zgromadzeń na świecie, przeżywające także wyjątkową obfitość powołań. Jego patronką jest Matka Boża z Luján, Święta Opiekunka Argentyny, Urugwaju i Paragwaju.

 

- Przyjeżdżamy do Polski z Włoch, aby podążać śladami świętego papieża i rozpoczynamy od Jasnej Góry, by całą naszą pielgrzymkę zawierzyć Maryi. Ponieważ siostry są z całego świata chcemy odwiedzić najważniejsze miejsca w naszej Ojczyźnie - powiedziała jedna z dwóch Polek będących w tym zgromadzeniu.

 

Siostra dodała, że wśród intencji modlitewnych polecają Matce Bożej także dar powołań, nie tylko do ich zgromadzenia, ale dla całego Kościoła. Proszą też dla całej swojej zakonnej rodziny o wierność dla powołanych.

Siostry ze Zgromadzenia Służebnic Pana i Dziewicy z Matará w swojej działalności starają się dawać świadectwo wiary poprzez miłość chrześcijańską. Posługują przez katechizację, katolicką edukację dzieci i młodzieży, organizowanie misji ludowych i rekolekcji, pracę w parafiach i szpitalach.

 

Instytut Służebnic Pana i Dziewicy z Matará ma ponad 30 lat i skupia ponad tysiąc sióstr w kilkudziesięciu krajach. Jest wspólnotą zakonną założoną przez Ojca Carlos Miguel Buela 19 marca 1988 w San Rafael w Argentynie. Cztery lata wcześniej założył on Instytut Słowa Wcielonego dla kapłanów i braci wiodących życie apostolskie bądź kontemplacyjne. Analogicznie utworzone zostały dwie gałęzie żeńskie: apostolska i kontemplacyjna. Razem z Trzecim Zakonem, skupiającym świeckich, instytuty te tworzą międzynarodową rodzinę zakonną Słowa Wcielonego.

 

Ich charyzmatem, w szczególności gałęzi kontemplacyjnej zgromadzenia, jest nieustanna modlitwa o jedność Kościoła: wschodniego i zachodniego, tak aby „oddychał on oboma płucami” jak życzył sobie tego św. Jan Paweł II. Stąd siostry obecne są też na Ukrainie i posługują w ramach Kościoła greckokatolickiego. W zgromadzeniu jest ponad setka Ukrainek. Spośród nich połowa pracuje na Ukrainie, część w diasporze, jest też grupa sióstr Ukrainek na misjach: w Rosji, Kazachstanie i na Litwie.

 

Wszystkie siostry, to dobrze wykształcone i porwane duchem apostolskim młode kobiety, nastawione na inkulturację Ewangelii, wszędzie tam, gdzie przyjdzie im pracować - a szczególnie wśród młodzieży i ludzi najuboższych.

 

Każda z nich nosi imię zakonne Maria, z dodatkowym wezwaniem np. Maria Radosna czy od Jezusa. A to dlatego, że oprócz trzech klasycznych ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, siostry składają czwarty ślub „macierzyńskiej niewoli Matce Bożej”. Na piersiach każda z sióstr nosi miniaturowy drewniany Krzyż z Matará, utworzony w XVI stuleciu przez jednego z argentyńskich Indian, na którym za pomocą bardzo prostych symboli wyrażone są podstawowe prawdy wiary.


Izabela Tyras

jasnagora.com