logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Śląskie obchody Światowego Dnia Turystyki
 


Na Jasnej Górze odbyły się śląskie obchody Światowego Dnia Turystyki. Jego celem jest podnoszenie świadomości co do roli turystyki w społeczności międzynarodowej i pokazanie jak wpływa ona na wartości społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze na świecie. Jasną Górę nawiedza co roku ok. 3,5 mln pielgrzymów i turystów, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Zespół klasztorny to najwyższej klasy obiekt zabytkowy i poza ogromnym znaczeniem religijnym, stanowi również unikalny zespół architektoniczny.

 

- Wybór częstochowskiego Sanktuarium na miejsce świętowania związany jest z powstaniem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, ale to także zwrócenie uwagi na ważny sektor branży turystycznej, na turystykę sakralną - powiedział Wojciech Dziąbek, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.


- Od dwóch lat pracujemy nad Szlakiem Paulinów, to jest nowy produkt turystyczny, który ma ukazywać potencjał kulturowy naszego województwa. Nikt nie kwestionuje Jasnej Góry jako obiektu nie tylko sakralnego, ale i historycznego. Jest to jeden z trzech obiektów sakralnych, który jest na szlaku. Stąd ta dzisiejsza lokalizacja uroczystości, by pokazać również ten sektor turystyki, który jest wpisany w strategię komunikacji marketingowej województwa śląskiego, turystykę sakralną. Chcemy ten potencjał pokazywać i udowodnić, że woj. śląskie jest województwem bardzo zróżnicowanym i ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc dla każdego - wyjaśniał dyrektor Dziąbek.

 

W rozwój i promocję turystyki sakralnej wpisuje się Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów. W jego centrum jest Jasna Góra. Głównym celem całego projektu jest pokazanie nie tylko zabytków materialnych, ale także upowszechnianie i ochrona spuścizny duchowej, w której fundamentalne znaczenie ma dziedzictwo paulińskie. To dziedzictwo sięga XIII wieku i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, w tym: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę.

 

- Hasłem Szlaku Paulinów jest „Duchowość w drodze” - przypomniał Przełożony Generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski.


- Chodzi o to, by nie tylko zobaczyć, dotknąć, ale też doświadczyć, i to nie tylko zmysłami: wzrokiem, smakiem i dotykiem, ale również duchem. To jest bardzo ważne, żeby to wszystko co będziemy mogli w jakiś sposób przeżywać, by to w nas zostało i później owocowało. Niech to nie zostanie tylko na etapie emocji, ale chcemy, by ten cały ładunek, który w te miejsca jest wpisany, w nas pozostał - powiedział o. Generał. Dodał, że „ chodzi też o to, by z tego bogatego dziedzictwa kulturalnego, materialnego a przede wszystkim duchowego, wydobyć te wszystkie elementy, które chcemy przenieść dalej i pokazać współczesnemu człowiekowi, który żyje w cyberprzestrzeni, w innych warunkach, jak możemy żyć duchowością w drodze”.

 

W województwie śląskim na paulińskim szlaku - obok Jasnej Góry jest też klasztor wraz z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie oraz klasztor z parafialnym kościołem św. Barbary w Częstochowie.

 

- Ten szlak powoli już funkcjonuje, ale trwają prace, by go rozwijać - zapewnił wicemarszałek woj. śląskiego, Wojciech Kałuża: „funkcjonuje i mam nadzieję, że staraniom m.in. ojców paulinów, ale też województwa śląskiego i gmin przyległych, że za niedługo będziemy mogli ogłosić ciekawe informacje. Programujemy nowe środki europejskie związane z turystyką, ponieważ w tej nowej perspektywie jest taka możliwość, dlatego chcemy pokazać ten szlak, upiększyć go, zrobić taką perełkę, tutaj w północnej części naszego województwa”.

 

W kolejnych etapach strategii rozwoju Szlak Paulinów ma zostać rozbudowany o inne regiony, w tym m.in. sąsiednią Małopolskę, a nawet wykraczać poza granice Polski - na Węgry, które są kolebką Zakonu a także na Chorwację, do Włoch czy na Słowację.

 

Podczas uroczystości wręczone zostały Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2021. W ten sposób samorząd województwa wyróżnił osoby i instytucje, które przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionie, promując miejscowe atrakcje, zachęcając tym samym do przyjazdu na teren województwa śląskiego.

 

Jasną Górę nawiedza co roku ok. 3,5 mln pielgrzymów i turystów, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Zespół klasztorny to najwyższej klasy obiekt zabytkowy i poza ogromnym znaczeniem religijnym, stanowi również unikalny zespół architektoniczny.

 

Tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę sięga początków istnienia sanktuarium, czyli 1382 r. W krótkim czasie klasztor paulinów na Jasnej Górze stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych o zasięgu międzynarodowym. Przyjmuje się, że Jasna Góra zajmuje obecnie piątą pozycję w świecie wśród miejsc pielgrzymkowych (po Varanasi w Indiach, Mekce w Arabii Saudyjskiej, Lourdes we Francji i Rzymie we Włoszech).

 

Izabela Tyras
jasnagora.com