logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Służba Celna i jej zadania w zakresie ochrony życia
 


– Codzienna służba naszych sióstr i braci w Służbie Celnej ma odniesienie do dobra wspólnego, jakim jest Ojczyzna. Stąd też wypływa godność tej służby i jej znaczenie – podkreśla bp Tadeusz Płoski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Służby Celnej. W liście z okazji 90. rocznicy powstania administracji celnej w Polsce zaznacza również, że działania Służby Celnej wpisują się w tegoroczne hasło duszpasterskie „Otoczmy troską życie”.

Służba Celna dba o to, aby na rynek wprowadzane były tylko te wyroby, które nie zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi lub innym ważnym interesom społecznym, tj. nie stwarzają zagrożeń chemicznych, mechanicznych, termicznych, elektrycznych, czy nadmiernej emisji hałasu. Tylko w I poł. 2009 r. organy celne podjęły łącznie działania względem 346 przesyłek. Zatrzymano m.in. towary barwione niebezpiecznymi barwnikami azotowymi (ubrania, obuwie, tkaniny), a także maszyny, których użytkowanie mogłoby zakończyć się uszkodzeniem ciała, w tym quady i skutery z napędem elektrycznym, których użytkownikami często są dzieci.

Działania w zakresie ochrony praw własności intelektualnej kojarzone są jedynie z eliminacją podrabianej odzieży, perfum, płyt CD i DVD. Tymczasem szczególnie niepokojący jest wzrost ilości podrabianych towarów zagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu, takich jak: farmaceutyki, zabawki dla dzieci, artykuły spożywcze czy części samochodowe i samolotowe. Dzięki pracy celników nie trafiają one na polski rynek.

Celnicy udaremniają także przemyt środków odurzających, które są śmiertelnym zagrożeniem zwłaszcza dla młodego pokolenia Polaków. W pierwszym półroczu 2009 r. Służba Celna ujawniła 534 przypadki przemytu narkotyków. Jeden z priorytetowych obszarów w działalności celników stanowi zwalczanie nielegalnego obrotu i nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i alkoholowych. I to nie tylko ze względu na akcyzę, bowiem pochodzące z nielegalnego źródła papierosy i alkohol wielokrotnie przekraczają normy zawartości substancji szkodliwych.

Jedną z najważniejszych funkcji ochronnych realizowanych przez Służbę Celną są działania związane z ochroną środowiska. Można tutaj wskazać kontrolę obrotu z zagranicą substancjami zubożającymi warstwę ozonową, niebezpiecznymi chemikaliami, azbestem oraz problematykę transgranicznego przemieszczania odpadów. Służba Celna udaremnia też przemyt zwierząt, które znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Zręby polskiej administracji celnej powstawały 90 lat temu. Instytucje celne tworzone były etapami, równolegle z odbudową Państwa Polskiego po ponad 120-letniej niewoli. 24 lipca 1999 r. Sejm uchwalił ustawę o Służbie Celnej.

Uchwałą zebrania plenarnego Episkopatu Polski, podjętą 19 października 2006 r., Duszpasterstwo Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Porozumienie między Ministrem Finansów i Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Celnej w sprawie organizacji i funkcjonowania katolickiego duszpasterstwa Służby Celnej zawarto w Warszawie 31października 2007 r. Prace prace duszpasterskie w każdej z 16 izb celnych w Polsce pełnią kapelani, a na szczeblu ministerstwa utworzono etat dziekana Służb Celnych. Funkcję tę pełni ks. Marcin Iżycki.

Kapelani zajmują się opieką duszpasterską dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej oraz ich rodzin. Prowadzą także zajęcia z etyki normatywnej. Warto zaznaczyć, że „Kodeks etyki funkcjonariusza Służby Celnej” powstał w 2000 r. Wyznacza on normy określające ramowo właściwą postawę funkcjonariusza w sytuacjach, których nie określają przepisy prawne.

Zobacz także:
List bp. polowego Tadeusza Płoskiego
Historia Służby Celnej
Fotoreportaż z konferencji
Nagrania dźwiękowe
Statystyki

(md © Biuro Prasowe KEP 2009)