logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Spotkać Jezusa i zmienić wszystko
Wydawnictwo Salwator
 


Autor: Alessandro Pronzato 
Wydawca: Wydawnictwo Salwator
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7580-098-2
Format: 140 x 205
Stron: 208
Rodzaj okładki: miękka
 

 

Kup tą książkę


 

Chcemy ujrzeć Jezusa - to prośba, jaką sympatyzujący z uczniami Jezusa Grecy przedstawili Filipowi (J 12,21). I oto potrzeba, która nieodparcie tkwi w wielu z nas i jednocześnie nas spala...

Dzisiaj wiele się mówi i pisze o Jezusie. Specjaliści podejmują mądre dyskusje. Rozgranicza się Jezusa historycznego i Jezusa wiary. Tworzy się wrażenie, że Chrystus został zajęty i zatrzymany jako zakładnik teologów, egzegetów, ekspertów różnych dyscyplin naukowych, które powinny Jego dotyczyć.
A propos ekspertów. Chodzi o tytuł przeważnie nadużywany, ponieważ prawdziwymi ekspertami na tym polu nie są intelektualiści, ale ci zwyczajni ludzie, którzy doświadczyli Jego prawdziwej obecności, którzy są Jego domownikami, żyją Nim, bo on stanowi centrum ich egzystencji. Prawdziwymi ekspertami są zapaleńcy, a nie ludzie papieru czy gadaniny.

***

"Chcemy ujrzeć Jezusa". Ujrzeć, nie słuchać potoku słów, nie czytać niestrawnych dokumentów, nie asystować nienagannej choreografii, jakże przebrzmiałej, pomimo że zewnętrznie jeszcze błyszczącej.

***

Fragmenty zaczerpnięte z tej książki posłużyły w naszym serwisie jako rozważania rekolekcyjne na Adwent 2009 roku.
Zapraszamy do lektury!


***

Jezus nie zgadza się być tanim świecidełkiem, wybraną opcją, przedmiotem upodobania - pobożnym czy intelektualnym - ani nawet sztandarem, za który chwytamy, aby walczyć z domniemanymi nieprzyjaciółmi.
Wierzący, który naprawdę spotkał Jezusa, zmienia się nie do poznania w stosunku do tego, kim był wcześniej. I to jest właśnie to nasze "nie do poznania", pozwalające szukającym rozpoznać Go albo przynajmniej domyślać się Jego obecności.

***

Spis treści

Dotrzeć aby… poszukiwać
Dwa pytania
To "swoi" są narażeni na ryzyko, że Go utracą
Mędrcy, czyli odwaga, aby wyruszyć
Specjaliści od podróży i zasiedzenia
Współczesny Herod
Specjaliści od dokumentów  
Czy do celu dotrą także ci najbliżsi?
Jeden z mędrców zagubił się po drodze
Jezus, wielkie odkrycie
Przechodzący
Konieczność przywrócenia surowej pedagogiki
Ktoś zaprowadził papieża, żeby poznał Jezusa
Ten, który siedział pod drzewem figowym
Przewodnik dla poszukujących
Daremne poszukiwania króla
Czy można zobaczyć Jezusa?
Człowiek wychodzący z nocy
Bóg wierzy w człowieka
Ostatni przybyły
Maria Magdalena, czyli możliwość widzenia dzięki głosowi

 
Zobacz także
Ks. Mieczysław Ozorowski
Posłuszeństwo jest ważną rzeczą i mówi się o nim od początku założenia Kościoła. Ktoś mógłby powiedzieć, że zawsze z nim były kłopoty i że współcześnie, w świecie mającym obsesję na punkcie wolności, wręcz nie ma sensu mówić o posłuszeństwie. Wydaje się, że wszystko musi podlegać demokratycznej procedurze głosowania i wolnego wyboru...
 
o. Jerzy Gogola OCD
W praktyce nie istnieje modlitwa abstrakcyjna. Zawsze modlą się konkretni ludzie. Ich modlitwa karmi się pobożnością wspólnoty, w której żyją, i ze swej strony ubogaca modlitwę wspólnoty. Stąd w każdej epoce występują razem tak modlitwy wspólnoty jak i jednostek, ale nie są to formy niezależne. Istnieje pomiędzy nimi związek nawet wówczas, gdy wierzący modli się zupełnie sam i w osobistej intencji. 
 
o. Wojciech Jędrzejewski OP

Spowiedź to jeden z momentów doświadczania własnej grzeszności w zetknięciu ze świętością Boga – Stwórcy. Grzesznik dotyka świętości Boga i w tym momencie rodzi się w nim lęk (mam na myśli najbardziej pierwotne doświadczenia, uniwersalne, jeśli chodzi o religie), że jest w stanie oddalenia od Boga – Źródła życia i to tak radykalnego, że to oddalenie równa się śmierć. Grzesznik obawia się unicestwienia, więc budzi się w nim pragnienie ocalenia i woła do Boga.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS