logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości
 


W parafii św. Michała Archanioła przy kościele Jutrzenki Wolności 15 listopada odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości. Był na nim obecny metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
 
Od wspólnej modlitwy w kościele Jutrzenki Wolności rozpoczęło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości. Uczestniczył w nim metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Spotkaniu przewodniczył ks. Wojciech Ignasiak, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
 
- W związku z 60-tą rocznicą powstania Krucjaty Wstrzemięźliwości przypadającą w przyszłym roku i planowanym także Narodowym Kongresem Trzeźwości pragniemy wzmóc w naszej archidiecezji działalność wolnościowo-trzeźwościową – napisał ks. Ignasiak do duszpasterzy trzeźwości.
 
Powołując się na model zaproponowany przez Czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego podkreślił, że kapłan ten po rekolekcjach ewangelizacji wyzwolenia widział w parafii powstanie dwóch grup: AA dla ludzi uzależnionych oraz grup Krucjaty Wyzwolenia Człowieka dla ludzi ich wspomagających.
 
W tym kontekście przedstawił inicjatywę Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia polegającej na zorganizowaniu peregrynacji krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka po dekanatach naszej archidiecezji. Początek to Wielki Post 2017.
 
W miejsce 5-dniowych rekolekcji ewangelizacyjnych w dekanatach zostaną zorganizowane 2 wieczory ewangelizacyjne. Pierwszy będzie zachętą do tego, aby wierni w Krzyżu Chrystusa znaleźli motywację do dobrej abstynencji podjętej z miłości do Boga i ludzi cierpiących z powodu uzależnień, drugi będzie możliwością złożenia deklaracji wstąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
 
- Zwracam się z gorącą prośbą do Was, kapłani – Dekanalni Duszpasterze Trzeźwości – do podjęcia współpracy w tym, według mojego rozeznania, ważnym przedsięwzięciu i objęcia opieki duchowej nad grupami, które powstaną – powiedział ks. Ignasiak.
 
Zabierając głos abp Skworc zauważył, że omawiane dzieło wpisuje się w rok duszpasterski i jego hasło: „Idźcie i głoście”. – Mamy iść i głosić także sprawy abstynencji – powiedział. Odwołując się do treści przekazanych przez ks. Franciszka Blachnickiego przypomniał wszystkim jedno zdanie, które Czcigodny Sługa Boży napisał: „Przez abstynencję niewielu do trzeźwości wielu”.
 
Omawianą inicjatywę duszpasterską odniósł także do kończącego się II Synodu archidiecezji. – W uchwałach Synodu jest zachęta do tworzenia grup i wspólnot w parafiach. Myślę, że macie tutaj swoich naturalnych sprzymierzeńców m.in. w tych, którzy są współuzależnieni. Oni są chętni do współpracy. Jak się wsłuchamy w intencje modlitewne przynoszone przez ludzi to często spotykamy się z intencjami o trzeźwość – zauważył abp Skworc.
 
Spotkanie zakończył wykład o dialogu motywacyjnym. Wygłosiła go psycholog Teresy Adamczyk, która przez wiele lat współpracowała i prowadziła terapię dla osób uzależnionych i współuzależnionych. W swoim przedłożeniu kładła nacisk na to, że osobę która przychodzi na rozmowę czy na terapię należy traktować po partnersku, aby prowadzona rozmowa była dialogiem. – Tutaj bardziej podąża się za pacjentem. On wie lepiej co mu jest potrzebne, tylko trzeba pomóc mu to poszukać. Trzeba zachęcić pacjenta do tego, żeby razem tego poszukać. To nie ma być tak, że my wiemy lepiej – mówiła.
 
Prelegentka podkreślała fakt, że trzeba motywować do tego, żeby ktoś chciał zmiany. – W tym celu ważne są pytania otwarte, należy poszukiwać odpowiedzi (…). Dzięki zadawaniu pytań ta osoba dochodzi do wniosku, że przecież wszystkie lęki są w głowie – powiedziała. Zaznaczyła, że konieczne jest pozostawienie przestrzeni do pojęcia decyzji.
 
Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im ks. Franciszka Blachnickiego przy którym zostało zorganizowane spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości jest prowadzony przez Fundację Światło-Życie. Prowadzi go ks. Wojciech Ignasiak. Celem Ośrodka jest wychowanie człowieka wolnego od wszelkich uzależnień, człowieka otwartego na potrzeby innych ludzi i potrafiącego nieść im pomoc.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl