logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia
 


Spotkanie polskich Misjonarzy Miłosierdzia zorganizowane przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji trwało w dniach 12-13 czerwca na Jasnej Górze. 
 
W spotkaniu, którego celem była wymiana doświadczeń po kilku pierwszych miesiącach posługi, wzięli udział kapłani z różnych diecezji, delegowani przez papieża Franciszka w Roku Jubileuszu Miłosierdzia do tej wyjątkowej misji w Kościele. 
 
W Środę Popielcową papież Franciszek mianował i rozesłał na cały świat 1142 Misjonarzy Miłosierdzia, którzy mają być żywym znakiem Ojca, który przygarnia wszystkich szukających przebaczenia oraz przekonującymi głosicielami Miłosierdzia. Ponad 70-ciu z nich to kapłani z Polski, zarówno diecezjalni, jak i z różnych zgromadzeń zakonnych. 
 
Szczególnym zadaniem Misjonarzy Miłosierdzia jest głoszenie miłosierdzia Bożego. Istotnym elementem ich posługi jest spowiadanie. 
 
„Papież dał nam specjalne prerogatywy do rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych Ojcu Świętemu po to, by w tym Roku Jubileuszu Miłosierdzia o wiele bardziej rozszerzyć ramiona Kościoła i pokazać, jak to mówi papież Franciszek, że Kościół jest kochającą matką i kochającym ojcem – mówi ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, Misjonarz Miłosierdzia – Kościół, jako kochająca matka podchodzi do człowieka z ogromną czułością, a jako kochający ojciec bardzo mocno przygarnia i czeka, tak jak w przypowieści biblijnej z 15 rozdziału Ewangelii św. Łukasza o Miłosiernym Ojcu”. 
 
Ks. Godnarski mówi: „Misjonarze miłosierdzia widzą, jak wielu ludzi wraca do Pana Boga po bardzo długiej drodze poszukiwania, i obserwują wzmożony ruch powrotu do Pana Boga, i do życia w łasce w gronie mężczyzn”. Dodaje, że inną ciekawą rzeczą jest doświadczenie spowiadania się księży, „bo my spowiadając innych, posługując sakramentem pokuty i pojednania, nieraz zapominamy o tym, że też jesteśmy wezwani do nawracania się i dbania o swoje życie sakramentalne”. 
 
W niedzielę, 12 czerwca misjonarze miłosierdzia uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem sekretarza Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. „Jako misjonarze miłosierdzia stajemy dzisiaj w gronie 40-tu braci posłanych w Środę Popielcową przez papieża Franciszka na świat, aby głosić miłosierdzie Pana, i aby jednać naszych braci i siostry mocą sakramentów pokuty i pojednania. Jesteśmy świadkami niezwykłych cudów, których Bóg dokonuje przez naszą bardzo prostą posługę. W zadziwieniu słuchaliśmy słów modlitwy papieża Franciszka, kiedy w Bazylice św. Piotra rozsyłając nas na świat modlił się za nas, byśmy się nie ugięli, byśmy się nie załamali niosąc orędzie zbawienia. Obdarowani ponad miarę, w sposób zwyczajnie niezasłużony, najpierw w sakramencie kapłaństwa a później wezwani do podjęcia posługi misjonarzy miłosierdzia, idziemy przez świat nie przywiązani do diecezji, nie przywiązani do zgromadzeń zakonnych, ale idący. Niektórzy chcieliby nas zamknąć w kościołach, niektórzy chcieliby powiedzieć, siedźcie tylko w konfesjonałach, nie po to wysłał nas papież, dał nam misję poszukiwania, wyjścia i szukania tych, którzy sami już wrócić nie potrafią” - powiedział ks. Artur Godnarski. 
 
W poniedziałek o godz. 6.00 przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. Michał Olszewski, sercanin, Grupa Profeto.pl, a homilię wygłosił ks. Artur Godnarski. 
 
„Z wielką radością pragnę przywitać przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, do którego przyprowadziła nas Boża Matka z Jasnej Góry kapłanów, którzy decyzją Ojca Świętego Franciszka są misjonarzami miłosierdzia w Polsce” – powiedział na początku o. Michał Legan, jasnogórski misjonarz miłosierdzia. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com