logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie Młodych z Biblią
 


Modlitwa za Polskę w stulecie odzyskania niepodległości i za synod biskupów o młodzieży towarzyszy 11. Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Do Sanktuarium przybyli młodzi reprezentanci wszystkich diecezji w Polsce, uczestnicy Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. 
 
Mający formę wspólnej modlitwy i warsztatów zjazd, jest w tym roku okazją do dziękczynienia za dar wolności i próbą refleksji nad znaczeniem częstochowskiego Sanktuarium w drodze do niepodległości Polski. Jest również sposobnością do ukazania młodym „piękna bycia we wspólnocie Kościoła” i radosnego wyznawania wiary. 
 
Data spotkania od początku wyznaczona została w okolicach 13 maja, czyli rocznicy cudownego ocalenia życia Jana Pawła II. To właśnie Matce Bożej Jasnogórskiej św. Papież z Polski ofiarował przestrzelony pas swojej sutanny. Ta jedna z najcenniejszych relikwii wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma znajduje się obok Cudownego Obrazu Królowej Polski. Przybywając do miejsca szczególnego zawierzenia, za św. Janem Pawłem II młodzi chcą uczyć się oddania swego życia Bogu przez serce Matki. 
 
Na program Spotkania Młodych z Biblią składa się przede wszystkim wspólna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej. Mszy św. o godz. 15.30 przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Podczas Eucharystii poświęcone zostaną różańce, które młodzież otrzyma jako „dar i zadanie” do modlitwy za Polskę a zwłaszcza za młodych Polaków, by pozostali wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Po Mszy św. młodzi poprowadzą modlitwę różańcową w intencji naszej Ojczyzny i synodu biskupów o młodzieży. 
 
Modlitwę w Kaplicy Matki Bożej poprzedzi konferencja w Kaplicy Różańcowej „Biblia Księgą Życia” , którą wygłosi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Następnie młodzi zwiedzą wystawę przygotowaną na 100-lecie niepodległości: „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882 -1918”, ukazującą nierozerwalne związki polskiego narodu z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej. 
 
Przygotowując się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, który jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” uczestnicy zjazdu udadzą się do Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego, by tam spotkać się ze świadkiem życia Czcigodnego Sługi Bożego Stanisławą Nowicką oraz usłyszeć refleksję o tym wielkim Ojcu Narodu a także zobaczyć wystawę prezentującą życie i posługę Prymasa Tysiąclecia. 
 
Po modlitwie na Jasnej Górze uczestnicy konkursu biblijnego udadzą się do Ośrodka Rekolekcyjnego św. Puszcza w Olsztynie koło Częstochowy, gdzie przy ognisku i podczas wędrówki w Góry Sokole doświadczać będą radości wspólnoty Kościoła i umocnienia w wierze. W Olsztynie odbędą się także warsztaty dotyczące tematu tegorocznej edycji Konkursu a więc: Księgi Psalmów, Listu do Galatów i Listu do Filipian. 
 
W Spotkaniu Młodych z Biblią udział biorą finaliści diecezjalni Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Trzech najlepszych uczniów z całej Polski, którzy przygotowują się do finału biblijnych zmagań. Finał odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie. 
 
Przybędą także ich opiekunowie: nauczyciele i rodzice. Przyjadą też koordynatorzy Konkursu, którzy pragną wspólnie się modlić i budować jedność. W sumie ok. 140 osób. 
 
Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które już od 22 lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, zawsze podkreślają, że pierwszym i nadrzędnym celem „biblijnych zmagań” jest spotkanie młodych z żywym Słowem Boga kierowanym do nas na kartach Pisma Świętego, bo jak przypomniał papież Franciszek: „Słowo Boże poprzedza i przekracza Biblię, dlatego w centrum naszej wiary znajduje się nie sama tylko księga, ale dzieje zbawienia, a zwłaszcza Osoba Jezusa – Słowo Boże, które stało się ciałem”. 
 
Organizatorzy wskazują także na szczególną rolę i znaczenie Jasnej Góry w życiu Narodu i każdego z nas. Dzieło konkursowe zawsze zawierzają Jasnogórskiej Matce Kościoła a w tym roku myślą także o zbliżającym się synodzie biskupów o młodzieży wpisując się w wielką modlitwę Kościoła w intencji młodych i z młodymi. 
 
Radio Jasna Góra 
 
 
Uczestnicy spotkania wzięli udział we Mszy św. o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomoc. arch. częstochowskiej. 
 
„Witam was, drodzy młodzi przyjaciele (…) Módlmy się tutaj przez wstawiennictwo Maryi, byśmy wszyscy nie tylko poznawali Słowo Boże, pamiętali to Słowo, ale przede wszystkim byśmy tym Słowem żyli na co dzień” – mówił w powitaniu bp Andrzej Przybylski. 
 
„Kiedy dzisiaj spotykamy się z wami, młodymi, którzy uczycie się poznawać Biblię, to wiecie, że po pierwsze trzeba ją czytać w całości. Nie tak jak niektórzy próbują ją czytać na wyrywki, nie tak jak diabeł, kiedy kusi Jezusa posługuje się Słowem Bożym wbrew Bogu, bo nie ma w nim tego scalenia. I dlatego chcemy się uczyć od Maryi, od świętych, od św. Jana Pawła II takiej całości. Bo niesamowitość Matki Bożej jest w tym, że Ona cała jest dla Ducha Świętego, cała jest dla woli Ojca, cała jest na służbie swojemu Synowi Jezusowi” – podkreślał w homilii bp Przybylski. 
 
PROGRAM 
 
„Jasna Góra - tu zawsze byliśmy wolni” 
XI Spotkanie Młodych z Biblią 
 
10 Maja – CZWARTEK 
10.30 – 10.45 recepcja – Kaplica Różańcowa na Jasnej Górze 
10.45 – rozpoczęcie spotkania 
11.00 - „ Biblia Księga Życia”, o. Marcin Ciechanowski 
11.45 - „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882 -1918” - zwiedzanie wystawy 
12.30 – „Kard. Stefan Wyszyński Ojciec Narodu” – wyjście do Domu Pamięci 
Prymasa Tysiąclecia 
14.15 – obiad w barze Claromontana na Jasnej Górze 
15.30 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy
16.00 – Modlitwa różańcowa w Kaplicy Matki Bożej prowadzona przez uczestników spotkania 
17.00 – wyjazd autobusem do Ośrodka Rekolekcyjnego św. Puszcza w Olsztynie k/Częstochowy (odjazd gł. parking jasnogórski k/Domu Pielgrzyma) 
18.30 - kolacja w Ośrodku św. Puszcza 
19.15 – wyjście na „Jasnogórski Giewont” – nabożeństwo w plenerze 
21.00 - ognisko – spotkanie integracyjne 
 
11 MAJA – PIĄTEK 
7.30 – Msza św. w kaplicy Domu Rekolekcyjnego 
8.00 – śniadanie 
8.45 – warsztaty biblijne: - Księga Psalmów, - List do Galatów i List do Filipian 
12.30 – obiad 
13.15 – wyjazd do Częstochowy – zakończenie spotkania
 
www.jasnagora.com