logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie organizacyjno-formacyjne duszpasterzy akademickich
 


 
Kolegium Duszpasterzy Akademickich spotyka się dwa lub trzy razy w roku. – Nie jest to spotkanie wszystkich duszpasterzy akademickich, ale diecezjalnych duszpasterzy akademickich, czyli delegatów poszczególnych diecezji odpowiedzialnych na poziomie Kościołów lokalnych za duszpasterstwo studentów – wyjaśnia biskup Marek Jędraszewski, z ramienia Episkopatu odpowiedzialny za duszpasterstwo akademickie.
Celem Kolegium Duszpasterzy Akademickich jest koordynacja działań duszpasterskich w poszczególnych diecezjach w skali całego kraju. – Chodzi nam także o nieco szersze spojrzenie na duszpasterstwo studentów w perspektywie europejskiej – tłumaczy bp Jędraszewski, który pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Komisji „Katecheza, szkoła i uniwersytet” działającej w ramach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Obrady Kolegium Duszpasterzy Akademickich odbędą się na warszawskich Bielanach, w domu rekolekcyjnym UKSW (ul. Dewajtis 3), w dniach 23 i 24 stycznia. Jednym z tematów będzie stan przygotowań do 73. pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę. W tym roku odbędzie się ona w dniach od 24 do 26 kwietnia 2009 roku i będzie jej towarzyszyć hasło: „Życie świadectwem wiary”. Będzie także mowa o Europejskim Spotkaniu Studentów w Rzymie w lipcu tego roku. – Chcielibyśmy wnieść w to spotkanie doświadczenie naszej pracy ze studentami – mówi bp Jędraszewski.

Jak informuje ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego św. Anny, spotkanie to ma także charakter formacyjny. Duszpasterze wysłuchają wykładu ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, uczestnika synodu na temat Biblii, a także referatu dotyczącego problemów etycznych związanych z przeszczepianiem narządów, który wygłosi prof. Bogdan Michałowicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Początki duszpasterstwa akademickiego w Polsce sięgają XIV w., kiedy powstała Akademia Krakowska. Najstarszymi kościołami akademickimi były kościół św. Anny w Krakowie i św. Jana w Wilnie. W 1928 roku kard. Aleksander Kakowski, arcybiskup warszawski, powołał do życia duszpasterstwo akademickie przy kościele św. Anny w Warszawie, a pierwszym rektorem i duszpasterzem akademickim mianował ks. Edwarda Szwejnica. Stąd ruszyły tradycyjne pielgrzymki studentów na Jasną Górę. Pierwsze ślubowanie studentów odbyło się 24 maja 1936 roku, modlitwie przed szczytem Jasnej Góry przewodniczył kard. August Hlond, prymas Polski. W okresie międzywojennym powstały podobne duszpasterstwa także w Krakowie, Wilnie, Lublinie i Poznaniu. To także czas powstawania katolickich organizacji młodzieży akademickiej. Po wojnie duszpasterstwo akademickie mogło się rozwijać tylko do roku 1949. Mimo że władze komunistyczne rozwiązały lub zawiesiły wówczas działalność organizacji katolickich, Kościół nadal otaczał opieką środowisko akademickie. W 1953 r. Episkopat utworzył Komisję Krajową Duszpasterstwa Akademickiego. Statut duszpasterstwa akademickiego został przyjęty dopiero w roku 1971.

28 listopada 2002 r. Episkopat powołał delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa akademickiego. Został nim bp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, biskup pomocniczy poznański. Kilka miesięcy później, na 321. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskupi podjęli decyzję o reaktywowaniu tzw. Kolegium Duszpasterzy Akademickich, reprezentujących wszystkie diecezje polskie. Od lipca 2008 roku rektorem kościoła akademickiego św. Anny – Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego – jest ks. Jacek Siekierski.

Zobacz także:
Ośrodki DA w diecezjach polskich - informacje i kontakty

(DA/arch.poznańska/ md © Biuro Prasowe KEP 2009)