logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie Parafialnych Rad Duszpasterskich
 


Spotkanie Parafialnych Rad Duszpasterskich arch. częstochowskiej zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity i z udziałem bp. pomocniczego Andrzeja Przybylskiego. W arch. częstochowskiej w listopadzie odbyły się w parafiach nowe wybory i nowo wybrani członkowie rad dziś pielgrzymowali na Jasną Górę.

 

Parafialna Rada Duszpasterska to organ doradczy proboszcza. W jej skład wchodzą trzy grupy osób: członkowie z urzędu czyli proboszcz, wikariusze, katecheci również kościelny i organista; reprezentanci ruchów, tak zwane osoby z nominacji, a trzecia grupa to członkowie z wyboru i o nich decydują parafianie.


- Rada to gremium, które zapewnia instytucjonalną ciągłą współpracę między prezbiterem w jego własnym apostolstwie z ludźmi świeckimi i nie tylko - zauważył ks. Adam Polak, sekretarz wydziału duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Podkreślił, że jest to organ doradczy, a nie decyzyjny. - Ma pomagać proboszczowi w rozeznawaniu potrzeb duszpasterskich i ewangelizacyjnych w parafii. Nie chodzi tu o sprawy budowlane czy remontowe. Rada nie jest też po to, by przegłosowywać cokolwiek, żeby podejmować decyzje, co najwyżej może przejawić pewne inicjatywy i o nich dyskutować z proboszczem - zaznaczył ks. Polak. Wyjaśnił, że rada budzić ma współodpowiedzialność osób świeckich za wspólnotę parafialną, ma przypominać, że „Kościół, parafia to nie jest dzieło proboszcza, ale że jest to nasze dzieło, wspólne kapłana i świeckich”.

 

- Chcemy brać razem odpowiedzialność za Kościół, być pomocnymi i służyć w miarę swoich możliwości i kompetencji - mówili członkowie rad. Ryszard Kościarz z parafii Opatrzności Bożej w Strzelcach Wielkich podkreślił, że choć wyboru się nie spodziewał, to przyjął go z radością i ma nadzieję, że „przyda się” swojemu proboszczowi. - Kościół jest naszą wspólną troską, jesteśmy po to, by pomagać - powiedział.


Kadencja Parafialnej Rady Duszpasterskiej trwa 5 lat. W arch. częstochowskiej w listopadzie odbyły się w parafiach nowe wybory i nowo wybrani członkowie rad dziś pielgrzymowali na Jasną Górę.

 

- Wierzymy, że Matka Boża przyjdzie nam z pomocą, by uaktywnić i ożywić, zwłaszcza po tym bardzo trudnym okresie pandemicznym, nasze wspólnoty parafialne - podkreślał abp Depo. Zauważył, że wobec koniecznych reform i zmian, tym bardziej potrzeba świadomości współodpowiedzialności, kapłanów i świeckich, za najlepsze rozwiązania. - Zwłaszcza, gdy stajemy wobec reorganizacji sieci parafii. Zdajemy sobie sprawę, że to nie tylko liczebność wiernych w parafiach, ale również frekwencja na Mszach św. czy w ogóle korzystanie z sakramentów, jest dziś w zupełnie innym wymiarze niż przed laty. Jesteśmy tym bardziej współodpowiedzialni za najlepsze rozwiązania - powiedział metropolita częstochowski.

 

Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo dokonał zawierzenia Maryi „wszelkiego rodzaju reform i dokonań, które będą naszym udziałem, za które będziemy brać odpowiedzialność wobec Boga i wobec społeczności, i tych którzy przyjdą po nas”. - Matko Kościoła w duchu św. Jana Pawła II, który nauczył nas, że zawierzenie siebie oznacza osobistą odpowiedź na miłość, chcemy odnosić się do Ciebie o uproszenie darów Ducha Świętego zawsze aktualnych wobec wyzwań i wymagań, które przed nami stawia świat i wszelkiego rodzaju jego propozycje. Prosimy o dary byśmy nigdy nie zwątpili w pomoc Boga, który pochyla się nad nami z miłością miłosierną - modlił się metropolita.

 

Po modlitwie w Kaplicy Matki Bożej kontynuacja spotkania Parafialnych Rad Duszpasterskich odbywała się w Sali Papieskiej, gdzie mowa była m.in. o wierze w Kościół, ale także o tym jakie są kompetencje i zadania rad.

 

Przypominano, że rada nie jest po to, by kierować parafią. Ma ona jednak głos doradczy w potęgowaniu działalności pasterskiej. Członkowie rady powinni docierać do parafian stojących z dala od Kościoła lub zachwianych w wierze. Rada winna omawiać sprawy materialno-gospodarcze parafii mające bezpośredni związek, na przykład: kościół i jego otoczenie, kaplice, pomieszczenia i obiekty parafialne. Ponieważ wykonywanie tych zadań wymaga od członków rady dojrzałości duchowej i odpowiedniego poziomu religijnej wiedzy, to powinni oni stale pogłębiać swoje życie wewnętrzne i swoją wiedzę poprzez czytanie Pisma Świętego, słuchanie wykładów, rekolekcje, itp.

 

Izabela Tyras
www.jasnagora.com