logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie z Patronką KSM
 


W minioną sobotę w sanktuarium w Zabawie zebrali się KSM-owicze z 16 diecezji, by kontemplując życie i śmierć bł. Karoliny Kózkówny, za Jej wstawiennictwem prosić Boga o łaski dla siebie, swoich bliskich oraz Stowarzyszenia. Wzór pięknego życia i uświęconej śmierci - męczennica w obronie czystości - jest Patronką KSM-owiczów.
14 czerwca już po raz drugi pielgrzymowała do Zabawy młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Sprawczynią wszystkiego była błogosławiona Karolina Kózkówna, która patronuje sanktuarium w podtarnowskiej Zabawie. Pamięć o tej dziewczynie ziemi tarnowskiej trwa do dziś, a jej kult ciągle się rozszerza.
 
Swoją obecnością zaszczycił nas ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. Zwracając się do młodzieży powiedział: „Niech nie zabraknie Wam słońca w sercu, tak jak i teraz nie brakuje nam tego ziemskiego słońca.” Przypomniał nam o cieple, radości i promieniującej dobroci, które powinny być znakami rozpoznawczymi każdego KSM-owicza. Ekscelencja wspomniał również o przypadającej w tym roku 110 rocznicy chrztu Karoliny. „Kto z nas pamięta datę swojego chrztu?” – pytał retorycznie biskup Skworc. Pewnie niewielu, a pamiętać trzeba, bo sakrament włącza nas do wspólnoty Kościoła, czyni z nas dzieci Boże. Tak też było z Karoliną.
 
Na zakończenie spotkania z młodzieżą ksiądz biskup wręczył przedstawicielom diecezji obrazy bł. Karoliny, będące kopiami wizerunku obecnego podczas Mszy beatyfikacyjnej w Tarnowie w 1987 roku.
 
Następnym punktem pielgrzymki była konferencja pod gruszą, przy której nauczała Karolina. Wygłosił ją kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Szostak. Symbolika tej szczególnej gruszy, bo złożonej z dwóch zrośniętych drzew, wyjątkowo odpowiada postawie młodego chrześcijanina. Grusza stoi samotnie na polanie, którą otacza las. Jest dobrze widoczna z daleka, wybija się z otaczającej przestrzeni. Ma mocne korzenie, dlatego mimo silnych wiatrów i wichur przetrwała ok. 200 lat. Podobnie mocne korzenie wiary i ufności w Boga pozwalają przetrwać każdą zawieruchę i nawałnicę zwątpień, niepewności i przeciwności losu.
 
Po konferencji młodzież udała się na drogę krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Echo pieśni niesione wśród konarów bujnego lasu stanowiło niesamowitą oprawę drogi. Atmosfera pozwoliła kontemplować heroiczną ucieczkę i śmierć Karoliny. KSM-owicze aż do ostatniej stacji pozostawali w ciszy modlitwy. Wtedy to dotarliśmy do miejsca, gdzie znaleziono ciało Karoliny. Naoczne doświadczenie miejsca kaźni, mimo że dzieliło nas od tego czasu ponad 90 lat i nie było już tam śladów krwi ani wygniecionej od ciała trawy, przemieniało serca młodych i umacniało w dążeniu do zbawienia.
 
Na koniec KSM-owicze mogli podzielić się swoimi świadectwami ze spotkania bł. Karoliny we własnym życiu. O wzorze, motywacji, przejrzeniu na oczy po poznaniu historii tej świętej dziewczyny mówili przed Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie. Wszystkie intencje, prośby, dziękczynienia złożyli na ręce księdza bpa Henryka Tomasika, opiekuna KSM-u z ramienia Episkopatu Polski, który odprawił Mszę Świętą kończącą pielgrzymkę.
Błogosławiona niestrudzenie przemienia serca młodych i daje im poznać miłość Boga, która wymaga, ale i darzy łaskami w niezmierzonej obfitości. Warto modlić  się za jej wstawiennictwem, bo naprawdę czyni cuda wśród młodzieży. Właśnie ona - córka tarnowskiego Kościoła, Kwiat polskiej ziemi. Już dziś zapraszamy na Urodziny Karoliny 2 sierpnia do Sanktuarium błogosławionej w Zabawie.
 
Marcin Nowak
Prezes KSM Archidiecezji Krakowskiej