logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Środowiska misyjne o 20. rocznicy encykliki misyjnej i odnowieniu Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce
 


Wprawdzie pozostał jeszcze rok do 20. rocznicy ogłoszenia encykliki misyjnej Jana Pawła II „Redemptoris missio”, ale Papieskie Dzieła Misyjne wraz ze wszystkimi środowiskami misyjnymi w Polsce, przygotowując się do tego jubileuszu, chcą już teraz na nowo wczytać się w jej przesłanie. O odczytaniu dokumentu będzie mowa podczas jesiennego spotkania w Niepokalanowie.

– Ojciec Święty miał odwagę pewnego krytycznego spojrzenia na rzeczywistość świata i również na dzieło ewangelizacji, które nie zostało dokończone mimo upływu czasu. Zaprosił cały Kościół do zaangażowania w misyjne dzieło Kościoła, wszystkie środowiska, instytucje i jednocześnie uwrażliwiał Kościół, jego pasterzy i wiernych, że misje to przede wszystkim sprawa wiary i działalność Ducha Świętego – mówi ks. dr Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Nawiązaniem do 20-lecia tej encykliki będą referaty o dynamice misyjnej zakonów i zgromadzeń zakonnych w budzeniu świadomości misyjnej w Polsce. Będą o tym mówić werbistka s. dr Aleksandra Huf i ks. Franciszek Chrószcz OMI, dyrektor Prokury Misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Pomocą dla Kościoła w prowadzeniu ewangelizacji są różne instytucje, ale szczególnie Papieskie Dzieła Misyjne (PDM), obecne dziś w ponad stu krajach świata. Na Papieskie Dzieła Misyjne składają się: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (zajmujące się animacją misyjną w parafiach), Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Papieskie Dzieło Św. Piotra Apostoła (dla młodzieży) i Papieska Unia Misyjna (dla duchowieństwa, osób życia konsekrowanego).

W tym roku przypada 20. rocznica odnowienia w Polsce struktur Papieskich Dzieł Misyjnych. Zostały one reaktywowane na mocy ustawy rządu z maja 1989 r. Wprawdzie odnowa soborowa stała się impulsem do powołania w 1967 r. Komisji Episkopatu ds. Misji, a działające przy niej Biuro Misyjne stało się agendą Papieskich Dzieł Misyjnych, ale formalnie dopiero od roku 1989 r. Papieskie Dzieła Misyjne uzyskały osobowość prawną, może prowadzić działalność wydawniczą i przekazywać ofiary statutowe na cele misyjne.

Ks. Piotrowski podczas spotkania przedstawi etapy odnowy i rozwoju Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce po 1989 r. O miejscu PDM w „epoce globalizacji dobroczynności humanitarnej” będzie mówił ks. dr Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji w diecezji tarnowskiej. Uczestnicy sesji obejrzą także film o Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci „Misjonarze Jezusa”, który jest relacją z ubiegłorocznego VII Krajowego Kongresu Misyjnego Dzieci.

Mszy św. dla uczestników sympozjum będzie przewodniczył w poniedziałek, 21 września, delegat nuncjusza apostolskiego w Polsce, ks. prał. Józef Trela.

W jesiennym zebraniu środowisk misyjnych w Polsce udział wezmą dyrektorzy diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych i ich delegaci, referentki ds. misyjnych z żeńskich zgromadzeń zakonnych, promotorzy misyjni zakonów męskich oraz świeccy animatorzy misyjni.

Zobacz także:
Ks. Jan Piotrowski, dyrektor krajowy PDM przed jesiennym zebraniem Papieskich Dzieł Misyjnych oraz środowisk misyjnych w Niepokalanowie
Ks. Jan Piotrowski - o encyklice
Ks. Jan Piotrowski - działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce
Strona PDM

(PDM/md © Biuro Prasowe KEP 2009)