logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Św. Stanisławie kostko, wspieraj nas podczas matury
 


Pod hasłem: „Rok św. Stanisława Kostki – Zostań świętym jak On!” pielgrzymują na Jasną Górę maturzyści diec. płockiej. Młodzież przybywa tradycyjnie w dwóch grupach, pierwsza z nich modli się dziś tj. w piątek, 16 marca, druga przyjedzie jutro, czyli w sobotę, 17 marca. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się w bazylice zawiązaniem wspólnoty i spotkaniem pt. „Idź i nie grzesz więcej”. W południe została odprawiona Droga Krzyżowa, a o godz. 14.30 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bpa Piotra Libery, biskupa diec. płockiej. W modlitwie uczestniczyła grupa 2 tys. 500 maturzystów wraz ze swoimi nauczycielami, katechetami, przedstawicielami dyrekcji szkół. 
 
Słowo do obecnych skierował Jacek Zawiśliński, dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Ciechanowie. „Pamiętamy tu dziś o naszych wychowawcach, nauczycielach, katechetach, to dzięki ich zaangażowaniu, poświęceniu i waszej osobistej pracy, staliście się ludźmi dojrzałymi. Z dojrzałością jednak wiąże się zawsze potrzeba ciągłego rozwoju. Jesteście dojrzali, ale rozwijać się będziecie do końca życia. Przed wami perspektywa studiów, dokonywanie wyborów życiowych, sprawdzian dojrzałości w zakresie poznawania samego siebie i umiejętności nawiązywania kontaktów z otoczeniem, zdolności do podejmowania inicjatyw i wzięcia za siebie odpowiedzialności, a także rozwijania zdolności twórczych i osobistej aktywności. To wszystko musicie potwierdzać postawą, pracą, troską o ciągły wasz rozwój. Do tego mobilizuje nas i zobowiązuje św. Stanisław Kostka, to w Jego roku będziecie zdawać egzamin maturalny. Św. Stanisław Kostka wiedział, że bez nauki nie ma przyszłości, on miał swoje wartości i ideały, którym był wierny – mówił Jacek Zawiśliński – Droga młodzieży, na najbliższe tygodnie i czas egzaminów maturalnych życzę wam opieki naszej Matki oraz wstawiennictwa św. Stanisława Kostki”. 
 
Maturzystów w imieniu Jasnej Góry powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor sanktuarium. „Przybywacie na Jasną Górę, by tu u Matki Bożej prosić o światło Ducha Świętego, szukać światła i jasności, jaką drogę wybrać, bo obecny czas waszego życia jest czasem wyboru – mówił o. Gwioździk – Nie wybierajcie tego, co łatwe, co modne, co krzykliwe, patrzcie zawsze na Chrystusa i na Jego Matkę”. 
 
W homilii bp Piotr Libera zachęcił obecną w bazylice młodzież: „Chciałbym, żebyś znalazł tu takie miejsce i osobiście powiedział Maryi, powiedziała Maryi, że w tej ważnej chwili się Jej powierzasz, że chcesz ten miesiąc egzaminów, a potem dojrzałe już życie przeżyć odpowiedzialnie, że po to tu jesteś. Powierz się Jej, bo to się tutaj na Jasnej Górze zawsze sprawdzało i wciąż się sprawdza”. 
 
Nawiązując do św. Stanisława Kostki kaznodzieja stwierdził: „Po ludzku rzecz biorąc miał wszystko, wsparcie wpływowego ojca, kasztelana, elitarną szkołę za sobą, drzwi otwarte na salony, perspektywę kariery, a on ucieka, i to jest prawdziwa, a nie filmowa wielka ucieczka”. 
 
„Idzie przez całą dzisiejszą Austrię, Bawarię i połowę Włoch, żeby zrealizować swoje wielkie marzenie o powołaniu” – podkreślił biskup. „(…) Ten boży gwałtownik, ten człowiek wielkiej ucieczki, ten święty alpinista, był naprawdę jak dziecko cały oddany Maryi” – zaznaczył. 
 
„Tak 2/3 maturzystów z naszej diecezji bierze udział w corocznej pielgrzymce tu, na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymka miała charakter szczególny, bo przeżywamy ją pod patronatem św. Stanisława Kostki, szczególnie związany z naszą diecezją święty, pochodzący z naszych stron, dlatego hasłem pielgrzymki były słowa ‘Zostań świętym jak On!’, nawiązywaliśmy do osoby św. Stanisława Kostki - opowiada ks. Marek Wilczewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diec. Płockiej – Przyjeżdżają tu rzadko, niektórzy pierwszy raz w życiu, a jest to miejsce szczególne dla każdego z nas (…). Przywieźliśmy relikwie św. Stanisława Kostki z naszego muzeum diecezjalnego, na koniec Mszy św. ksiądz biskup relikwiarzem udzielił błogosławieństwa maturzystom, wszystkim nauczycielom, wychowawcom”. 
 
„To był dobry, Boży czas, myślę, że drogi się już rozjaśniają co będę robił w przyszłości, po maturze, na razie to wiem, że pójdę na studia i będę podążał za Panem Bogiem - mówi Radek z Rypina, z Liceum Ogólnokształcącego – Miałem bardzo fajną klasę, z którą się zżyliśmy. Myślę, że czas liceum to taki czas, gdzie są te znajomości poważniejsze, gdzie się bardzo pomaga, wspiera się, jest to też czas zabawy, ale wszystko jest pogodzone”. 
 
„Na maturze obawiam się, że nie będę mógł się skoncentrować, materiał jest mniej ważny, bo wiadomo co będzie, ale trzeba wytrzymać to psychicznie, dobrze się skoncentrować - mówi Kamil z Rypina – Pierwszy raz na Jasnej Górze byłem dopiero rok temu, ale była ważna uroczystość i nie wszedłem do świątyni, a dzisiaj dane mi już było wejść, mogłem zobaczyć Obraz i służyć do Mszy, bardzo to było ekscytujące”. 
 
 
W sobotę, 17 marca, w jasnogórskim sanktuarium modliła się także druga grupa maturzystów arch. poznańskiej. 
 
W ramach pielgrzymki młodzież uczestniczyła w konferencji w Sali o. Kordeckiego, we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej oraz w Drodze Krzyżowej. 
 
Eucharystii odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem Maryi Jasnogórskiej przewodniczył bp Damian Bryl, biskup pomocniczy arch. poznańskiej. Słowa powitania skierował o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry: „Jesteście tutaj, aby od Maryi, która prowadzi nas do Jezusa, jedynego Zbawiciela świata, uczyć się jak żyć, jak postępować, aby nie zmarnować tego bycia dzieckiem Bożym, które otrzymujemy na chrzcie św., ale rozwijać, umacniać i przekazywać następnym pokoleniom”. 
 
„Chciałbym, abyście mogli doświadczyć tego, że w waszych zmaganiach i trudach, i w tym całym napięciu, które jest wokół matury nie jesteście sami – podkreślał w homilii bp Damian Bryl - Jesteśmy my, którym zależy na was, ale jest także dobry Bóg, któremu zależy na was o wiele bardziej, i jest Maryja, Matka Jezusa i nasza Matka. I bardzo chciałbym, żebyśmy zadbali, żeby ten czas przeżyć razem, i żebyście nie bali się otworzyć waszych serc, i szczerze zaprosić w to, co teraz przeżywacie, Jezusa”. 
 
„Ten czas, drodzy maturzyści, jest szczególnym czasem przygotowania do matury, ale też czasem wchodzenia w dorosłe życie, i na tym progu dorosłego życia trzeba podjęć wiele ważnych wyborów. I bardzo ważnym, fundamentalnym wyborem, jest wybór Jezusa Chrystusa. Wobec osoby Jezusa nie można przejść obojętnie. Obojętność, odwrócenie się, też jest wyborem” – przypominał biskup. 
 
Na zakończenie Mszy św. maturzyści złożyli Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com