logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święci kapucyni w Watykanie
 


W Watykanie, od 3 lutego trwa wystawienie relikwii świętych Ojca Pio i Leopolda Mandića. Jak zauważa br. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja domu papieskiego i współbrat świętych kapucynów, te dni są dla Rzymu pięknym świadectwem pobożności ludowej. Jego zdaniem nie należy się przejmować pojawiającymi się gdzieniegdzie głosami krytyki pod adresem takiej formy religijności. Nawet gdyby zarzucano nam powrót do średniowiecza – mówi br. Cantalamessa.
 
„Jeśli powraca średniowiecze, to może i sam św. Franciszek. A kto by nie chciał dziś spotkać św. Franciszka? Średniowiecze to pojęcie wieloznaczne, ma też swoje piękne aspekty. Oczywiście celem pobożności ludowej nie jest zaspokajanie potrzeb ludzi o wyrafinowanym guście, uczonych, zeświecczonych... Lecz pogardzanie tym, co ludzie kochają, jest po prostu obraźliwe. Na każdym kroku wszyscy odwołują się do ludu, do opinii publicznej. A kiedy lud się za czymś opowiada, jak w tym wypadku, to nagle słyszymy, że to średniowiecze. Jest w tym wszystkim trochę arogancji, w tym stawianiu się ponad ludem. Oczywiście pobożność ludowa potrzebuje formacji. Jest takie przysłowie: kiedy ktoś palcem wskazuje na księżyc, głupiec patrzy na palec, a człowiek mądry na księżyc. Ojcowie Pio i Leopold to takie palce wskazujące na Jezusa. Musimy więc patrzeć w kierunku, który oni nam wskazują. Ale ja jestem głęboko przekonany, że w tej pobożności ludowej zawsze jest jakiś kontakt z transcendencją”. 

Tygodniowa peregrynacja w Rzymie to ważne wydarzenie w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Święci, których relikwie można nawiedzać, są wzorem świętych spowiedników, a przed to też wzorem miłosierdzia. 
 
Relikwie świętych kapucynów przywieziono z San Giovanni Rotondo i z Padwy. Początkowo złożono je w rzymskiej bazylice św. Wawrzyńca za murami, następnego dnia zostały przewiezione do kościoła Najświętszego Zbawiciela in Lauro w centrum Rzymu. 5 lutego, procesja z relikwiami przeszła do Bazyliki św. Piotra. Pozostaną tam do czwartku 11 lutego.