logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święto Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach
materiał własny
 


 

 
W 1995 roku Jan Paweł II na prośbę Episkopatu Polski wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. 5 lat później w dniu kanonizacji Siostry Faustyny – 30 kwietnia 2000 roku – Papież ogłosił je także dla całego Kościoła. 
 
Chodzi o Święto Miłosierdzia Bożego. Przypada ono na drugą niedzielę po Wielkanocy. W tym roku, w dniu 27 kwietnia nieprzypadkowo zostało wybrane na dzień kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Główne uroczystości kanonizacyjne miały miejsce w Watykanie, jednak w sposób szczególnie ważny obchodzono je także w Krakowskich Łagiewnikach, z którymi nasz rodak Karol Wojtyła od młodości był związany.
 
Podobnie jak w poprzednich latach w ten wyjątkowy dzień do Łagiewnik zjeżdżają pielgrzymi z całej Polski i świata, modląc się i przystępując do sakramentu pokuty realizują pragnienie Pana Jezusa, które za pośrednictwem Siostry Faustyny skierował do wszystkich ludzi: Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)

 
Studio Katolik położone w cieniu bazyliki Miłosierdzia Bożego, od kilku lat w ten dzień prezentuje swoje płyty i działalność, w tym roku także wykorzytując dwa ważne wydarzenia utrwaliliśmy Święto Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikiach na krótkim filmie. Zapraszamy do oglądania! 

 
 
Zobacz także
ks. Jarosław Staszewski SChr
Od połowy XIX wieku, kiedy to Esther Howland z Worcester, w Stanie Massachussetts, wysłała pierwsze kartki z okazji święta zakochanych, świat zalewają różnego rodzaju papierowe serdeczności, a samo święto coraz bardziej przypomina obchodzony 14 lutego w starożytnym Rzymie dzień Junony...
 
ks. Edward Staniek
Prorok Elizeusz, jak wszyscy inni prorocy, nie miał łatwego życia. Ówczesna władza wolała słuchać fałszywych proroków, którzy przekazywali narodowi to, co schlebiało władcom, a nie to, czego domagał się Bóg. Władza lubi mieć po swej stronie proroków, a ponieważ rzadko kiedy sama walczy o zachowanie Bożego Prawa, faworyzuje proroków fałszywych pozostających na usługach jej programów i ideologii. 
 
ks. Leszek Poleszak SCJ

Duch Święty, którego otrzymaliśmy, sprawia, że pragnienie Jezusa, by Jego uczniowie tworzyli „jedno serce i jednego ducha” (por. Dz 4,32), może się zrealizować. To Duch jedności, który od Ojca i Syna pochodzi, rozsiewa wśród wyznawców Chrystusa swoje charyzmaty, dzięki którym mogą oni nie tylko wyznać swoimi ustami, że „Jezus jest Panem”, ale także zaczynają tworzyć rzeczywistą wspólnotę (koinonia) uczniów. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS