logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święty Krzyż: osoby konsekrowane uczestniczyły w stacji kongresowej
 


Kilkaset osób konsekrowanych wzięło udział w stacji Kongresu Eucharystycznego, która odbyła się w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Mszy św., sprawowanej w świętokrzyskiej bazylice przewodniczył bp Łukasz Buzun, OSPPE z Kalisza.

 

Liturgię koncelebrowali: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski i bp Jan Sobiło z Zaporoża oraz ponad 200 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

 

Bp Nitkiewicz na początku liturgii podkreślał, że serce Chrystusa jest sercem eucharystycznym. – Eucharystia zrodziła się bowiem na krzyżu i uobecnia Najświętszą Ofiarę. Kapłani oraz wszyscy konsekrowani i konsekrowane włączają się w nią poprzez swoje powołanie – mówił biskup sandomierski.

 

W homilii bp Buzun podkreślał, że serce Jezusa, które jest symbolem miłości i miłosierdzia jest sercem Kościoła. – Każdy człowiek ma w swoim sercu miejsce na miłość i tęskni za miłością autentyczną, przebaczającą, nieżywiącą urazy. Serce Jezusa jest źródłem takiej miłości. Jezus pełen miłości do Eucharystii chce być w centrum życia każdego człowieka ochrzczonego, tym bardziej konsekrowanego, poświęconego Bogu – wskazał biskup.

 

Duchowny zaprosił osoby konsekrowane do refleksji na temat otwartości na Eucharystię. Postawił pytania dotyczące przygotowania się do Mszy św., zaangażowania w liturgię oraz otwartości na Boże działanie. – Eucharystia nie kończy się momentem Komunii świętej, ale dopiero się zaczyna. Żyjemy dalej przecież, żyjemy w naszej codzienności, w różnych sprawach i obowiązkach – mówił kaznodzieja.

 

Na zakończenie Mszy św. bp Jan Sobiło mówił o posłudze duchownych i osób konsekrowanych w warunkach wojny w Ukrainie. Podziękował za wsparcie, zarówno duchowe, jak i materialne, wiernych diecezji, które jest przekazywane poprzez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Opowiedział wzruszające sceny, kiedy żołnierze powracający z pierwszej linii frontu szli najpierw do kościoła, aby wyspowiadać się i przyjąć Komunię Świętą.

 

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.


zyciezakonne.pl