logo
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego, Roberta, Andrzeja, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sympozjum naukowe o Ojcu Hieronimie Rybie
 


W sobotę, 8 października 2016 roku od godz. 8.30 zapraszamy na Sympozjum naukowe w sali Jana Pawła II na temat życia i działalności Ojca Hieronima Ryby, jego charakterystycznych cech duchowych. O godz. 12.00 przewidziano Mszę Świętą dziękczynno-błagalną pod przewodnictwem Ks. Bpa  Krzysztofa Nitkiewicza, Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.  
 
Sympozjum naukowe, sobota 8 X 2016 r.
Program:

8.30 - Powitanie i otwarcie - dr Tomasz Żak OFMCap, Minister prowincjalny
8.45 - Życie i działalność Ojca Hieronima Ryby - prof. dr hab. Roland Prejs OFMCap
9.45 - Charakterystyczne cechy duchowości franciszkańsko-kapucyńskiej w życiu i posłudze Ojca Hieronima Ryby - prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap
10.45 - Przerwa
11.00 - Prawno-kanoniczne wymogi procesów beatyfikacyjnych kandydata na ołtarze - prof. dr hab. Wiesław Bar OFMConv
12.00 - Msza Święta dziękczynno-błagalna za życie i posługę Ojca Hieronima Ryby - Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej
 
Zapraszamy wszystkich chętnych:
Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli - Rozwadowie, 
ul. Klasztorna 27, sala Jana Pawła II. 

Więcej informacji na stronie: www.hieronimryba.kapucyni.pl
 
***
 
Ojciec Hieronim Ryba (1850-1927)
 
Ojciec Hieronim Ryba - przeżył 77 lat, 56 lat był w zakonnie, 52 lata kapłanem, 29 lat posługiwał w klasztorze w Rozwadowie.  Wieloletni gwardia (w Krosnie i Rozwadowie); magister nowicjatu, wieloletni wikary klasztorów (w Sędziszowie Młp., Olesku, Rozwadowie), przez pięć kadencji definitor prowincji, socjusz prowincjała w wizytacjach kanonicznych kilku klasztorów, ceniony kaznodzieja, rekolekcjonista i spowiednik, Kustosz Rzymski, Ojciec Prowincji Galicyjskiej, współbudowniczy trzech kościołów (Rozwadów, Wola Rzeczycka i Chyły).
 
Był kapłanem niezwykle dyspozycyjnym wobec potrzeb duszpasterskich wiernych i różnych okolicznych parafii. Zawsze gotowy nieść posługę kapłańską, nawet gdy trzeba było udać się w dalekie okolice. Najwybitniejszą cechą jego życia kapłańskiego było bezustanne słuchanie spowiedzi świętej. Uznanie budziła jego działalność kaznodziejska, rekolekcyjna i charytatywna na rzecz potrzebujących. Bezustannie krzewił kult Matki Bożej, której dedykował trzy współbudowane świątynie. Rozpowszechniał idę Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego i duchowo opiekował się oraz wspierał wspólnoty franciszkańskie. Wierni okoliczni znając Ojca Hieronima Rybę otaczali jego osobę za życia jakąś serdeczną czcią, a po jego śmierci liczni nawiedzali jego grób na cmentarzu rozwadowskim prosząc o potrzebne łaski za jego przyczyną.