logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Szkaplerz to znak błogosławieństwa Maryi
 


Dziś przypada święto Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej także świętem Matki Bożej z Góry Karmel. Tego dnia na Jasnej Górze gromadzą się na Sumie odpustowej pielgrzymi, którzy w ostatnich dwóch dniach pieszo dotarli do sanktuarium. Najliczniejszą grupę stanowili pątnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego. W uroczystościach udział wzięli również pielgrzymi Rowerowej Pielgrzymki z Dobronia. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Kulka, kapelan 82. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej. 
 
Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku. 
 
W homilii o. Tomasz Tlałka, przypomniał, że szkaplerz to znak szczególnego błogosławieństwa Matki Najświętszej. „Nabożeństwo szkaplerzne to nie tylko noszenie kawałka materiału, ale przede wszystkim przyodziewanie się w cnoty Matki Bożej oraz chodzenie w szczególnej obecności Matki Najświętszej – mówił paulin – Razem ze szkaplerzem karmelitańskim otrzymujemy dary i charyzmaty Maryi, jakby przyodziewamy się w Nią, chcemy być jak Ona”. 
 
„Widzimy, jak ogromną symbolikę niesie nam szkaplerz – wskazał o. Tlałka – Życie maryjne, naznaczone charyzmatami Maryi, to życie ukryte, jakby zakryte szkaplerzem karmelitańskim. Kto go nosi, nie jest widzialny dla złego ducha”. 
 
„Maryja prowadziła życie niesamowicie ukryte, uniżone – mówił dalej kaznodzieja – Życie niezauważone przez ludzi, ale zauważone przez Boga, i to jest właśnie sekret duchowości ukrycia, nie być zauważonym przez ludzi, ale cieszyć się spojrzeniem Boga. W praktyce oznacza to, że możemy być zmarginalizowani przez ten świat. I to jest bardzo silny wyznacznik duchowości maryjnej”. 
 
„Niezauważona modlitwa, niezauważony w społeczeństwie, moje zdanie nie brane pod uwagę, z pensją, jaka jest, taka jest, jednym słowem ubodzy Pana. Jak takich Jezus zobaczył, to powiedział: błogosławieni jesteście, bo do was należy Królestwo Niebieskie” – podkreślił o. Tomasz Tlałka. 
 
W programie obchodów dzisiejszego święta zaplanowano także uroczyste Nieszpory połączone z nabożeństwem tzw. klęczek o godz. 16.15, o godz. 17.00 Droga Krzyżowa. Dzień uroczystości zakończy procesja maryjna na wałach o godz. 21.30. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com
 
 
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej to uroczystość maryjna, która wyrosła na gruncie pobożności zakonu karmelitańskiego. Góra Karmel wznosi się 546 m npm. i leży w okręgu Hajfy w Izraelu. Obok góry Tabor jest górą świętą. Tu przebywał prorok Eliasz. Od początków chrześcijaństwa przebywali tu pustelnicy – anachoreci. Po klęsce krzyżowców w roku 1291 klasztor karmelitański na Karmelu został zburzony, a wielu zakonników zginęło, jako męczennicy za wiarę. Do roku 1634 karmelici nie mogli przebywać na górze, od której wzięli początek, ale symbolika tej góry zawsze pozostała obecna w ich duchowości. W szczególny sposób odgrywa ona rolę w mistycznych dziełach św. Teresy z Avila, św. Jana od Krzyża i wielu innych przedstawicieli Zakonu Matki Bożej z Góry Karmel. 
 
Wiele osób nosi na szyi szkaplerz maryjny. Od 1910 r. do użytku został wprowadzony przez papieża Piusa X medalik szkaplerzny. Przedstawia on z jednej strony Najświętsze Serce Jezusa, a z drugiej obraz Najświętszej Maryi Panny. Medalikiem tym można zastąpić znany z tradycji kościelnej szkaplerz sukienny.