logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Szkoła Wychowawców Seminariów Duchownych
 


W pierwszych dniach marca 2010 r. w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie (http://www.cfd.sds.pl) odbyła się piąta sesja dwuletniej Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych 2009-2011. Jednym z wykładowców był bp Edward Dajczak, który gościł w salwatoriańskim domu formacyjnym w dniach 3-4 marca br. prowadząc wykłady i konwersatoria: "Odpowiedzialność za własne życie i wybory życiowe" oraz "Dialog, posłuszeństwo, zależność, zaparcie się siebie, rola autorytetu Kościoła".

W środę 3 marca ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez uczestników sesji formacyjnej. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na konieczność codziennego czerpania przez kapłana pokarmu z dwóch świętych stołów: stołu Bożego Słowa i stołu Eucharystii. Czas karmienia się przy tych stołach określił jako najświętszy czas każdego dnia.

Nawiązując do odczytywanej w liturgii dnia historii proroka Jeremiasza (Jr 18, 18-20) oraz do wydarzenia czuwania Jezusa w Ogrójcu (Łk 22, 39-46), którym uczestnicy Szkoły modlili się tego dnia, ksiądz biskup podkreślił, iż modlitwa przeżywana wówczas, gdy życie wyrzuca nas poza spokojny rytm, jest chwilą łaski, momentem oczyszczenia i szansą dotarcia do prawdziwych motywów, którymi kierujemy się w życiu.

Zaangażowany w formację hierarcha zaakcentował konieczność wsłuchania się i przyjęcia tego Słowa, które właśnie pośród codzienności, a zwłaszcza w jej trudnych momentach, Bóg do nas wypowiada. Zauważając, iż należymy do pokolenia, które boi się bólu zarówno wewnętrznego, jak i fizycznego, przestrzegł przed zjawiskiem "supermarketyzacji", tzn. wybierania z orędzia Ewangelii i nauczania Kościoła tylko tego, co odpowiada naszym gustom.

Biskup Edward zwrócił również uwagę uczestników Szkoły Wychowawców na związek między Eucharystią sprawowaną przez kapłana i jego życiem: uczestnictwo w Eucharystii musi prowadzić ku temu, że stajemy się Eucharystią; bo inaczej to uczestnictwo jest swoistym teatrem: może nawet Bożym, ale teatrem.

Hierarcha pełniący wcześniej posługę w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przywołał również jedne z ostatnich słów Jana Pawła II, które Sługa Boży zawarł w liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2005 roku. Kaznodzieja zaznaczył: kończyło się Jego [Jana Pawła II] życie, a On napisał, że słowa Eucharystii, które się wypowiada, wymagają pewnej identyfikacji z tym słowem, że są formą życia (zob. List Ojca Świętego Jana Pawła II do kapłanów na Wielki Czwartek 2005 roku, nr 1). 

***

z Listu Ojca Świętego Jana Pawła II
do kapłanów na Wielki Czwartek 2005 roku:

Kierunek tych rozważań będą mi wskazywać słowa ustanowienia Eucharystii, które każdego dnia wymawiamy in persona Christi, aby uobecniać na ołtarzach ofiarę, która raz na zawsze dokonała się na Kalwarii. Słowa te zawierają jasne wskazania dla duchowości kapłańskiej: jeśli cały Kościół żyje dzięki Eucharystii, życie kapłańskie winno mieć ze szczególnego tytułu "kształt eucharystyczny". Słowa ustanowienia powinny zatem być dla nas nie tylko formułą konsekracyjną, ale "formułą życia".

***

Spotkanie w dniach 1-5 marca 2010 r. było przedostatnim spotkaniem pierwszego roku dwuletniej Szkoły Wychowawców WSD 2009-2011 organizowanej w CFD Salwatorianów pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa.

Wykłady i konwersatoria marcowej sesji poświęcone tematyce wychowania do wolności i posłuszeństwa prowadzili: ks. Wiesław Błaszczak SAC, ks. Marek Dziewiecki oraz bp Edward Dajczak.

W codziennej modlitwie Słowem Bożym scalającej całe doświadczenie formacyjne Szkoły uczestnicy podjęli na modlitwie temat: "Kryzysy Piotra i moje kryzysy", a wprowadzenia do modlitwy dawał ks. Krzysztof Wons SDS.

Piotr Szyrszeń