logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Szkoły Katolickie z modlitwą u Maryi
 


Ponad 3 tys. dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich, po raz 21. modlił się w piątek, 13 września na Jasnej Górze.
 
W Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich skupione są 123 placówki: przedszkola, szkoły podstawowe, oraz szkoły ponadpodstawowe (20 szkół) w 11 województwach.
 
„Przybywają tu uczennice i uczniowie naszych szkół, żeby ofiarować ten nadchodzący czas, przez ręce Matki Bożej, Bogu Ojcu i po prostu umocnić się w wierze, w nadziei i w miłości wzajemnej – mówi Maria Chodkiewicz, prezes SPSK - Uczniowie przybywają w różnej liczbie z poszczególnych wspólnot, ale jesteśmy wspólnotą wspólnot. Przybywamy razem podkreślając naszą tożsamość i umacniamy się do niesienia Pana Boga w codzienność. Jest to czas coraz trudniejszych zmagań z sobą, w swoim sercu, z dawaniem świadectwa, więc to umocnienie, które możemy zdobyć tutaj u Maryi, jest nam bardzo potrzebne. Przybywamy, żeby do Niej przylgnąć, żeby się przytulić i prosić o to wzmocnienie w wierze.
 
„Pielgrzymka ma charakter dziękczynny za istnienie szkół, za istnienie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich – mówi Violetta Błasiak, wiceprezes SPSK – Pielgrzymka była planowana w czerwcu, ale ze względu na upały została przeniesiona, i stąd we wrześniu ma ona też charakter prośby o błogosławieństwo Boże na nowy rok szkolny. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich ma za patronkę Matkę Bożą i stąd każda szkoła, a mamy szkoły w całej Polsce, przychodzi tutaj budując więź z Matka Bożą i dziękując Matce Chrystusa za wszystko. Ta pielgrzymka ma charakter wyjazdu szkolnego, to jest wspólnota szkolna, ale są też rodzice, są babcie. Wspólnotowo przychodzimy dziękować”.
 
„Jako szkoły katolickie mamy takie cele pracy dydaktyczno-wychowawczej, że chodzi nam o integralny rozwój ucznia, to znaczy, żeby on rozwijał się w każdej płaszczyźnie: fizycznej, społecznej, intelektualnej, kulturowej, ale także moralnej i duchowej. To stanowi aspekt planu pracy szkoły, to stanowi cel pracy wychowawczej i dydaktycznej, to jest też bardzo dobrze przyjmowane i oczekiwane przez rodziców” - podkreśla Violetta Błasiak.
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.30 przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.
 
Po Eucharystii uczniowie, podzieleni na grupy wiekowe, słuchają świadectw wiary i koncertów.

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com