logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Kazimierz Panuś
Sztuka kaznodziejska - Czy skutecznie głoszę Ewangelię?
materiał własny
 



Zapis czatu z Ks. Prof. Kazimierzem Panusiem z 11 grudnia 2007
 
 moderator: Szczęść Boże! Witam na czacie. Gościem dzisiejszego wieczoru jest Ks. Prof. Kazimierz Panuś Prezes Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, prorektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, kierownik Katedry Homiletyki Wydziału Teologicznego PAT, członek Komitetu Nauk Teologicznych przy Polskiej Akademii Nauk, autor trzytomowej syntezy historii kaznodziejstwa w Polsce i w Kościele Powszechnym i wielu artykułów
Zainteresowania: historia kaznodziejstwa oraz muzyka klasyczna. Dewiza życiowa: "Granica miłości - miłość bez granic!"
Serdecznie witamy i zapraszamy do rozmowy :)
Temat naszej rozmowy: „Sztuka kaznodziejska”
 
moderator: Księże Profesorze, co ma wspólnego muzyka z kazaniem?
 
ks.Kazimierz: Jedno i drugie należy do dziedziny doznań estetycznych a więc do piękna. Piękno poprzez dźwięk lub przez słowo kształtuje życie duchowe człowieka.
 
moderator: Powie ktoś, że Kościołowi powinno wystarczyć samo Pismo Święte, bo w nim wszystko jest powiedziane. Dlaczego od samego początku Kościół praktykuje głoszenie homilii, kazań...?
 
ks.Kazimierz: Ponieważ ostatnie słowa Pana Jezusa - pożegnalny nakaz - były "Idźcie i głoście Ewangelię" Kościół przez całe wieki spełnia tę misję wierny poleceniu swego Mistrza, aplikując słowo Boże do sytuacji przeżywanej przez człowieka. Przez całe dziesięciolecia Ewangelia istniała tylko w formie ustnej. Pan Jezus nie powiedział: idźcie i spiszcie, ale: idźcie i głoście...
Najstarsza Ewangelia św. Marka powstała 30 lat po śmierci Pana Jezusa. Powstała bowiem potrzeba, aby te słowa utrwalić w piśmie, by nie dochodziło do zniekształceń.  Ponieważ słowa te nie są zwykłymi słowami, lecz dotyczą sprawy najważniejszej, jaką jest zbawienie człowieka stąd też muszą być jednoznaczne. I dlatego troska Kościoła, aby Słowo Boże nie było zniekształcone i nie było źle interpretowane.
 
aprylka: Wiele osób, z którymi rozmawiałam o temacie dzisiejszego czata, pytało: „To co, będziecie uczyć się głosić kazania?” – No właśnie, po co ze świeckimi rozmawiać nt. sztuki kaznodziejskiej? ;) Sztuka dla sztuki – by poznali historię?
 
ks.Kazimierz: Sukces kazania zależy nie tylko od głosiciela, ale również od słuchacza, od jego otwartości, od jego pragnienia poznania wiary. Stąd też niezwykle ważne jest kształtowanie świadomości słuchacza. Dlatego też istotne jest, by dobry kaznodzieja spotykał wymagającego odbiorcę. Wtenczas rodzi się jakościowo wysokiej klasy kazanie.
 
Awa: czym różni się homilia od kazania?
 
ks.Kazimierz: Już w starożytności chrześcijańskiej ukształtowały się te 2 gatunki. Homilia jest bardziej związana z kontekstem liturgicznym i biblijnym. Jest komentarzem do tekstu co dopiero przeczytanego w liturgii, podczas gdy kazanie może istnieć samodzielnie, poza liturgią. Do podejmowanego tematu dobierane są teksty biblijne, które nie były wcześniej odczytane. Np. kazania pasyjne nie można nazwać homiliami, bo są komentarzem na temat Męki Pańskiej.
 
Didymos: Czy da się jakoś mierzyć sukces kazania?
 
ks.Kazimierz: O sukcesie kazania można mówić, gdy w kościele panuje cisza, a nikomu nie przychodzi ochota, by przestępować z nogi na nogę, patrzeć na zegarek, czy oglądać malowidła na suficie kościoła. Jednak prawdziwą miarą skuteczności kazania jest jego wpływ na zmianę dotychczasowego życia człowieka. Wtedy to jest jak z francuskim królem Ludwikiem XIV, który po kazaniu ks. Ludwika Bourdalou miał wypowiedzieć znamienne słowa: „Dotychczasowi moi kaznodzieje - a zawsze miałem ich świetnych - podobali mi się; pod wpływem tego kaznodziei zaczynam nie podobać się sobie”.
 
butwbutonierce: Kazanie, to gatunek literacki. W jakim stopniu ksiądz układając kazanie, tworzy sztukę?
 
ks.Kazimierz: Tak jak każde dzieło literackie, każda wypowiedź literacka jest cząstką czegoś nowego, w takim też stopniu kazanie jest jakimś unikalnym dziełem. Pod warunkiem, że nie jest jeszcze raz przeczytanym cudzym tekstem.
 
Lars: Co sprawia, że chętnie słucha się kaznodzieję - poprawnie używane słownictwo i dobra (wyraźna) wymowa słów, konkretne krótkie zdania „klucze”, znajomość cytatów z Biblii i świętych - czy podkoloryzowane opowiadania pełne zaskoczeń i nowinek, przypowieści (jak to robił Jezus) czy puszczenie na wodzy fantazji – a może to wszystko i jeszcze coś, co nie wpadło mi do głowy?
 
ks.Kazimierz: Pewnie to wszystko, ale decyduje o powodzeniu kontekst, poziom wykształcenia słuchaczy, pogoda, a nawet atmosfera w kościele. Wystarczy, że do kościoła wpadnie gołąb albo wejdzie za dzieckiem pies i już to może "położyć" najlepsze kazanie. Uwaga bowiem słuchaczy zostanie skupiona na tym wydarzeniu.
 
 
 
1 2 3 4  następna
Zobacz także
Ks. Kazimierz Panuś
Zapis czatu z Ks. Prof. Kazimierzem Panusiem z 11 grudnia 2007 r.
 
Ks. Kazimierz Panuś
Zapis czatu z księdzem profesorem Andrzejem Witko nt. Miłosierdzia Bożego
 
Ks. Kazimierz Panuś
13 listopada ukazała się w księgarniach książka pt. Gesty Jana Pawła II. Jest to zbiór tekstów publikowanych w „Tygodniku Powszechnym”, w których Janusz Poniewierski analizuje tym razem nie słowa, ale gesty i zachowania Jana Pawła II. Uwiecznione na tysiącach zdjęć, są świadectwem Jego świętości i znakiem Bożej obecności równie wymownym jak to, co mówił i pisał. Z autorem tej publikacji rozmawiali na czacie internauci - prezentujemy zapis tego spotkania...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS