logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Tabernakulum
materiał własny
 


Tabernakulum

Trudno nam zrozumieć, dlaczego usuwa się tabernakulum z głównego ołtarza w inne miejsce, mimo sprzeciwu wiernych?

Najbardziej uderzającą osobliwością świątyni katolickiej jest "wieczna lampka", paląca się dzień i noc w pobliżu znajdującej się na poczesnym miejscu szafki - tabernakulum. Katolik przy wchodzeniu i wychodzeniu z kościoła przestrzega zwyczaju nabożnego zginania kolana przez tabernakulum. Tu przechowuje się pozostałe po Mszy świętej konsekrowane Hostie (które stały się Ciałem Chrystusa), aby móc o każdej porze zanieść je chorym, a także oddawać cześć. Przechowuje się tam też jedną dużą Hostię, aby ją wystawić w monstrancji podczas uroczystych nabożeństw.

Przed tabernakulum chętnie spędzają na klęczkach całe godziny pogrążeni w cichej modlitwie wierni, ponieważ czują się tu szczególnie blisko Chrystusa, który "rozbił swój namiot wśród nas". Obecne prawo kanoniczne zarządza, by tabernakulum "było umieszczone w odznaczającej się, widocznej, stosownie przyozdobionej i odpowiedniej do modlitwy części kościoła lub kaplicy''. Nie musi więc znajdować się ono w głównym ołtarzu, ale w "odpowiedniej do modlitwy części kościoła", np. w bocznej kaplicy. Dziś główny akcent spoczywa na sprawowaniu Uczty eucharystycznej i przyjmowaniu Komunii świętej. Msza święta jest największym uwielbieniem sakramentu Ołtarza.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Używanie wody święconej wygląda mi trochę na hocus-pocus, na czarną magię. Mówi się, że diabeł ucieka od świeconej wody. Co w niej jest, że miałby się jej bać? Ona nie przestaje być zwykłą wodą.
 
Fr. Justin
Dziś bardzo ważna jest rzetelna wiedza na temat ludzkiego embrionu, a to przede wszystkim ze względu na różne eksperymenty i manipulacje dokonywane na nim. Dlatego spróbujmy bliżej naświetlić całą kwestię wyjaśniając, co to jest embrion ludzki, jaki jest jego status i jaką zawiera treść z punktu widzenia genetyki, filozofii i teologii...
 
Mariola Zygarska
Jak już wspomniano w pierwszej części artykułu, obok śpiewu jednogłosowego istnieje także śpiew wielogłosowy, czyli polifonia. Choć śpiew gregoriański jest umiłowanem przez Kościół Chrystusowy dziecięciem, wszakże śpiew polifoniczny także już pewne położył zasługi, a Kościół, kładąc pewne granice w wykonywaniu go, nie wypiera się go wcale. Co to zatem jest i czym się charakteryzuje śpiew i muzyka wielogłosowa?...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS