logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tablica upamiętniająca Kornela Morawieckiego
 


Tablica upamiętniająca Kornela Morawieckiego, założyciela Solidarności Walczącej, kawalera Orderu Orła Białego, zasłużonego na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, została odsłonięta w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze. To inicjatywa Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL. W uroczystości uczestniczyła córka - Marta Morawiecka, przedstawiciele fundacji i jasnogórscy paulini.

 

Prezes Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL, Kazimierz Krasiczyński przypomniał działalność opozycyjną śp. Marszałka Seniora. - To był wielki prawicowy wojownik, założyciel Solidarności Walczącej, której celem było zlikwidowanie komunizmu. W związku ze swoją działalnością wywrotową przymusowo wydalono go z kraju. Wrócił przez zieloną granicę, ponieważ wiedział, że miejsce prawdziwego patrioty jest w Polsce - zauważył prezes.

 

Jak dodał Kazimierz Krasiczyński internowani i więźniowie polityczni na Jasnej Górze już złożyli dwie tablice - ku czci Ryszarda Kuklińskiego i Żołnierzy Wyklętych. - Wiemy, że Jasna Góra jest jedynym miejscem, w którym będzie można pamiętać o tych ludziach. Szczególnie pragniemy, żeby młodzież pamiętała i uczyła się o nich - powiedział.

 

W 2019 r. za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej Kornel Morawiecki otrzymał Order Orła Białego - jest to najwyższe odznaczenie państwowe. W dzisiejszych uroczystościach uczestniczyła córka Marta Morawiecka. Jak podkreśliła jej tata zawsze był dumny z historii i tradycji naszej Ojczyzny. - Mój tata zawsze był dumny z Polaków. Uważał, że jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, które ma wielki zaszczyt uczestniczyć w odzyskiwaniu wolności. Był przekonany, że mamy wielki dług wdzięczności wobec ludzi, którzy nie patrząc na swoje dobro, często poświęcali zdrowie i życie dla naszej Ojczyzny - zauważyła.

 

Tablica pamięci Kornela Morawieckiego dołączyła do innych znajdujących się w jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu. O. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów sztuki wotywnej podkreśla, że to ważne miejsce dla naszej historii i tożsamości narodowej. - W to miejsce wpisuje się też tablica poświęcona Kornelowi Morawieckiemu, który był wielkim patriotą, męczennikiem stanu wojennego i totalitaryzmu komunistycznego. Dobrze się dzieje, że ta pamięć trwa i wyrażana jest w tych pamiątkowych tablicach. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że ona żyje historią, ponieważ jak zapomnimy o przeszłości i tradycji, to nic nam nie pozostanie - zaznaczył paulin.

 

Wzruszenia z powodu umieszczenia tablicy w Kaplicy Pamięci Narodu nie kryła też Marta Morawiecka. - Jestem ogromnie wzruszona, że ta tablica jest tutaj. Widziałam urny z prochami pomordowanych polskich patriotów, którzy zginęli za odzyskanie przez Polskę wolności i niepodległości. Jest tu wiele tablic poświęconych wybitnym bohaterom i działaczom. Niesłuchane, przepiękne grono wspaniałych ludzi - powiedziała.

 

Dodała, że Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem i zawsze była „obecna” w ich rodzinie. - Przywodzi najbardziej wzruszające i bardzo wartościowe wspomnienia np. pieszych pielgrzymek. Byliśmy wszyscy wychowywani w wierze, dlatego jasnogórskie sanktuarium jako ta lampa i święty Ołtarz Ojczyzny, zawsze było ważne w naszej rodzinie - zauważyła.

 

Poświęcenia tablicy dokonał o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości.
Zasłużonym dla obrony wiary i niepodległości Ojczyzny, paulinom i działaczom, przedstawiciele Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL wręczyli pamiątkowe odznaczenia.

 

Kornel Morawiecki (1941-2019), doktor fizyki, pracownik naukowy w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Uczestnik studenckiego buntu 1968 r. W latach 70. i 80. działacz opozycji antykomunistycznej, delegat na I Krajowy Zjazd Solidarności, twórca i przewodniczący Solidarności Walczącej, jednej z organizacji opozycyjnych wywodzących się z NSZZ Solidarność, powstałych w konsekwencji delegalizacji związku przez władze PRL i po wprowadzeniu stanu wojennego.

 

Solidarność Walcząca wzywała do radykalnych form oporu, chciała mobilizować ludzi w ulicznych starciach, podczas gdy inni działacze opozycji byli temu przeciwni i wybierali strategię długiego marszu do wolności. Od początku stanu wojennego Morawiecki ukrywał się i dopiero w 1987 r. został złapany przez UB. Nigdy nikogo z podziemnej struktury „SW” nie wydał. W 1989 r. Solidarność Walcząca sprzeciwiła się porozumieniu z komunistami, do którego przystąpiła część opozycji, motywując to racjami moralnymi i politycznymi.

 

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w Londynie w 1988 r. Poseł na Sejm VIII kadencji i Marszałek Senior.

 

Izabela Tyras / Maria Bareła

jasnagora.com