logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tradiclaromontana 2016 na Jasnej Górze
 


Wierni Tradycji Łacińskiej z całego kraju przeżywają swoją doroczną, 11. już pielgrzymkę na Jasną Górę. Tradiclaromontana 2016 trwa w dniach 18-19 listopada. Uczestniczy w niej ok. 800 osób. 
 
Ogólnopolskie Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę są organizowane począwszy od roku 2004. Są one istotnym elementem duchowości, scalającym coraz liczniejsze Wspólnoty Tradycji Łacińskiej w Polsce i dającym możliwość budowy wspólnoty w wymiarze ogólnokrajowym. Organizatorem pielgrzymek jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka. Funkcję kapelana pielgrzymki jak co roku pełni o. Krzysztof Stępowski CSsR, z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w arch. warszawskiej. 
 
Najważniejszymi wydarzeniami w programie pielgrzymki były: Msza Święta o Matce Bożej Jasnogórskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu, celebrowana w piątek o godz. 13.30 (posłuchaj: cz. 1, homilia, cz. 2)oraz sobotnia solenna Msza Święta o Krzyżu Świętym w bazylice jasnogórskiej o godz. 10.30 (posłuchaj: cz. 1, homilia, cz. 2). Sobotnia Eucharystia była jednocześnie jubileuszową z okazji 1050-tej rocznicy chrztu Polski. Na zakończenie liturgii tradycyjnie już odśpiewana została modlitwa w intencji Ojca Świętego „Oremus pro Pontifice Nostro Francisco”. Obie Msze św. odprawiane były w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. 
 
Przed piątkową Eucharystią pielgrzymi odśpiewali antyfonę Maryjną i w osobistej modlitwie zawierzyli siebie i swoje intencje Matce łaski Bożej. 
 
Ponadto w programie, podobnie jak w latach ubiegłych, przewidziano Msze Święte ciche, Drogę Krzyżową na Wałach jasnogórskich, Nieszpory ludowe, Apel Jasnogórski, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny, wspólny Różaniec oraz spotkanie formacyjne. 
 
Oprawę muzyczną liturgii zapewniły: Schola Gregoriana Sancti Casimiri, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus”, Zespół Wokalny „Jerycho” oraz uczestnicy Warsztatu Chorałowego w ramach spotkań Tradicamp w połączeniu z członkami schol gregoriańskich z lokalnych wspólnot Tradycji Łacińskiej. Za organami zasiadł Marcin Lauzer, organista jasnogórski. 
 
Ryt trydencki to termin potoczny, używany dla określenia wersji rytu rzymskiego liturgii, obowiązującej w Kościele katolickim od czasów po soborze trydenckim (stąd nazwa 'trydencki'). Od czasu reform po Soborze Watykańskim II został on usunięty na dalszy plan przez nową wersję rytu rzymskiego. Zachował swoją ważność jako oboczna forma tegoż rytu (forma nadzwyczajna rytu rzymskiego). 7 lipca 2007 roku Papież Benedykt XVI w motu proprio Summorum Pontificum wyraził zgodę na odprawianie tradycyjnej mszy łacińskiej przez kapłanów obrządku rzymskiego bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o zgodę biskupa. 
 
„Fundacja Inicjatywa Włodowicka jest jedną z kilku organizacji w Polsce, ale w tej chwili jedyną działającą na terenie arch. częstochowskiej, powołaną przez wiernych świeckich przywiązanych do Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego – wyjaśnia Radosław Nowak, przedstawiciel Fundacji – Jesteśmy organizacją, która zajmuje się wspomaganiem ogólnokrajowych przedsięwzięć dedykowanych wiernym świeckim, na dzień dzisiejszy to właśnie jest pielgrzymka Tradiclaromontana jako Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej. Organizujemy również Tradicamp – Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej, które mają charakter bardziej formacyjny tych wspólnot”. 
 
„Staramy się na nowo odkrywać tę liturgię, iść za tym, co wpajał nam Benedykt XVI – podkreśla Radosław Nowak – Idąc za głosem Benedykta XVI odkrywamy starą liturgię, ale odkrywamy ją po to, żeby lepiej rozumieć liturgię dzisiejszą”. 
 
„Zachęcam wszystkich do poznania klasycznej liturgii, nawet nie po to, żeby w niej regularnie brać udział, ale po to, by ją lepiej rozumieć i czerpać więcej pożytku duchowego z uczestnictwa w każdej niedzielnej Mszy św.” - dodaje. 
 
„Dzięki mojemu proboszczowi śp. ks. Franciszkowi Śliwce nigdy nie widziałem jakiejś różnicy między stare a nowe, po prostu to jest jedno wielkie bogactwo Kościoła, od samego początku do teraz, i on pozwolił na ministrantom to odkrywać, co później w seminarium dowiedziałem się, że to jest hermeneutyka ciągłości papież Benedykta XVI, i z tego nieustannie czerpiemy – mówi ks. Paweł Gwóźdź z Bytomia– Nie możemy mówić, że kiedyś było coś błędnie, teraz jest właściwiej. Z wielką pokorą stajemy wobec wszystkiego, co Kościół nam daje, i co jest dla naszego pożytku duchowego”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
 
www.jasnagora.com