logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uczestnicy Europasji 2016 z modlitwą na Jasnej Górze
 


32. Międzynarodowy Kongres Europasja 2016 trwa w Cieszynie w dniach 31 marca – 3 kwietnia. Uczestnicy Kongresu – ok. 250 osób z całej Europy – przyjechali na Jasną Górę w piątek, 1 kwietnia. Odwiedzenie sanktuarium jasnogórskiego było pierwszym i bardzo ważnym punktem programu Kongresu. 
 
Europassion to europejskie stowarzyszenie, które skupia zespoły teatralne wystawiające Misteria Pasyjne wg. Ewangelii. Zrzesza blisko 100 zespołów – teatrów religijnych, które przedstawiają Misteria Męki Pańskiej. Co roku – od 32 lat, w innym mieście Europy, odbywa się Kongres Europassion, w którym uczestniczą przedstawiciele zespołów wielu państw europejskich. W ramach Kongresu odbywają się spotkania integracyjne połączone z poznawaniem życia religijnego i kultury danego miejsca i kraju. W tym roku gospodarzem Kongresu jest cieszyński Zespół Teatralny przy parafii św. Elżbiety. 
 
Zespół Teatralny stanowią aktorzy amatorzy z par. św. Elżbiety w Cieszynie, jak i z innych parafii cieszyńskich. Reżyserem jest s. Jadwiga Wyrozumska ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, kierująca zespołem od początku jego istnienia. Zespół w swoim repertuarze ma Misterium Męki Pańskiej, a także Jasełka i sztukę Zofii Kossak „Gość oczekiwany”. 
 
Tradycją jest, że zawsze w programie Kongresu wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu gospodarzy – w tym przypadku właśnie Zespołu Teatralnego przy parafii św. Elżbiety. Misterium jest prezentowane na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Od początku swego istnienia Zespół działa pod patronatem cieszyńskiej parafii św. Elżbiety. 
 
W sobotę, 2 kwietnia, trwa dzień kongresowy z udziałem znakomitych gości – hierarchów Kościoła katolickiego, posłów i europosłów. Do Cieszyna przyjechało ok. 250 przedstawicieli zespołów pasyjnych z Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Belgii, Czech, Hiszpanii, Chorwacji, Rumunii i Słowacji. Honorowy patronat nad Kongresem przyjął Prezydent RP Andrzej Duda. O godz. 15.30 rozpoczęło się Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Zespołu Teatralnego przy parafii św. Elżbiety. Dzień zakończy Msza św. i uroczysty bankiet z występem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz kapeli góralskiej. 
 
Cieszyński Zespół został przyłączony do Stowarzyszenia Europasyjnego, które gromadzi blisko 100 zespołów z całej Europy, w 2000 roku. „Taki Kongres każdego roku jest w innym państwie i w mieście tego państwa, gdzie jest zespół. Jako delegacja każdego roku wyjeżdżamy na takie Kongresy. W 2006 roku zostaliśmy wyznaczeni jako gospodarz Europasji” – mówi s. Jadwiga Wyrozumska. 
 
„Prowadzę Zespół Teatralny, blisko 150 osób – aktorów od najmniejszych po najstarszych – informuje s. Jadwiga Wyrozumska ze zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Cieszynie, prowadząca Zespół – W naszym repertuarze są tradycyjne jasełka, jest Misterium Męki Pańskiej – to jest to największe przedstawienie, i ‘Gość oczekiwany’ – sztuka Zofii Kossak. Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski, to jest blisko 10 tys. ludzi na takich przedstawieniach. Mamy stroje i rekwizyty przywiezione z Ziemi Świętej, ale to wszystko jest tylko dodatkiem, a scenariuszem jest żywa Ewangelia, i chcemy ukazać to jako jedną wielką modlitwę europejską w tym naszym pięknym teatrze”. 
 
W programie czterodniowego Kongresu zawsze jest pielgrzymka lub wyjazd, który ma zapoznać gości z Europy z kulturą chrześcijańską danego regionu. Polacy zaproponowali i zorganizowali wyjazd na Jasną Górę – do narodowego sanktuarium Królowej Polski. „Jest to wielka radość dla nas, bo oni są bardzo ciekawi, jaka ta Polska jest, bo jest to ojczyzna Jana Pawła II” – mówi s. Jadwiga Wyrozumska. 
 
Mszy Świętej na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Zdzisław Grochal, proboszcz par. św. Elżbiety w Cieszynie, a koncelebrował poprzedni proboszcz ks. Andrzej Rdest. 
 
 
„Gościmy w naszej Ojczyźnie tych, którzy przez Misterium Męki Pańskiej, przez Pasje przedstawiane w różnych miejscach Europy, są w Polsce – mówił w kazaniu ks. proboszcz Zdzisław Grochal – Ci, którzy przedstawiają Mękę Pańską i ci, którzy w niej uczestniczą to wiedzą, że to nie tylko sam teatr, nie tylko przedstawienie, ale to rzeczywistość, to uobecnienie. I nie zatrzymują się tylko na męce i krzyżu, i grobie Jezusa, ale ufam, że tak jak Zespół teatru przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie, ukazują także epizod zmartwychwstania Pana”.