logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Upamiętniono 79. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Kolbego
 


79 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznicę tego wydarzenia upamiętniono w Miejscu Pamięci.

 

Tegoroczne obchody męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz przebiegły inaczej niż w poprzednich latach. W związku z panującą pandemią koronawirusa, nie odbyły się piesze pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Decyzją ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Eucharystia ku czci Świętego została odprawiona równocześnie w trzech różnych świątyniach – w kościele franciszkanów w Harmężach, w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu.

 

– Od zakończenia wojny 75 lat temu nastąpiło w Europie Pojednanie, Jedność i Pokój, zwłaszcza między Polską a Niemcami. Ale Jedność i Pokój są zawsze kruchą i ciągłą misją. Czujemy to w tym roku. Unia Europejska właśnie przez to przechodzi ostateczny test. W krajach europejskich ma miejsce wiele nowych nacjonalizmów, rosną napięcia między narodami. Czujemy, że osiągnięcia Jedności i Pokoju są zagrożone, a my musimy je chronić z całych sił. Maksymilian Kolbe może nam w tym pomóc. Dlatego tak ważne jest, aby świętować to w tym roku – powiedział Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu.

 

Po uroczystych mszach trzy delegacje udały się do Miejsca Pamięci, aby złożyć kwiaty pod Ścianą Straceń i w celi śmierci św. Maksymiliana. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również przy celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana.

 

Bartosz Bartyzel, Biuro Prasowe, Muzeum Auschwitz
franciszkanie.pl