logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Upoważnienie do udzielania Komunii świętej
materiał własny
 


Upoważnienie do udzielania Komunii świętej

Kto może pozwolić osobom świeckim i zakonnym do rozdawania Komunii świętej?

Ordynariusz diecezji (biskup miejscowy) lub upoważniony przez niego kapłan mogą wyznaczyć wyraźnie i imiennie odpowiednio przygotowaną osobę świecką lub zakonną do rozdawania wiernym Komunii świętej. Przy wyborze osoby biskup miejscowy możliwie uwzględnia następującą kolejność: lektor, alumn Wyższego Seminarium Duchownego, zakonnik, zakonnica, katecheta, zwyczajny wierny.

Ordynariusz miejsca może również powierzyć kapłanom władzę wyznaczania nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Wówczas upoważniony kapłan może jednorazowo, w przypadku konieczności, wybrać odpowiednią osobę i zlecić jej udzielanie Komunii. Kapłan nieupoważniony przez biskupa nie może powierzyć tego zadania nawet w przypadku konieczności.

W zakonach męskich i żeńskich biskup może przyznać prawo udzielania Komunii przełożonemu lub przełożonej albo ich zastępcom. Mogą oni zanosić ją także chorym, którzy przebywają w obrębie domu zakonnego.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Jan Paweł II odbył wiele pielgrzymek zagranicznych. W moim gronie są osoby, które bardzo krytycznie patrzą na tę działalność papieża. Jaki zatem cel przyświeca w podejmowaniu tak kosztownych podróży?
 
Łukasz Wojciechowski
Te najbardziej wymyślne skrywał chyba kuferek Sanderusa, jednej z postaci Sienkiewiczowskich „Krzyżaków”. Było to choćby małe kopytko osiołka, na którym odbyła się ucieczka do Egiptu, pióro ze skrzydeł archanioła Gabriela, szczebel z drabiny Jakubowej czy krople potu św. Jerzego, które wylał walcząc ze smokiem. Czym są relikwie? Od kiedy zaczął rozwijać się ich kult i co było tego powodem?...
 
ks. Andrzej Trojanowski TChr.
Św. Pascal Baylon, zanim został świętym, chodził od klasztoru do klasztoru, pragnąc zostać mnichem. Nigdzie go nie chciano z powodu jego wyjątkowego braku urody i dziwacznego odzienia. W końcu jednak znalazł wspólnotę, w której został bratem zakonnym. Nade wszystko ukochał adorację: w dzień zajmował się prostymi posługami, a wieczory i noce spędzał przed tabernakulum. Zmarł 17 czerwca 1592 r. podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS