logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczysta promocja kapelanów wojskowych i 4. rocznica konsekracji biskupa polowego
 


Kurs księży na czas „W”, czyli na wypadek wybuchu wojny, odbył się jednocześnie w trzech miejscach w kraju: Dęblinie, Gdyni i Wrocławiu. Księża z terenu całej Polski mieli możliwość doskonalenia teoretycznego i praktycznego w zakresie znajomości i funkcjonowania sił zbrojnych na terenie kraju, jak i w strukturach NATO. Zajęcia odbywały się od końca maja do 11 lipca br., po czym duchowni odbyli dwu tygodniową praktykę w wojskowych parafiach na terenie całego kraju i zakończyli kurs egzaminem. Był to pierwszy tego typu po II wojnie światowej kurs dla kapłanów, którzy w sytuacjach zagrożenia mogą być powoływani do pełnienia służby kapelańskiej w Wojsku Polskim. Jego uwieńczeniem będzie uroczysta promocja księży kapelanów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

29 października odbędą się także uroczystości z okazji 4. rocznicy konsekracji biskupa polowego Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr. hab. Tadeusza Płoskiego i jego ingresu do katedry polowej WP.
Podczas Mszy św. dziękczynnej o godz. 11.00, koncelebrowanej w katedrze przez biskupów oraz księży kapelanów, kazanie wygłosi metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.

Jan Paweł II mianował ks. Tadeusza Płoskiego biskupem polowym Wojska Polskiego 16 października 2004 roku. Uroczystość konsekracji biskupiej wraz z ingresem do katedry polowej odbyła się 30 października 2004 r. Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, a współkonsekratorami abp Sławoj Leszek Głódź, pełniący do tego roku funkcję biskupa polowego, oraz abp Edmund Piszcz.

Biskup Tadeusz Płoski 8 listopada 2004 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nominację na stopień generała brygady, zaś 31 marca 2006 roku na stopień generała dywizji Wojska Polskiego. W 2005 roku Prezes Rady Ministrów RP powołał biskupa Płoskiego w skład Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Na podstawie publikacji „Duszpasterstwo w Wojsku Polskim. Studium prawne z uwzględnieniem praw człowieka i prawa humanitarnego” 11 grudnia 2007 r. bp Płoski uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2008 roku został mianowany profesorem UMW.

Podczas 337. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 19 października 2006 roku, bp Płoski został wybrany członkiem Rady Prawnej Episkopatu Polski. W Episkopacie Polski pełni też funkcję krajowego duszpasterza kombatantów i delegata KEP ds. służby celnej i duszpasterstwa policji. Jest również delegatem Episkopatu ds. harcerzy i w związku z tą funkcją członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Dotychczas ukazały się drukiem trzy tomy nauczania pasterskiego Biskupa Polowego Tadeusza Płoskiego: „Zostań z nami, Panie. Nauczanie pasterskie Biskupa Polowego Wojska Polskiego 30 X 2004 – 4 VI 2006”; „Trwajcie mocni w wierze. Nauczanie pasterskie Biskupa Polowego Wojska Polskiego 4 VI 2006 – 22 IV 2007” i „Miłosierdzie Boże trwa na wieki. Nauczanie pasterskie Biskupa Polowego Wojska Polskiego 24 IV – 31 XII 2007”.

Biskup Płoski otrzymał wiele odznak państwowych, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, oraz wielu instytucji wojskowych, kombatanckich i zagranicznych. 8 maja 2006 roku Biskup Polowy otrzymał Order św. Stanisława.

(Ks. płk Zbigniew Kępa/ md © Biuro Prasowe KEP 2008)