logo
Piątek, 10 maja 2024 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W Krakowie zakonnicy doskonalili formę przekazu Ewangelii
 


W Krakowie dobiegły końca dwudniowe warsztaty dla rekolekcjonistów i misjonarzy ludowych. Wzięło w nich udział 50 zakonników z 20 zgromadzeń zakonnych. Szkolenie zorganizowali redemptoryści pod patronatem Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Uczestnicy szkolenia szukali nowych sposobów docierania do młodzieży. Z pomocą przyszli zaproszeni: psycholog, pedagog, katecheta i homileta.

Dr Ewa Gurba z UJ i Ignatianum przedstawiła psychologiczny portret gimnazjalisty. Zasady pedagogicznego podejścia do młodzieży dorastającej ukazał ks. dr Marek Dziewięcki z UKSW. Zaś doświadczeniem nauczyciela ze szkoły gimnazjalnej i rekolekcjonisty prowadzącego rekolekcje dla młodzieży podzielił się ks. dr Antoni Balcerzak SDB z Gimnazjum w Bydgoszczy i WSKSiM z Torunia.

Zdaniem prowincjała polskich redemptorystów, a zarazem przewodniczącego Komisji Apostolstwa przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich o. dra Zdzisława Klafki niewątpliwie "najważniejsza jest osobowość rekolekcjonisty - pełna życzliwości, wyrozumiałości i zainteresowania sprawami młodzieży".

W rozmowach z nami uczestnicy trzecich warsztatów doceniali ich wymiar praktyczny. "W czterech grupach dwunastoosobowych przygotowywaliśmy po trzy konspekty nauk rekolekcyjnych dla gimnazjalistów z wykorzystaniem mediów - rzutnika, laptopa, plakatu, muzyki. Następnie przedstawialiśmy swoje projekty na forum publicznym i poddawaliśmy je ocenie" - opowiadali zakonnicy. W sumie 12 konspektów.

"Kiedy w Wielkim Poście zjawicie się w parafii, możecie wtedy powiedzieć, <<który zestaw rekolekcji ksiądz proboszcz sobie życzy>>" - żartował o. prof. dr hab. Ryszard Hajduk z UWM w Olsztynie.

Rekolekcjonista z dużym stażem ze zgromadzenia pallotynów powiedział, że od wielu lat jeździ na różnego rodzaju zjazdy kaznodziejów i wciąż czegoś się uczy. "Te warsztaty dały mi najwięcej. Nie mogę już doczekać się następnych" - skomentował.

Redemptorysta o. Sylwester Cabała zwrócił uwagę na fakt że "tego typu spotkania służą nie tylko teologicznemu pogłębieniu zagadnień koniecznych dla misjonarzy i rekolekcjonistów, ale nadto pogłębieniu wzajemnej komunii między charyzmatami zakonnymi".

"W czasie tych spotkań szukają oni również lepszych sposobów wzajemnej współpracy między zakonami w Polsce na polu misji i rekolekcji" - dodał.

W tym samym duchu wypowiadał się saletyn. Powiedział nam, że "warsztaty te pokazały, iż przedstawiciele różnych zgromadzeń potrafią ze sobą współpracować, dzielić się własnymi pomysłami, wzajemnie się inspirować".

Na zakończenie warsztatów przyjechał przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce o. Kazimierz Malinowski. Wyraził wdzięczność ojcom redemptorystom za organizację szkolenia i radość, że dwudniowe spotkanie służyło szukaniu sposobów na to, aby "forma przekazu wiary, Ewangelii była owocna i skuteczna".

Życzył zakonnikom, aby ich język w spotkaniu z młodym człowiekiem "nie był barierą, ale bramą".

jms