logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W obronie życia
 


Modlitwa w intencji Ojczyzny i obrony życia ludzkiego od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci miała miejsce w poniedziałek, 3 października na Jasnej Górze. Mszy św. odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 
 
„Jesteśmy na co dzień świadkami, że przedstawiciele parlamentów świata, Europy i Polski, wspomagające ich środki społecznego przekazu, zdają się mieć pewność władzy nad sumieniami ludzkimi, ale bez odniesienia do Boga – podkreślił w homilii abp Wacław Depo – I w ten sposób nasza tożsamość chrześcijańska jest ukazywana jako fanatyczna, pełna agresji, mowy nienawiści, i to wszystko w imię wolności indywidualnego sumienia; czyli każdy z nas ma być Bogiem? I decydować o przekraczaniu wszelkich granic dobra i zła, prawdy i kłamstwa, życia i śmierci, każdy?”. 
 
„Bardzo można często usłyszeć: jakie Kościół ma prawo, by mieszać się w prywatne życie ludzi? Trzeba w imię wyższości głosu i woli Boga odpowiedzieć – Kościół nie jest jakimś lobby kulturowym zamierzchłego czasu, które rozpowszechnia jakąś ideologię. Nie jest klubem towarzyskim, gdzie się przegłosowuje pewne prawdy, ale jest wspólnotą ludzi ustanowioną przez Boga, która od Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego bierze początek” – wskazał arcybiskup. 
 
„I trzeba się zapytać – mówił dalej – Czy mam być obojętnym wobec utraty prawdziwej wolności i kierowania się człowieka ku odrzuceniu na wieki? Nie. To w imię tej samej wyższości woli Boga, trzeba nam rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń, sprzeciwiających się ewangelii życia, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a ponadto godności, tak, godności kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej” – podkreślił kaznodzieja. 
 
W dalszym rozważaniu nawiązał do słów prof. Roberto de Matei, autora książki „Dyktatura Relatywizmu”, który pisał o marszu w kierunku totalitaryzmu. „Marsz ten rozkłada on na trzy etapy. Pierwszym etapem jest negacja istnienia prawa do prawdy obiektywnej, czyli nie ma takiej, każdy ma swoją. Konsekwencją tego jest zrównanie dobra i zła czyli grzechu i cnoty. Drugi etap, który przetacza się również przez polskie ulice, to jest instytucjonalizacja dewiacji moralnych objawiająca się w przemianie prywatnej niegodziwości w publiczną cnotę, czyli przyznanie się publiczne do grzechu, do zła ma być cnotą? I dobrem? I trzeci etap, na który zwraca uwagę pan profesor, to wprowadzenie prawnej karalności dobra, w tym także publicznego odwołania się do wiary, czyli to, że się przyznasz do wiary, ma być karalne” – tłumaczył abp Depo. 
 
„Młodzież francuska dziwiła się w czasie Światowych Dni Młodzieży, że w ogóle w Polsce można nosić krzyż na zewnątrz, bo u nich tego już nie ma” – dodał ze smutkiem kaznodzieja. 
 
Na zakończenie zacytował Rosę Alberoni, włoską pisarkę, autorkę książki „Wygnać Chrystusa”: „Nadeszła chwila dla wierzących, by podnieść głowę, by przemówić, by ujawnić przemoc i kłamstwo, bezprawie i niebezpieczeństwa, by bronić wartości chrześcijańskich stosując je w praktyce życia, uświęcając je w gestach, ponieważ tylko w ten sposób można stawić czoło innym, gotowym do walki i pozbawionym wątpliwości cywilizacjom muzułmańskiej i chińskiej oraz wierze ateistycznej, która pojawia się wewnątrz naszego świata w masce obrońcy rozumu. Należy odbudować naszą chrześcijańską tożsamość, a potem czuwać, bo nikomu nie służy brak twarzy, ani ateistom, ani wierzącym”. 
 
 
Słowo powitania wygłosił o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. „Drodzy bracia i siostry, jesteśmy tu na Jasnej Górze, przy Maryi, razem z Nią, żeby pokornie prosić naszego Pana, Pana Życia, byśmy byli świadkami życia, i żeby mógł być w naszej ojczyźnie kolejny znak tego zwycięstwa życia nad śmiercią” – powiedział. 
 
„Chcemy pokornie modlić się, by świadectwo życia zwyciężyło to, co jest przejawem śmierci w naszej ojczyźnie – podkreślił o. Tabulski – Jesteśmy tutaj, żeby dać również wyraz wobec Matki Bożej, że chcemy być wierni przymierzu zawartemu w Jasnogórskich Ślubach Narodu”. 
 
Definitor generalny Zakonu Paulinów mówił dalej: „Modliliśmy się tutaj 8 grudnia ubiegłego roku razem z ks. abpem Wacławem i inicjatorami ruchów obrony życia, aby ta nowa ustawa obywatelska, która będzie totalnie bronić życie, mogła wejść w życie, widzimy, że nie jest to łatwe”. Na zakończenie prosił Matkę Bożą, żeby ochroniła „tych, którzy podejmują walkę o obronę życia w naszej ojczyźnie, żeby wytrwali”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com