logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia
 


Na Jasnej Górze rozpoczął się kolejny cykl spotkań poświęcony przygotowaniom do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Tym razem tematyka rozważań dotyczy Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Ojczyźnie i świecie współczesnym.

 

Inauguracyjne spotkanie miało miejsce w jasnogórskiej Sali Papieskiej w środę, 27 stycznia. Wśród zaproszonych gości obecny był bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej, który na spotkaniu mówił o istocie Aktu Milenijnego: „Ten Milenijny Akt został złożony na Jasnej Górze, w Gnieźnie, w Krakowie u św. Stanisława Biskupa oraz w wielu innych miejscach. Tego aktu dokonali pasterze Kościoła, ówczesny Episkopat Polski, jako reprezentant i głowa Kościoła w Polsce. Akt Milenijny miał bardzo konkretny cel, i był złożony w konkretnej intencji – za wolność Kościoła Chrystusowego na Świecie i w Polsce” – mówił bp Andrzej Przybylski.

 

Mówiąc o Wielkim Prymasie Tysiąclecia, historii Jasnej Góry XX w. oraz o kulcie Matki Bożej, nie sposób mówić o „szufladkowaniu” tych Ikon Kościoła, gdyż, jak mówił generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, wszystkie wielkie akty zawierzenia miały swoje źródło w modlitwie.

 

„Chcemy uczyć się od kard. Wyszyńskiego, aby nasze życie było jednością, i nie było podziału na to, co Boskie, i co z tego świata. To dziedzictwo, które jest nam w tej chwili zadane, to wielki depozyt, który zostawił kard. Wyszyński. Nie tylko po to, aby pozostał jako pamiątka historyczna, ale jako program duszpasterski, zarówno Kościoła w Polsce, jak i Kościoła Powszechnego” – powiedział do zgromadzonych o. Arnold Chrapkowski.

Na inauguracyjnym spotkaniu głos zabrała także Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadek życia i posługi kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

„Z tekstów Prymasa, jakie bardzo dobrze pamiętam, to jego wypowiedź po Soborze. Powiedział, że w dzieciństwie bardzo trudno było mu nauczyć się definicji Kościoła. Nauczył się jej, ale nie powiedziano mu, że w Kościele jest Chrystus. Dla ks. Prymasa Kościół był właśnie Chrystusem żyjącym w ludziach” – tłumaczyła Anna Rastawicka.

 

Organizatorami spotkań, które będą się odbywały 27. dnia każdego miesiąca, są: Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Grzegorzem Prusem, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

 

W tym roku mija 55. rocznica Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Miłości Matce Bożej za wolność Kościoła w Ojczyźnie i świecie współczesnym. Dokonał tego Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego 3 maja 1966 roku. Papież Paweł VI nazwał ten czyn aktem religijnym najwyższej rangi, a św. Jan Paweł II, jako pierwszy papież pielgrzym, potwierdził go na Jasnej Górze podczas swej pierwszej wizyty apostolskiej w Polsce.


jasnagora.com