logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W sobotę Światowy Dzień Chorego. W parafiach będą celebrowane Msze święte w intencji chorych
 


Co roku, 11 lutego, w całym Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Tego dnia metropolita warszawski będzie celebrował Eucharystię w hospicjum oraz spotka się z chorymi i personelem placówki. Ponadto, w kościołach będą sprawowane Msze święte z obrzędem namaszczenia chorych.

 

Kard. Kazimierz Nycz w sobotę o godz. 10:00 będzie celebrował Mszę świętą w hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Po niej metropolita warszawski spotka się z chorymi i personelem placówki.

 

Ponadto, tego dnia w kościołach będą sprawowane Msze święte z obrzędem namaszczenia chorych m.in. o godz. 7:00, 7:30 i 9:00 w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie oraz o godz. 12:00 w parafii Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie. W archikatedrze warszawskiej o godz. 9:30 odbędzie się różaniec w intencji chorych, a o godz. 10:00 Msza święta w intencji chorych i ich opiekunów. Natomiast w parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie, jak co miesiąc, o godz. 9:30 będzie celebrowana Eucharystia w intencji chorych z nabożeństwem do Matki Bożej z Luján.

 

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego jest „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”. W orędziu na ten dzień papież przypomniał, że „choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia”, ale „może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie”.

 

„Nigdy nie jesteśmy gotowi na chorobę. A często nawet do przyznawania się, że jesteśmy coraz starsi. Boimy się bezbronności, a wszechobecna kultura rynkowa popycha nas do tego, by jej zaprzeczać. Dla kruchości nie ma miejsca. A zło, wdzierając się w nasze życie i atakując nas, powala nas nieprzytomnych na ziemię. Może się więc zdarzyć, że inni nas opuszczą, albo że wydaje nam się, iż musimy ich porzucić, aby nie czuć wobec nich ciężaru. Tak zaczyna się samotność i zatruwa nas gorzkie poczucie niesprawiedliwości, dla której nawet Niebo zdaje się zamykać. Rzeczywiście, trudno nam trwać w pokoju z Bogiem, gdy niszczy się nasze relacje z innymi i z samymi sobą. Dlatego tak ważne jest, także w odniesieniu do choroby, aby cały Kościół skonfrontował się z ewangelicznym przykładem dobrego Samarytanina, aby stać się wartościowym „szpitalem polowym”: jego misja bowiem, zwłaszcza w okolicznościach historycznych, które przeżywamy, wyraża się w sprawowaniu opieki” – napisał papież Franciszek w orędziu na 31. Światowy Dzień Chorego.

 

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 roku papież Jan Paweł II. Co roku jest obchodzony w całym Kościele 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

 

fot. Wojciech Łączyński
archwwa.pl