logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wadowice: uroczystości w setną rocznicę śmierci św. Rafała Kalinowskiego
 


Dnia 15 listopada dokładnie w setną rocznicę śmierci  św. Rafała Kalinowskiego w sanktuarium św. Józefa w  Wadowicach spotkała się rodzina karmelitańska pod przewodnictwem generała karmelitów bosych o. Alojzego Aróstegui Gamboa OCD.

Przybyło ponad 70 kapłanów, 100-osobowa pielgrzymka autokarowa z Wilna, miejsca urodzin św. Rafała, z ks. Dariuszem Stańczykiem i młodzieżą, która brała udział w konkursie na Litwie o św. Rafale Kalinowskim oraz 50-osobowa pielgrzymka z Poznania.

Do południa odbyła się tam uroczysta sesja Rady Plenarnej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych wraz z Radą Prowincjalną Prowincji Warszawskiej.  Została ona poświęcona kwestiom misyjnym: "Jak rozbudzić ducha misyjnego wśród braci i jak przygotować się do misji?" "Ponad czterystu letnią obecność Karmelitów Bosych na ziemiach polskich zawdzięczamy duchowi misyjnemu pierwszych zakonników, którzy przybyli do nas, aby z podziwu godną żarliwością zaszczepić tutaj winnicę Karmelu - pisze o. prowincjał Albert St. Wach w liście zwołującym Radę. Dlatego, wpatrzeni w ich przykład, współcześni polscy karmelici bosi pragną ożywić w sobie owego ducha, by innym nieść bogactwo Karmelu. Dodatkowym motywem podjęcia tej tematyki są wielkie misyjne pragnienia, jakie w swoim sercu nosił odnowiciel Karmelu polskiego – św. Rafał Kalinowski. Chociaż sam nie mógł zrealizować tych pragnień, pozostawił je nam w swym duchowym testamencie”. Zastanawiano się nad fundacją na Śląsku. W przyszłym roku w kwietniu odbędą się kapituły prowincjalne obu polskich prowincji zakonnych. 

Podczas jubileuszowej Mszy św., której przewodniczył  przełożony generalny Zakonu Karmelitów Bosych o. Alojzy Aróstegui Gamboa OCD, przedstawiciele ogólnopolskiej rodziny kolejarskiej na czele z krajowym duszpasterzem kolejarzy ks. Eugeniuszem Zarębskim i prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Józefem Dąbrowskim otrzymali relikwie św. Rafała Kalinowskiego. Poświęcona została także ikona św. Rafała, namalowana w powstającej przy wadowickim klasztorze Karmelitańskiej Szkole Ikon, a która zawiśnie w kaplicy Karmelitańskiego Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego „Na Górce” im. Jana Pawła Wielkiego w Wadowicach. Obecni byli obaj prowincjałowie warszawski i krakowski o. Marian Stankiewicz OCD i o. Albert Wach OCD wraz z radnymi, przełożonymi klasztorów z Polski, Ukrainy, Słowacji i Niemiec, współbraćmi i delegacjami licznych żeńskich zgromadzeń karmelitańskich oraz laikatu karmelitańskiego. Nie zabrakło również delegacji sąsiednich prowincji austriackiej z o. Michałem Obermayr i węgierskiej z o. Albertem Kovacs i Michałem Sipos jak i o. Manuela Martin De la Sierra z prow.Aragon- Walencja oraz prowincjałów lub delegatów polskich instytutów zakonnych chrystusowców, redemptorystów, albertynów, czy bernardynów, jak i wadowickich duszpasterzy, ks. inf. Jakuba Gila i ks.prał. Tadeusza Kasperka oraz władz miasta na czele z  burmistrzem Ewą Filipiak i przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Szczurem.  Ojciec generał w homilii ukazał św. Rafała jako tego, który idealnie połączył kontemplację z apostolstwem i jest dla nas wzorem świętości.

W tym dniu w Wadowicach można było otrzymać okolicznościowy stempel pocztowy i kartki pocztowe ze św. Rafałem Kalinowskim. Wielu wiernych nawiedziło celę zakonną, w której żył, pracował i umarł św. Rafał Kalinowski. Papieski pociąg dostosował swój rozkład do liturgii u karmelitów. Obecnych było kilka poczt sztandarowych i oficjalnych delegacji. Powitania dokonał następca św. Rafała przeor o. Włodzimierz Tochmański OCD, ukazując św. Rafała jako patrona wielu grup społecznych: inżynierów, kolejarzy, wojskowych, sybiraków i uczestników Golgoty Wschodu, więźniów, polskich emigrantów na Zachodzie, jako patrona wychowawców, świeckich apostołów, świeckich katechetów, wreszcie patrona zakonników i kapłanów oraz członków Karmelu. Podziękowania złożył o. Albert Wach OCD.

Natomiast przed Eucharystią w kościele będzie miał miejsce spektakl Teatru Hagiograf z Krakowa im. św. Teresy z Lisieux w opracowaniu Izy Drobotowicz Orkisz pt. "Dotykać Boga żywego" poświęcony św. Rafałowi Kalinowskiemu, opracowany na podstawie jego listów i konferencji. 

 
Dnia 20 listopada w kalendarzu Kościoła przypada dzień wspomnienia liturgicznego św. Rafała Kalinowskiego.

Uroczystości, kończące Dni Odpustowe św. Rafała Kalinowskiego (więcej: http://www.swietyjozef.pl/Aktualnosci-Odpust_100_lecie) w Wadowicach, odbędą się o godz. 17.00 pod przewodnictwem ks. abpa Edwarda Nowaka z Rzymu, byłego sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, zasłużonego dla gloryfikacji św. Rafała.