logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej
 


W Wielki Czwartek Kościół rozpoczął Święte Triduum Paschalne – celebrację tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To właśnie w Wielki Czwartek wspomina się pamiątkę ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W tym dniu swoje szczególne święto przeżywają kapłani.

 

Na Jasnej Górze Msza św. Wieczerzy Pańskiej odprawiona została w bazylice o godz. 18.00. Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, a koncelebrowali ojcowie konwentu jasnogórskiego na czele z o. Michałem Lukoszkiem, wikariuszem generalnym Zakonu Paulinów i o. Samuelem Pacholskim, przeorem Jasnej Góry.

 

„W Wielki Czwartek dziękujemy Bogu za dar Jego obecności w Najświętszym Sakramencie, za to, że każdego dnia możemy Boga przyjmować do swojego serca, dziękujemy za to, że możemy w pokorze adorować Najświętszy Sakrament i za to, że my, kapłani, każdego dnia możemy Najświętszą Ofiarę sprawować” – powiedział o. Arnold Chrapkowski rozpoczynając Eucharystię.

 

„Już po raz drugi przychodzi nam przeżywać Wielki Czwartek w innych warunkach. Niby to samo wydarzenie, a jakże inaczej przeżywane – zauważył w homilii o. Chrapkowski - Pandemia i zewnętrzne ograniczenia wprowadzone ze względu na ochronę życia i zdrowia każdego z nas, nie pozwalają na pełne wspólnotowe przeżywanie pięknej i uroczystej liturgii, niosącej ze sobą spotkanie z żyjącym Panem, i przeżyte we wspólnocie wiary. Tej wspólnoty wiary żywego Kościoła brakuje wielu spośród nas. Czujemy, że coś z naszego życia zostało wydarte. Brakuje, bo przecież wiemy, że dobrze przeżywana Eucharystia nie przemienia człowieka indywidualnie, ale tworzy wspólnotę ludzi żyjących wiarą. Nie przeżywamy dobrze tego sakramentu, jeśli on nie zmienia moich relacji z drugim człowiekiem. Eucharystia buduje wspólnotę. Dobrze przeżywana Eucharystia zmienia moje relacje z ludźmi, bo łączy nas Chrystus. Eucharystia to życie wspólnoty Kościoła, to centrum kapłańskiej posługi, to moje i twoje życie. Brakuje nam tej wspólnoty eucharystycznej. Jednak ten brak winien być dla nas powodem do jeszcze większej miłości Boga i tęsknoty za pełnym z Nim spotkaniem we wspólnocie żywego Kościoła. Ten brak to nasza rana. Głęboka rana. Ale jak mówił papież Franciszek: Bóg jest z nami w każdej ranie, w każdym lęku. Żadne zło, żaden grzech nie ma ostatniego słowa”.

 

„Ten trudny czas próby wiary, czas wielu ran budzi w nas wiele pytań, na które po ludzku nie znajdujemy odpowiedzi. Czy ograniczenia i puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa? Czy niemożność udziału we Mszy św. i przyjęcia komunii świętej jest przejawem Bożej pedagogiki? A może uderzeniem w podstawy naszej wiary? Ile takich pytań rodzi się w naszych umysłach?” – zastanawiał się generał Zakonu.

 

„Dla jednych niełatwy czas pandemii jest czasem zbliżenia się do Boga, dla innych jest pretekstem do tego, by Boga i Kościół zostawić poza swoim życiem. I człowiek szuka wytłumaczenia: bo Bóg ogranicza moją wolność, bo w Kościele jest grzech, bo mamy już XXI wiek a nie średniowiecze. A Bóg do każdego człowieka, wiary i niewiary, mówi: Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata – przypomniał o. Chrapkowski - Te słowa szczególnego znaczenia nabierają teraz, kiedy jesteśmy świadkami wydarzeń z Wieczernika. Nabierają one także wyjątkowej mocy w kontekście czasu i wydarzeń, które przyszło nam przeżywać. Trzeba nam wszystkim nadziei i ufności, że trudne i bolesne doświadczenie pandemii, konfliktów i napięć wspólnie przezwyciężymy”.

 

W tym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych, nie dokonano tradycyjnego obrzędu obmycia nóg, który stanowił pamiątkę posługi apostołom przez Chrystusa w Wieczerniku.

 

Na zakończenie Eucharystii, przy wtórze trzaskającej kołatki, Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do Ołtarza Wystawienia, zwanego Ciemnicą, który w tym roku mieści się w Kaplicy Matki Bożej. Procesji towarzyszył śpiew pieśni 'Sław, języku, tajemnicę', której autorstwo przypisuje się św. Tomaszowi z Akwinu. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ołtarzu Wystawienia trwała do godz. 22.00.

Oprawę liturgii przygotowała Schola liturgiczna 'Domine Jesu'.

 

Msza św. Wieczerzy Pańskiej z Jasnej Góry transmitowana była na antenie TVP1. Tam również transmitowane będą: liturgia Wielkiego Piątku oraz Wigilia Paschalna.

Transmisje wszystkich liturgii z Jasnej Góry dostępne są również na jasnogórskim kanale YouTube.

Wielki Czwartek na Jasnej Górze - zobacz: www.jasnagora.com

Transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej z Jasnej Góry na kanale YouTube Jasnej Góry: www.youtube.com

 

Rano, o godz. 9.00 w bazylice jasnogórskiej została odprawiona Liturgia Godzin - nabożeństwu przewodniczył o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry.

 

Po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej na Jasnej Górze Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ołtarza Wystawienia.

 

„W tym roku tradycyjna Ciemnica jest stworzona w miejscu wyjątkowym - mówi jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski - Wszystko po to, aby przy Chrystusie pojmanym i cierpiącym mogli trwać także duchowi pielgrzymi, korzystający z przekazu medialnego”.

 

„Ołtarz jest bardzo skromny, bo jest tylko jeden obraz i dwa cytaty z psalmów i aklamacji: ‘Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Jezus jest ze mną’, i ‘Panie, Ty nas wybawiłeś przez krzyż i zmartwychwstanie swoje, Ty jesteś Zbawicielem świata’. Ze względu na transmisje wyjątkowo Ciemnica jest zrobiona przy ołtarzu Matki Bożej, i możemy patrzeć na wizerunek naszej Matki i Królowej, i jednocześnie możemy adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie ukrytym w tabernakulum”.

 

Adoracja Jezusa w Ołtarzu Wystawienia na Jasnej Górze w Wielki Czwartek trwała, z zachowaniem wszystkich obostrzeń sanitarnych, do godziny 22. Dziś, w Wielki Piątek rozpoczęła się o godz. 6.00 i potrwa do Liturgii Męki Pańskiej o godz. 18.00.

 

www.jasnagora.com