logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wielki Odpust Kalwaryjski
 


Gościem specjalnym tegorocznego Wielkiego Odpustu w Kalwarii Pacławskiej był wielki czciciel św. Maksymiliana Marii Kolbego, abp Ludwig Schick, metropolita Bambergu, który od kilkunastu lat, rokrocznie nawiedza celę śmierci Męczennika Auschwitz.

 

„Rok Pański 2022 dla czcicieli św. Maksymiliana jest niezwykle istotny. Jest to czas ważnych rocznic. 105 lat temu franciszkanin założył Rycerstwo Niepokalanej; 100 lat temu wydał pierwszy numer „Rycerza Niepokalanej”; 95 lat temu założył klasztor-wydawnictwo Niepokalanów; a 40 lat temu został kanonizowany przez Jana Pawła II” – tłumaczy zaproszenie niemieckiego hierarchy na odpust minister prowincjalny o. Marian Gołąb.

 

Abp Schick wyznał publicznie, że św. Maksymilian inspiruje go w pełnieniu urzędu biskupa Kościoła katolickiego.

Zdaniem pasterza Męczennik niemieckiego obozu zagłady jest „inicjatorem pojednania polsko-niemieckiego i jest jego inspiratorem do dziś”. „Po straszliwym nazistowskim terrorze w Polsce i straszliwej wojnie światowej, po przesiedleniach i przymusowych wysiedleniach, pierwszym zbliżeniem biskupów niemieckich i polskich na Soborze Watykańskim II była wspólna prośba do papieża Pawła VI, aby ogłosić Maksymiliana Kolbego błogosławionym” – przypomniał.

 

Kaznodzieja zwrócił uwagę słuchającym na fakt, że na początku wojny o. Kolbe w Niepokalanowie dał dach nad głową prześladowanym Polakom i Żydom. I przy tej okazji metropolita podziękował Polakom, że ponad 80 lat później za przykładem Świętego wpuścili do swoich domów uchodźców z Ukrainy.

 

Ksiądz arcybiskup powiedział także, że o. Kolbe dziś „stanowczo broniłby prawa do życia nienarodzonych dzieci przed aborcją i morderstwem w łanie matki. Podobnie protestowałby przeciwko eutanazji i asystowaniu przy samobójstwie osób starszych i chorych. Potępiłby również wojnę na Ukrainie i każdą wojnę, ponieważ giną ludzie”. Jednym słowem, dla abpa Schicka św. Maksymilian Kolbe jest dziś tak samo aktualny, jak dawniej.

 

Podobnie jak w latach poprzednich mszom świętym podczas odpustu przewodniczyli też metropolita przemyski abp Adam Szal i ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Marian Gołąb.

 

Tegorocznym kaznodzieją odpustowym był o. Andrzej Łaniecki z Legnicy. A dróżki poprowadzili: Pogrzebu Matki Bożej – o. Marcin Drąg z Krakowa; Pana Jezusa – o. Zbigniew Kubit z Przemyśla; i Pana Jezusa dla młodzieży – o. Arkadiusz Żelechowski z Krakowa.

 

Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa znalazły się również koncerty muzyczne, oratorium „Montefonia” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów z przesłaniem „szczęśliwi błogosławieni” oraz jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem o Czcigodnym Słudze Bożym Wenantym Katarzyńcu „Transformatio”.

 

Relacje z poszczególnych dni i wydarzeń można zobaczyć na stronie archidiecezjalnego Rada Fara https://przemyska.pl/radiofara/.

 

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, nazywane Jerozolimą Wschodu bądź Jasną Górą Podkarpacia, znajduje się w najbardziej na północ wysuniętej części Karpat Wschodnich na wysokości 465 m. Początki klasztoru i osady Kalwaria Pacławska sięgają XVII w.

 

Kościół zachował pierwotny barokowy styl z freskami najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa freskowego w Małopolsce Wschodniej, pochodzącego ze Lwowa, Stanisława Stroińskiego. Ołtarze z bogatą ornamentykę wywodzą się z warsztatu wybitnego rzeźbiarza lwowskiego Macieja Polejowskiego. Na uwagę zasługują także barokowe organy.

 

W świątyni znajduje się cudowny, łaskami słynący obraz Matki Bożej. Najpierw odbierał on cześć we franciszkańskim kościele w Kamieńcu Podolskim, przed którym modlili się między innymi królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, Książę Jeremi Wiśniowiecki oraz hetmani Stanisław Żółkiewski i Stefan Czarniecki. W księgach odnotowano ponad 50 cudów. W bazylice znajduje się też grób Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, do którego w ostatnim czasie pielgrzymuje niezliczona liczba wiernych.

 

Kalwaria to również Dróżki Pana Jezusa, Droga Krzyżowa, Dróżki Matki Bożej oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 42 kaplice rozsiane po wzgórzach służą do rozważania tajemnic Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej.

 

Kalwaria Pacławska przyciąga rzesze ludzi nie tylko ze względów religijnych i pobożnościach. Park krajobrazowy z rezerwatem przyrody w tym miejscu to dla wielu idealne miejsce do odpoczynku i regeneracji sił witalnych.

 

zyciezakonne.pl