logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wierni Tradycji Łacińskiej w dorocznej pielgrzymce
 


Wierni Tradycji Łacińskiej z całego kraju przeżywają swoją doroczną, 14. już pielgrzymkę na Jasną Górę. Tradiclaromontana 2019 trwa w dniach 22-23 listopada. W modlitwie biorą udział wierni i kapłani przywiązani do liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego z duszpasterstw, wspólnot, ruchów i instytucji związanych z tradycją łacińską, łącznie ponad tysiąc osób.

 

Intencją pielgrzymki jest rozwój wspólnot Tradycji Łacińskiej i tym samym jak najszersze rozlanie się skarbów Tradycji Kościoła na lud boży. Pielgrzymka Tradiclaromontana to najważniejsze wydarzenie o wymiarze krajowym w dorocznym kalendarzu tej wspólnoty, a sobotnia Msza święta główna pielgrzymki w bazylice jasnogórskiej stanowi jednocześnie największą w Polsce celebrację w tej formie rytu pod względem ilości uczestników.

Tradiclaromontana ma wymiar jednoczący wspólnotę wiernych przywiązanych do liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Obierając za fundament szczególne oddanie się pod opiekę Jasnogórskiej Bogarodzicy, wyrażone najpełniej w Akcie Zawierzenia Tradycji Łacińskiej, pielgrzymka buduje polską wspólnotę Tradycji Łacińskiej, umacnia ją i ożywia jej rozwój.

 

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki są: Msza św. celebrowana w piątek przed Cudownym Obrazem Matki Bożej oraz sobotnia solenna Msza św. o Krzyżu Świętym w bazylice jasnogórskiej. W programie pielgrzymki przewidziano także tradycyjne Msze ciche i recytowane oraz liczne nabożeństwa. W sobotę zostanie odprawiona specjalna Msza św. w intencji pielgrzymów duchowych. Oprócz wydarzeń liturgicznych zaplanowano również spotkanie formacyjne. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie zwyczajowo Akt Zawierzenia Tradycji Łacińskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła wspólnym wejściem do sanktuarium wszystkich przybyłych grup zorganizowanych oraz pielgrzymów indywidualnych. Wierni, idąc za krzyżem, udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie przy dźwiękach intrady królewskiej nastąpiło odsłonięcie wizerunku Bogarodzicy. Następnie zespół 'Jerycho' pod dyrekcją dra Bartosza Izbickiego odśpiewał uroczyście antyfonę „Pod Twoją obronę”. Zespół 'Jerycho' wykonał także części zmienne Mszy św., posługując się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego oraz improwizowaną polifonią.

 

Piątkowej Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył o. Krzysztof Stępowski CSsR z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej.

„Tradycyjna liturgia nie jest tak gładko dopasowana do naszej współczesnej mentalności - przyznał w homilii o. Krzysztof Stępowski - A my tak skutecznie wierzgamy i nadrywamy nasz rzymski kręgosłup. Dzisiejsza mentalność, powiedzmy to naszej Matce, jest taka lekka, zmysłowa, żeby tak wszystko przyswoić i skonsumować. Gdy czegoś nie rozumiem, to mogę to odrzucić, powiedzieć, że tego nie ma, mogę to wyśmiać, mogę zaprzeczyć, mogę się zbuntować. Misterium tej Mszy św. w starszej, łacińskiej formie, z punktu widzenia tej zewnętrzności, może być nieco trudniejsza w dostępie, bo ktoś powie: język łaciński, jakieś rozbudowane obrzędy, których już tak na co dzień nie mamy, bo jakoś tu jest tak inaczej, mogę być zakłopotany. Niesłusznie. Dzięki działaniu Bożego Ducha wciąż wiele serc w naszej współczesności odkrywa, przez dar tradycji, prawdę o Bogu, a więc i o sobie samym, ale zawsze w odniesieniu do Pana Boga, który w Jezusie Chrystusie jest naszym jedynym Zbawicielem i Odkupicielem. Nie może być inaczej”.

 

„Na ten rok, który jest przed nami, aż do następnego roku, gdy się spotkamy, co daj nam Panie Boże, naszym zadaniem jest nie uciekać od tego zacnego wysiłku poznawania i miłowania ducha tradycji. Podejmujmy ten wysiłek w naszych środowiskach, razem z naszymi kapłanami, pozwalając się kształtować Bożemu Duchowi promieniującemu na nas niczym nieugaszony płomień tradycyjną duchowością, w tej świętej, rzymskiej, katolickiej, dawnej liturgii” - prosił o. Krzysztof Stępowski.

Sobotnia solenna Msza św. o Krzyżu Świętym w bazylice jasnogórskiej, połączona z uroczystym śpiewem „Te Deum laudamus”, celebrowana była przez ks. Adama Kozaka, referenta diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej. Kazanie wygłosił ks. dr hab. Tadeusz Gacia, profesor KUL.

 

„Co byłoby ze światem, drodzy bracia i siostry, gdyby nie krzyż? – pytał podczas kazania ks. dr hab. Tadeusz Gacia - ‘A myśmy się chlubić powinni Krzyżem’. Co będzie z tym światem, jeżeli nie Krzyż? A Krzyż mówi o powadze i odpowiedzialności za życie własne i za świat. W opisie męki u św. Łukasza jeden z ukrzyżowanych złoczyńców kieruje wzrok na umierającego na krzyżu Chrystusa i w tym momencie zaczyna rozumieć swoją własną śmierć i prosi: Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swojego Królestwa. Drugi złoczyńca odwraca spojrzenia, a Jezus nie mówi do niego ani słowa. ‘Mrok i milczenie’ – napisał jeden z teologów – mrok i milczenie, które górują nad tą drugą śmiercią, przypominają nam, że śmierć może być także niestety początkiem śmierci wiecznej. Dlatego składamy dzisiaj, my tu zgromadzeni, my którzy chcemy się chlubić krzyżem Chrystusa, nasze osobiste grzechy i grzechy świata. (…) Spoglądamy na Krzyż, na którym zawisło Zbawienie świata”.

Sobotnią Mszę św. w bazylice uświetniła Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej pod dyrekcją dra Piotra Karwowskiego, oprawą muzyczną przywołując charakter wielkich katedralnych celebr. Za organami zasiadł Marcin Lauzer, organista bazyliki jasnogórskiej. Ponadto o oprawę muzyczną zadbali: uczestnicy Warsztatu Chorałowego w ramach spotkań Tradicamp oraz Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcją Marka Piątka.

Organizatorem pielgrzymki jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka.

 

Ryt trydencki to termin potoczny, używany dla określenia wersji rytu rzymskiego liturgii, obowiązującej w Kościele katolickim od czasów po soborze trydenckim (stąd nazwa 'trydencki'). Od czasu reform po Soborze Watykańskim II został on usunięty na dalszy plan przez nową wersję rytu rzymskiego. Zachował swoją ważność jako oboczna forma tegoż rytu (forma nadzwyczajna rytu rzymskiego). 7 lipca 2007 roku Papież Benedykt XVI w motu proprio Summorum Pontificum wyraził zgodę na odprawianie tradycyjnej mszy łacińskiej przez kapłanów obrządku rzymskiego bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o zgodę biskupa.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com