logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wietnamscy katolicy w Polsce
 


W imieniu Wspólnoty Katolików Wietnamskich w Warszawie z radością i dumą zawiadamiam wszystkich Wietnamczyków w Warszawie, że w dniach od 2 do 6 lipca 2005 r. – na zaproszenie Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia – przebywać będzie z wizytą duszpasterską Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Joseph Ngo Quang Kiet, Arcybiskup Metropolita Ha Noi. Jest to pierwsza wizyta tak wysokiej rangi dostojnika Kościoła katolickiego z Wietnamu. Ksiądz Arcybiskup przybywa przede wszystkim, by umocnić w wierze wietnamskich katolików, ale jednocześnie jest on wysokiej rangi przedstawicielem narodu wietnamskiego, któremu bliskie są problemy wszystkich Rodaków. Dlatego Jego duszpasterska wizyta jest ważna dla wszystkich Wietnamczyków w Polsce. W czasie swego pobytu spotka się przedstawicielami biskupów polskich, odwiedzi Areszt na Okęciu, zobaczy waszą pracę na Stadionie i w ASG, będzie obecny na rozpoczęciu wietnamskiego turnieju piłki nożnej. Odwiedzi też Wietnamczyków w Krakowie, a w Częstochowie będzie się modlił w intencjach swoich rodaków. Ufamy, że wizyta tak Dostojnego Gościa przyczyni się do umocnienia więzów braterstwa i współpracy Kościoła w Polsce i Wietnamie. Ksiądz Arcybiskup przybędzie do Polski po otrzymaniu z rąk Ojca Świętego paliusza – specjalnego znaku urzędu biskupiego. Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia i życzymy, by mógł pełnić swą biskupią posługę z pożytkiem dla Kościoła i całego narodu wietnamskiego.
Zwracam się do wszystkich Wietnamczyków z gorącym apelem, aby przyjęli Księdza Arcybiskupa z miłością i gościnnością, która się należy waszemu wielkiemu Rodakowi. 
 
W dniu 3 lipca o godzinie 14.00 Dostojny Gość odprawi w katedrze Św. Floriana na Pradze Mszę świętą w intencji o błogosławieństwo Boże i pomyślność dla wszystkich Wietnamczyków w Polsce. Na tę uroczystość zapraszam jak najserdeczniej wszystkich, którzy zechcą przez swą obecność pokazać solidarność niezależnie od religii. Niech wasza obecność będzie dla Polaków znakiem, że Wietnamczycy są tolerancyjni i szanują się nawzajem.  Zapraszam też za waszym pośrednictwem Waszych polskich przyjaciół.
 
ks. Edward Osiecki
duszpasterz katolików wietnamskich
 
***
 
Program wizyty Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Joseph Ngo Quang Kiet, Metropolity Hanoi w Polsce na zaproszenie Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Ordynariusza Warszawsko-Praskiego.
 
Sobota - 2 lipca 2005
18,45 – Powitanie na lotnisku Okęcie, spotkanie z liderami w Centrum Migranta, ul. Ostrobramska 98
 
Niedziela - 3 lipca
14.00 – Msza Święta ze wspólnotą katolików wietnamskich w Katedrze św. Floriana
16.30 – Rozpoczęcie Ligi Wietnamskiej na Błoniach koło Stadionu X Lecia
 
Poniedziałek - 4 lipca
9.00 – odwiedziny u Wietnamczyków na Stadionie
11.00 – Spotkanie w Sekretariacie Episkopatu Polski, Skwer Kard. Wyszyńskiego
15.00 – Odwiedziny Centrum Handlowego Wietnamczyków w Wólce Kosowskiej
18.00 – Przyjęcie na cześć Dostojnego Gościa w restauracji Dong Nam, Marszałkowska 45
 
Wtorek - 5 lipca
g. 7.00 – Wyjazd do Częstochowy i Krakowa
g. 11.00 – Modlitwa na Jasnej Górze
g. 14.00 – Spotkanie przedstawicieli Episkopatu w Krakowie, spotkanie z Wietnamczykami mieszkającymi w Krakowie w Klubie Inteligencji Katolickiej, ul Sienna 5
 
Środa - 6 lipca
Pożegnanie Gościa na lotnisku Okęcie.
 
***
 
MISJE U PROGU NASZYCH DOMÓW
 
Wśród przybyszów z różnych narodów znaczącą liczbę stanowią Wietnamczycy. Mieszkają obok nas, wmieszani w polski krajobraz. Wielu z nich zdążyło się zakorzenić w naszym kraju, żyjąc tu od kilkudziesięciu lat, inni przyjechali po 1989 roku. Podobnie, jak przed 1989 rokiem Polacy wyjeżdżali z kraju, tak oni przyjechali z Wietnamu za chlebem.
W Wietnamie większość mieszkańców wyznaje buddyzm. Toteż fakt, że w tym kraju działa bardzo żywotny Kościół katolicki, jest mało znany. W rzeczywistości jednak w tym kraju liczącym 80 mln żyje ok. 8 mln katolików, chociaż możliwość swobodnego wyznawania wiary w Wietnamie jest wciąż ograniczana przez socjalistyczne władze.
 
Katolicy stanowią też znaczącą grupę wśród wietnamskich imigrantów w Polsce. Fakt, że Polska jest w większości krajem katolickim i ojczyzną Papieża, miał duży wpływ na ich decyzję przyjazdu właśnie tutaj, gdzie spodziewają się znaleźć swobodę wyrażania swej wiary.
 
Przywiązanie katolików wietnamskich do Kościoła jest cechą, którą łatwo zauważyć. Początkowo próbowali oni odnaleźć się w parafiach warszawskich w pobliżu miejsca zamieszkania, ale bariery językowe utrudniały pełne uczestnictwo życiu religijnym w Polsce. Toteż głęboko odczuwali potrzebę modlitwy i nabożeństw w swoim języku. Okazją do wyrażenia tej potrzeby było spotkanie kilku katolików wietnamskich z o. Edwardem Osieckim w 1996 roku. Wtedy zrodziła się idea zorganizowania katolickiej wspólnoty, w której mogliby wzajemnie się wspierać w wierze i razem się modlić. Idea wspólnoty dojrzewała na Stadionie Dziesięciolecia, gdzie można było spotkać najwięcej Wietnamczyków.
 
W lipcu 2000 roku z krótką wizytą przyjechali do Warszawy dwaj zaproszeni werbiści pochodzenia wietnamskiego. Razem z o. Edwardem odwiedzili wszystkich poznanych katolików, a 8 lipca 2000 roku w kaplicy Domu Misyjnego Ducha Świętego odprawiona została Msza święta w języku wietnamskim. Była to pierwsza wietnamska msza święta w Polsce. Uczestniczyło w niej ponad 40 osób.
 
Od tamtej pory katolicy spotykają się regularnie raz w miesiącu na wietnamskiej Eucharystii. Początkowo zbierali się we wspomnianej kaplicy werbistów. Ponieważ wspólnota powiększała się z każdym spotkaniem, niewielka kaplica już nie wystarczała. Dlatego Ks. Bp Kazimierz Romaniuk, Ordynariusz Warszawsko-Praski, po zapoznaniu się z potrzebami wspólnoty, ustanowił 14 sierpnia 2001 roku Duszpasterstwo Katolików Wietnamskich przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Było to możliwe dzięki życzliwości parafii Narodzenia Pańskiego i księdza proboszcza Zenona Majchera. Duszpasterzem wspólnoty został oficjalnie mianowany o. Edward Osiecki.
 
Katolicy wietnamscy mają głęboką świadomość swej przynależności do Kościoła powszechnego. Kiedy w 2002 roku po raz kolejny przybył do Polski Jan Paweł II, wspólnota wietnamska – w tym wielu buddystów – zorganizowała pielgrzymkę na spotkanie z Papieżem w Krakowie. Uczestniczyło w niej 500 osób. Była to dla nich doniosła okazja, by wyrazić swoją miłość do Ojca Świętego i okazać wdzięczność za kanonizację 117 męczenników wietnamskich oraz beatyfikację Andrzeja z Phu Yen.
 
Podobnie jak polscy emigranci, którzy zawsze zabiegali o polonijnego duszpasterza, również wietnamscy katolicy w Warszawie chcieli mieć swojego duszpasterza z Wietnamu. Ich pragnienie spełniło się dzięki życzliwości Kurii Generalnej Werbistów Rzymie. 2 lutego 2004 przyjechał do Polski ks. Joachim Vo Thanh Khanh SVD. Jego obecność we wspólnocie jest błogosławieństwem, gdyż wietnamscy katolicy pragną zawierać małżeństwa, chrzcić dzieci i spowiadać się we własnym języku.
 
Wietnamskich katolików cechuje wierność Kościołowi, żywa świadomość chrześcijańskiej tożsamości i – podobnie jak nas, Polaków – maryjna pobożność. Podziw budzi ich solidarność, szacunek dla rodziny i przywiązanie do Ojczyzny oraz troska o kraj, w którym zaznają gościny. Angażują się w ogólnopolskie akcje charytatywne. Z okazji świąt organizują wśród siebie zbiórki pieniężne i materialne, aby wspomóc najbardziej potrzebujących Polaków.
 
Obecność Wietnamczyków wśród nas jest też szansą dla Kościoła w Polsce. Wielu dopiero w Polsce spotyka Kościół katolicki po raz pierwszy. Od naszego świadectwa zależy, czy znajdą wśród nas Chrystusa Zbawiciela. To jest nowa sytuacja. Misje są u progu naszych domów, na ulicach i targowiskach. Wzajemne otwarcie i poznanie się oraz duchowa wymiana służy umocnieniu wiary i jest praktycznym świadectwem braterstwa w Chrystusie.